1 Editat de pasi_une (2010-02-16 07:22)

Subiect: o parere conteaza

am in acvariu cateva specii de pesti:

gourami albastru 1m+2f si galben 1m+1f
scarali 1 pereche
Herotilapia multispinosa 1 pereche
Cichlasoma Nigrofasciatum 1 pereche
Hemichromis Bimaculatus 1pereche
si erea sa uit melci pomacea adulti la 4 cm

din cate stiu si am auzit asocierea e ok intre ei
dar vreau sa aflu de la mai multi despre combinatia din acvarioul meu

2

Re: o parere conteaza

sincer, singura combinatie de care am auzit ca merge si merge bine e gourami cu scalari, de fapt am si vazut.. De restu prefer sa nu pronunt, dar inclin sa cred ca nu au ce cauta toate acolo..
Acvariul cat de mare e?

3

Re: o parere conteaza

De Nigro zic eu din experienta. Sunt tare agresive si teritoriale. La mine, in acvariu de ciclide, se bateau mereu cu restu, si le tineau saracele intr`un colt, nu mai indrazneau restu` sa miste. Deci...parerea mea e ca nu merg pe acolo. Despre hemichromis, am inteles ca ar fii si ele destul de agresive mai ales in perioada de imperechere...

Cum a spus si merlin21, singura combinatie de care am auzit si eu ca ar fii ok e aceiasi. Vezi ce faci pe acolo. Nigro ale mele se lua in gura cu celelalate ciclide...

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: o parere conteaza

merlin21 A scris:

sincer, singura combinatie de care am auzit ca merge si merge bine e gourami cu scalari, de fapt am si vazut.. De restu prefer sa nu pronunt, dar inclin sa cred ca nu au ce cauta toate acolo..
Acvariul cat de mare e?

scalari plus gurami......egal scalarii terorizeaza guramii

5

Re: o parere conteaza

sau nu.. eu am vazut si stiu inca persoane care tin in acvariu deci imi permit sa te contrazic..

6 Editat de bogdivaio (2010-02-16 18:55)

Re: o parere conteaza

eu am un prieten care tine scalari+gurami+discusi in acelasi acvariu si nu are probleme..deci se poate! dar nu inseamna ca e o regula!
Se vor fugarii putin doar cand scalarii devin teritorili,cand trebuie sa depuna,dar nimic care sa te ingrijoreze.

Bafta!