1

Subiect: SunSun HW603 la acvariu de 60l

salut!
credeti ca acest filtru ar face fata cu succes la un acvariu de 60l, sau, mai bine ma orientez catre altceva (poate eheim classic 150)? Eventual un feedback de la cineva care detine asa ceva?
SunSun Filtru Extern Nano HW-603B Este un filtru economic si fiabil recomandat acvariilor nano. Caracteristici: - putere pompa: 6W - debit maxim la iesire: 400 l/h (debitul este reglabil) - inaltimea maxima la care poate urca apa: 0.85 metri - dimensiuni: diametru 140mm inatime 200mm

am in acvariu in momentul de fata un aquaball 60 care imi pare putin cam mic, imi raman in suspensie niste particule foarte mici, ca un praf fin. nu am acvariul supra-populat, am 7 neoni, 4 endleri (+9 pui mici) si 2 corydoras...

multumesc!

Re: SunSun HW603 la acvariu de 60l

Ai pm

Re: SunSun HW603 la acvariu de 60l

iion A scris:

am in acvariu in momentul de fata un aquaball 60 care imi pare putin cam mic, imi raman in suspensie niste particule foarte mici, ca un praf fin. nu am acvariul supra-populat, am 7 neoni, 4 endleri (+9 pui mici) si 2 corydoras...

Cu filtrul aquaball 60 asta am tinut acvariu de 112 l mai bine de un an (cam acelasi numar de pesti + ceva creveti). Si era cu mediile originale (un burete mai mare si unul mai mic. Daca pui siporax mini sus si perlon jos ar trebui sa scapi de particulele din apa si ai si filtrare cat de cat...Asta pana te hotarasti ce filtru cumperi...

4

Re: SunSun HW603 la acvariu de 60l

Salut,

eu am modelul asta de mai bine de o luna, la un 54l. Cred ca am facut o investitie foarte buna. Cand l-am montat aveam ceva probleme cu algele, am pus in el un burete de la filtrul vechi (Aquaball 120) si in cateva zile au cam dispoarut.

Ca si plus:
- este extern, se simte la un acvariu mic;
- silentios;
- in afara de buretii originali, ai spatiu si pentru ceva ceramica etc;

Ca si minus:
- ventuzele nu prea tin, cel putin la mine;
- debitul imi pare cam mic; am verificat, nu sunt colmatati buretii;

Eu personal il recomand.

5

Re: SunSun HW603 la acvariu de 60l

brotundu A scris:

- debitul imi pare cam mic; am verificat, nu sunt colmatati buretii;

de asta mi-e si mie teama...

pe de alta parte, am vazut ca eheim classic 150 declara un debit maxim de 300l si il recomanda la acvarii intre 50 si 150l. sunsun declara debit 400l si il recomada pentru acvarii de max. 75l...
e vreo diferenta intre ce declara eheim si ce declara altii? e ca la sistemele audio, cu wati rms, reali, sinus etc?  smile
care minte, eheim ca declara ca debitul lor de 300l face fata la acvarii de 150l, sau sunsun care declara un debit mai mare decat e cazul...ambele au consum de curent comparabil, 5w la eheim si 6w la sunsun.