1 Editat de cristi2187 (2014-05-07 00:08)

Subiect: 126 l setup nou

Salut,

Avariu : 126 l 80x35x45
Filtrare : jbl e901 siporax bile ceramice bureti si vata symec
Iluminare : 2 x 24w osram 865
Substrat : nisip quartz 2-4mm
Co2: nu
Fertilizare : nu

Sunt deja la al3 lea setup , dupa indelungi incercari cu bombe co 2 si fertilizare home made cumparata de pe aici am hotarat sa dau un reset actualului setup.
Intrebarea mea este urmatoarea : vreau sa pun moss pe niste buturugi si cateva plante de mijloc easy prin acvariu, e prea multa putere de iluminare in conditiile in care nu fac aditie de co 2 ? In setupurile trecute ma umpleam de alge pe geam mai ales in spate.

Plantele care doresc sa le pun in acvariu ar fi cam:
java moss,flame moss, anubias,zosterifolia ,rotala sp

Daca as adauga zilnic easy carbo ar fi cat de cat suficient (1.5 ml pe zi ) ?

2

Re: 126 l setup nou

Salut,
Alga de pe geam este o "problema" comuna printre acvaristi, dar ea nu rezista unui burete de vase, floaty sau alte ustensile de curatare! Atata timp cat nu ai alge pe plante, poti spune ca iti merge bine, asa ca nu te speria daca la saptamana trebuie sa bagi racleta pentru a zari fauna si flora tongue
Daca lasi apa la decantat (nu declorinata chimic), este ok si fara sa bagi fertilizanti (mai are si apa cate un microelement, un co2, o atentie), dar ritmul de crestere al plantelor este, categoric, scazut.
Bafta si asteptam poze!
Adrian

Re: 126 l setup nou

eu in 90l brut cu trei neoane de 18 w 1 flora 1 830 si 1 865 nu am probleme cu algele...deci poti fi la fel de norocos ca mine ...succes

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.