Subiect: Intrebare

Am o intrebare pt cei care se pricep...ce pesti sunt cei din pozele atasate?

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Intrebare

Carasi smile

3 Editat de katalin_razvan (2014-03-12 22:30)

Re: Intrebare

lol Pai intrebarea este cum au rasarit asa rosii si dc nu cresc deloc??se pot tine in acvariu???...intrebarea poate parea stupida dar nu ma pricep...si daca se pot tine in acvariu cine vrea poate cere

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Intrebare

Au forma salbatica doar ca difera culoarea. Deci sunt mai mult pesti de iaz decat de acvariu!

Re: Intrebare

Ancistrus multumesc...dar tot nu inteleg dc rosii si cum au ajuns in iaz...exista varietate de caras rosu/negru/rosu cu negru in lacurile noastre???si daca da nu sunt oare corcituri ??din umila mea experienta ca pescar si din putina mea cultura stiu ca ,carasul are partea dorsala verzui plumburie si flancurile spre argintiu(isi schimba putin culoarea in functie de anotimp si mediu..iar inotatoarele pot fi rosiatice

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Intrebare

I-a aruncat cineva acolo smile

Re: Intrebare

Cum sa ii arunce atata timp cat curtea este inchisa si pazita de 4 caini...mi-se pare ciudat cum au ajuns si dc nu cresc...CARASUL nostru comun poate ajunge si la 1,5-2kg...ei raman mici si rosii zica ca sunt rosii cherry smile

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

8 Editat de adrian275 (2014-05-01 15:36)

Re: Intrebare

Din poza nu se vede daca ala e un iaz, o balta ? ce pesti ati avut initial acolo?

Re: Intrebare

Este un iaz/baltoaca...nu este amenajat si nici nu a bagat nimeni peste acolo...are aproximativ 2 m adancime si 10-15 lungime...pur si simplu au aparut

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

10

Re: Intrebare

Nici plante din acvariu si din balta  nu ai bagat in el ?
Vad ca ai si caras salbatic pe langa cei rosii  :apl

Poate ai avut rate salbatice in vizita venite din alte balti, iazurii  :-

11

Re: Intrebare

Dupa cunostintele mele pescaresti, sunt si carasi mai rosii salbatici. Acum vreo 20-25 ani pescuiam pe curs la Campul mare(pe olt) de pe niste tevi si prindeam asa ceva. Diferenta era ca acestia rosii cresteau mult mai mari si mai grasi. am mai fost in zona in ultimii 5 ani, dar nu le-am mai vazut culoarea.
Oricum, ceea ce ai tu in iaz nu este un peste salbatic din Romania.

Re: Intrebare

Multam...este cu siguranta caras...si este foarte rosu...cred ca pasarile sun vinovate

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.