1 Editat de Specialkey (2012-06-24 13:41)

Subiect: Conditii de pastrare larve tantari

Salutare!
Am fost azi dimineata in "targul" cu animale din oras in ideea de a cumpara o portie de tubi pentru pestani. Toate bune si frumoase, ajung acolo cumpar, si in drum spre casa observ ca ce aveam eu in punga nu erau tubi smile) Mi s-a parut mie putin ciudat cand am cumparat dar n-am dat importanta fiind si un pic "adormit".
Asadar m-am pricopsit cu larve de tantari, acum intrebarea e...cum as putea pastra aceste larve vii, macar o saptamana?
Cu tubii procedam in felul urmator: ii puneam in borcan cu apa la frigider si zilnic ii spalam si le schimbam apa..ma tineau si cate o luna, timp in care scoteau tot din ei smile)
Cu larvele astea am facut la fel, borcan, apa, frigider. E bun asa?

Ps. nu vreau sa le congelez..cu congelarea e alta treaba si nu prea se merita vara cand hrana este din abundenta. probabil voi face un stoc din asta saptamana viitoare daca voi mai gasi in piata si voi congela.

2 Editat de pasi_une (2012-06-24 16:22)

Re: Conditii de pastrare larve tantari

1 bucata de "carpa" din bumbac inmuiata in apa si stoarsa (umeda)
Bagi larvele in ea si le impachetezi usor   :sok  si le dai la frigider  lol
Carpa de bumbac are dublu rol:
1 mentine umezeala pentru hidratarea lor si
2 absoarbe mucusul, fecale si bacterii nedorite

Re: Conditii de pastrare larve tantari

Multumesc de raspuns. Am procedat in tocmai cum ai spus, acum sa vad cat vor rezista smile

4

Re: Conditii de pastrare larve tantari

Specialkey A scris:

Multumesc de raspuns. Am procedat in tocmai cum ai spus, acum sa vad cat vor rezista smile

Asta in schimbul a 10ml de hormoni de peste pentru inmultirea pestilor din mica mea crescatorie  lol

Re: Conditii de pastrare larve tantari

stai putin ca nu pricep  hmm
1. ce crescatorie?
2. ce hormoni?

Practici injectarea pestilor cu hormoni pentru maturare sexuala? Intreb pentru ca mi-as dori sa aflu mai multe detalii. big_smile

6

Re: Conditii de pastrare larve tantari

Specialkey A scris:

stai putin ca nu pricep  hmm
1. ce crescatorie?
2. ce hormoni?

Practici injectarea pestilor cu hormoni pentru maturare sexuala? Intreb pentru ca mi-as dori sa aflu mai multe detalii. big_smile

A fost o gluma!  lol
Tu ai grija sa nu bata tantarii in usa la frigider  lol  lol  lol

Re: Conditii de pastrare larve tantari

N avea grija. I am scos azi si erau in regula. Nu stiu cat o sa tina dar 'preventiv' am pus si 5 cuburi de larve la congelator pentru vremuri grele. big_smile

8

Re: Conditii de pastrare larve tantari

La temperatura scazuta din frigider presupun ca le scade metabolizmul si sper sa reziste chiar mai bine de 7 zile  :fok

Re: Conditii de pastrare larve tantari

Salut. Am procurat si eu niste larve de tantar si vreau sa va intreb daca nu pot fi pastrate in frigider in borcan cu apa, fara a mai le impacheta in carpa din bumbac. Bine-nteles cu schimb de apa .
Multumesc.