1

Subiect: sal

sunt radu,incepator in acvaristica,recent am primit un acvariu de la un prieten care nu se mai ocupa de el,problema e ca este de 126l,cu vreo 28 pesti in el,am facut ce a zis el nu stiu cat de gresit am procedat,fiind complet golit sa al pot transporta ,apoi din nou umplut cred ca nu e f bine pt pesti
la ce trebuie sa fiu atent

salut

2

Re: sal

ma ajuta cineva?

salut

Re: sal

Bine ai venit Radu!

mradu A scris:

ma ajuta cineva?

   Te ajuta, dar de placere! Tine cont de asta smile Pana atunci da ceva detalii despre acvariu: pesti, plante, decoruri, filtrare etc!

4

Re: sal

acvariul 126 l, pompa aquael fan 2(450l/h),incalzitor termostat 50w,plantele nu cunosc denumire inca, pesti din ce cunosc :2scalari,2 neoni,10 guppy,2 sanitari, 3 pnda cory,3 ramirezi mai am 2 cred ca e tiger barb
ca decor am o ramura mica cateva pietre asezate sub care stau mereu sanitari,am capac wather home cu neoane t8 2x20w

salut

Re: sal

Pentru inceput schimburi de apa, 30% odata la maxim 3 zile!
   Filtrul si incalzitorul sunt mici pentru acvariul asta!

PS: Fa o poza doua si posteaza-le aici, niste imagini pot spune mai multe despre stadiul in care este acvariul.

6

Re: sal

Eventual cateva poze

salut

7

Re: sal

Am pus imagini nu inteleg de ce nu sunt afisate

salut

8

Re: sal

Poze

salut

9

Re: sal

:fmad

salut

10

Re: sal

Momentan ai ce face:

Ancistrus A scris:

Pentru inceput schimburi de apa, 30% odata la maxim 3 zile!

   Intre timp asteapta sa mai ajunga lumea acasa smile

11

Re: sal

alte opinii?

salut

Re: sal

Salut si bine ai venit. Trebuie sa fii atent la valoarea compusilor azotului (NH3, NO2, NO3) pentru ca la valori mari pot afecta sau chiar omori pestii (in special NH3, NO2) Citeste ciclul azotului si incearca sa maresti capacitatea de filtrare biologica (eventul schimbi filtrul). Incalzitorul nu-si mai are rostul, pana prin octombrie trebuie scos din  bazin...cel putin asa fac eu...Despre aranjament vorbim mai tarziu...

13

Re: sal

bun venit
cum a spus si colegul @MariusMinu citeste ciclul azotului
eu am inceput un setup nou si este la ciclat de aproape 3 saptamani si nu am decat plante de suprafata si ceva melci
si da filtrarea este insuficienta pentru acel acvariu
eu am la un 54l un extern jbl e 700
spor la citit

14

Re: sal

sal,filtru este aproape nou,pe el e specificat de la 100-150l, atunci de ce nu e bun?

salut

15 Editat de mradu (2014-07-19 00:48)

Re: sal

am schimbat apa 30%,apa de robinet punand aqua safe ,aqua balance(Tetra), si de la (Jbl)-biotop,acvariul tot nu e limpede in sensul ca are impuritati nu prea vizibile ,parca ar fi bule miniscule ,sa fie de la filtru?
Pesti ai tot urmaresc ,se vad destul de activi,doar un ramirez ce imi tot merge in partea de sus langa filtru si tot sta acolo
Ma bate gandul sa fac un setup nou,dar unde tin pestii timp de o luna?

salut

Re: sal

Inainte de setup-uri noi, invata sa-ti stabilizezi acvariul. Pasiunea asta, necesita rabdare. Ia-o incet, pas cu pas, acumuleaza cat mai multa informatie, Ramirezul care sta langa filtru, e femela, mascul...ceilalti 2 sunt pereche? Daca sunt pereche, e posibil sa-l fugareasca mereu si sa-l streseze, caz in care...mai bine il vinzi/donezi. Neonii, sunt pesti de card (banc), incearca sa ai minim 6. La ce te referi cand spui sanitari?

17 Editat de Ancistrus (2014-07-19 01:12)

Re: sal

mradu A scris:

am schimbat apa 30%,apa de robinet punand aqua safe ,aqua balance(Tetra), si de la (Jbl)-biotop

   Aqua Safe si Biotopol fac acelasi lucru, adica neutralizeaza clorul si metalele grele... puteai foarte bine sa pui ori unul ori altul! Easy Ballance se spune ca elimina nitratii din apa, deci momentan l-ai pus degeaba, de ce? Pentru ca nu ai intrebat unde trebuie daca este bine sau nu smile

mradu A scris:

acvariul tot nu e limpede

   O apa limpede nu inseamna neaparat o apa buna pentru pesti!

mradu A scris:

Ma bate gandul sa fac un setup nou

   Adica?

18

Re: sal

sefer jesirah A scris:

La ce te referi cand spui sanitari?

   Din ce am vazut in poze sunt Cory Panda

19

Re: sal

Salut Radu. Lectura, multa lectura si rabdare.Cand vi cu probleme, nu astepti raspuns in 15minute. Trebuie sa te gandesti la un lucru, problemele pe care le ai tu, le-au avut deja alti colegi. Cautare si ape limpezi. :noroc

20

Re: sal

asa arata apa cu imuritati ,si asta e un ramirez care cred ca are probleme priviti la coada nu e dezvoltata

salut