1

Subiect: Nelamuriri Colisa

Va rog sa ma ajutati sa identific cam ce tipuri de colisa am in acvariu.In situatia in care sunt incepator, informatiile de pe google mai mult m-au bagat in ceata, iar in vanzatorul de la petshop nu ma prea incred.
Incerc sa atasez ceva poze care chiar daca sunt laute de pe net exprima exact ce am eu in acvariu.Pozele facute de mine sunt total nereusite, deoarece, pe langa rezolutia slaba, se pare ca nici micutii nu prea au chef sa " se traga in chip"
Am doi masculi ca in poza 1, de 3-4 cm, doua feleme ca in poza 2, de 4-5 cm si un mascul ca in poza 3, de 5 cm.
Cei care pot sa imi dea sfaturi despre colisa si sa imi explice diferentele intre colisa chuna si colisa laila, sunt rugati sa ma ajute sa ma lamuresc

2

Re: Nelamuriri Colisa

.

3 Editat de george.r (2014-06-28 14:56)

Re: Nelamuriri Colisa

Colisa lalia
Colisa chuna
Colisa fasciata

4 Editat de Ancistrus (2014-06-29 01:02)

Re: Nelamuriri Colisa

   Pentru @george.r:
   Sa vedem, deci: In prima poza este intr-adevar Colisa lalia (mascul), in poza 2 este tot un mascul de Colisa lalia, dar de data asta varietatea Red Flame, iar in poza 3... uiiii, surpriza smile este paradisu', Macropodus opercularis!
   Colisa fasciata este cel din poza pusa de mine!

   Pentru Mako:
   Prima poza este o varietate de chuna galben, poza 2 chuna... (o varietate) si poza 3 mascul clasic de lalia!

Re: Nelamuriri Colisa

Asa arata un mascul clasic de Colisa chuna!

6

Re: Nelamuriri Colisa

Va multumesc mult, sincer.S-a mai limpezit haosul in capul meu, cel putin in problema asta.

7

Re: Nelamuriri Colisa

Ancistrus A scris:

   Pentru @george.r:
   Sa vedem, deci: In prima poza este intr-adevar Colisa lalia (mascul), in poza 2 este tot un mascul de Colisa lalia, dar de data asta varietatea Red Flame, iar in poza 3... uiiii, surpriza smile este paradisu', Macropodus opercularis!
   Colisa fasciata este cel din poza pusa de mine!

   Pentru Mako:
   Prima poza este o varietate de chuna galben, poza 2 chuna... (o varietate) si poza 3 mascul clasic de lalia!

Daca informatia de pe site este eronata... nu este responsabilitatea mea.
Daca spuneam: "in poza 1 este pestele A, in poza 2 - pestele B s.a.m.d."[...]
Multumesc oricum pentru informatie!

8 Editat de Ancistrus (2014-06-29 10:46)

Re: Nelamuriri Colisa

george.r A scris:

Daca informatia de pe site este eronata... nu este responsabilitatea mea.

   Eu nu te-am corectat pe tine sau pe altcineva, am spus doar ce am vazut in pozele alea... sau ce ar fi trebuit sa vad smile