Subiect: Pestele zebra

In jur de cati litri de apa are nevoie un peste zebra?

Re: Pestele zebra

Despre ce acvariu este vorba?

Re: Pestele zebra

Voiam sa construiesc un acvariu si sa vad la cati litri sa ma incadrez.

4

Re: Pestele zebra

Am citit ca cea mai raspandita regula ar fi un peste de 2,5 cm la 3,8 litri de apa, alta 1cm de peste la un litru de apa. Acum chiar sunt curios si eu cum trebuie sa calculam. Cam cate zebre vrei sa pui in acvariu ?

Re: Pestele zebra

2-3

Re: Pestele zebra

As vrea sa aflu si cam de cati litri este nevoie si py un peste xipho koi kohaku...

Re: Pestele zebra

Nu exista formula de calcul peste/litru de apa, asta tine de mai multi factori, exista in schimb o recomandare cu un acvariu de minim de 50-60 litri pentru incepatori.
   Kohaku/koi este o varietate de culoare a pestilor xipho clasici, deci au aceleasi cerinte, cerinte care le poti gasi cu un simplu search ori aici pe forum ori pe internet.

8

Re: Pestele zebra

Zebra: http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/pesti/brachydanio-rerio/
Xipho: http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/pesti/xiphophorus-helleri/

Re: Pestele zebra

Cornel xipho kohaku am avut si eu in acvariu acum 2 ani si trebuie sa stii ca este putin mai sensibil decat ceilelalte specii de xipho. Eu iti recomand mai intai pt. inceput sa mergi pe speciile comune de xipho si mai tarziu dupa ce capeti experienta sa treci la kohaku. In pivinta volumului da apa trebuie sa calculezi dimensiunea pestelui adult , nu pui si o sa ajungi tot la un acvariu de minim 60 - 80 L.

Re: Pestele zebra

Ok. Multumesc!

11

Re: Pestele zebra

bebe panait A scris:

xipho kohaku am avut si eu in acvariu acum 2 ani si trebuie sa stii ca este putin mai sensibil decat ceilelalte specii de xipho.

   Nu te contrazic ca te superi pe mine big_smile

Re: Pestele zebra

Stai linistit Ancistrus, dar sa stii ca este singura specie de xipho  de la care nu am obtinut pui, dintre cele pe care le-am detinut.  :noroc

13

Re: Pestele zebra

Problema puilor de xipho "Kohaku" este ca sunt rosii si ii ataca toti pestii, dar mai mult de atat nu stiu ce sa-ti spun... la mine au aparut pui dar nu am stat de ei.

Re: Pestele zebra

Asta este! Ai fost mai norocos. Si eu i-am inmultit tot in acvariu comunitar care era plantat la greu si functiona selectia naturala, scapau doar cei mai puternici si era foarte bine deoarece stii ce prolifici sunt viviparii.  :noroc

Re: Pestele zebra

Se pot imperechea o zebra normala cu una roz? Cea normala masculul cea roz femela.

Re: Pestele zebra

Stie  cineva daca da sau nu?

17

Re: Pestele zebra

fara nicio problema, doar sunt aceeasi specie. difera pigmentul dominant.

Re: Pestele zebra

Multumesc!

Re: Pestele zebra

Astazi i-am pus in acvariu doar ca zebra roz (femela) e mai mica decat masculul si am citit pe un site ca trebuie sa fie invers. E vreo problema? Femela este pui? Si in acvariul lor mai este o femela guppy doar ca este in maternitate. E vreo problema?

Re: Pestele zebra

App zebrele roz sunt glofish?