1 Editat de leounltd (2014-10-08 12:01)

Subiect: Nano Cube

Salutare,

Intentionez sa setez un acvariu si am cateva intrebari referitoare la substrat.
Mai exact, am cumparat o punga de 10kg JBL Sansibar Black si o cutie JBL Florapol 350g.
Din ce am citit, acesta din urma se amesteca cu o parte din substrat (de 5 ori cantitatea de Florapol; ~ 1,5Kg Sansibar in cazul meu.)
Substratul Sansibar, este inert, intrebarea ar fi: este necesar sa mai pun si un substrat fertilizant?
Cantitatea de Sansibar pe care o am (10 kg), este suficienta pentru a forma un strat de ~5 cm in fata si ~7 cm in spate?
In ceea ce priveste plantele, vreau sa folosesc HC Cuba si alte 2/3 specii de mici dimensiuni.

2

Re: Nano Cube

ar trebui sa scrie pe punga de sansibar ce volum are. florapolul este fertilizant, nu mai ai nevoie de altceva.
cred ca e prea fin nisipul asta pentru radacinile plantelor.

3 Editat de leounltd (2014-07-28 00:05)

Re: Nano Cube

xgrec A scris:

ar trebui sa scrie pe punga de sansibar ce volum are. florapolul este fertilizant, nu mai ai nevoie de altceva.
cred ca e prea fin nisipul asta pentru radacinile plantelor.

Ghidandu-ma dupa ce scrie pe punga, ar fi exact cantitatea necesra.
Dar de regula nu ma incred in etichetele produselor. De aceea am cerut parerea aici. smile
Faptul ca nispul este cam fin ma pune pe ganduri.
Probabil, ordinea fireasca a lucrurilor, era sa intreb intai si dupa sa cumpar  :stupid

In alta ordine de idei, mersi mult de raspuns.  ^:)^

4

Re: Nano Cube

trebuia sa intrebi mai intai, dar vad pe site la pepika,ca are granulatie 0,2-0,5 mm. incearca-l dar nu te baza foarte mult pe el.
sau daca nu ai desfacut punga, o poti vinde.

5

Re: Nano Cube

xgrec A scris:

trebuia sa intrebi mai intai, dar vad pe site la pepika,ca are granulatie 0,2-0,5 mm. incearca-l dar nu te baza foarte mult pe el.
sau daca nu ai desfacut punga, o poti vinde.

Nu am desfacut-o!
O sa iau in calcul varianta cu vandutul..sau o donez cuiva care o poate vinde dupa smile)))

Glumeam, dar o sa incerc sa merg pe altceva cred.

Mersi!

Re: Nano Cube

Incearca sa o schimbi de unde ai luat-o,daca mai ai bonul fiscal si iei altceva in loc !!!

marian37

7

Re: Nano Cube

floreamarian37 A scris:

Incearca sa o schimbi de unde ai luat-o,daca mai ai bonul fiscal si iei altceva in loc !!!

Am luat-o de la emag. .cred ca nu e o problema sa o scbimb.  Am bonul  inca.. wink

8 Editat de leounltd (2014-07-28 14:00)

Re: Nano Cube

Daca mai cumpar un substrat cu o granulație mai mare și il pun  peste Sansibar, as rezolva problema?
Sincer, imi place mult Sabsibarul. smile

9

Re: Nano Cube

leounltd A scris:

Daca mai cumpar un substrat cu o granulație mai mare și il pe asta peste, as rezolva problema?
Sincer, imi place mult Sabsibarul. smile

si mie imi place la nebunie, dar nu prea
ai ce sa pui peste sa dea bine. incearca sa-l returnezi pe asta si sa-ti iei pietris colorat din hornbach pe care sa-l amesteci cu florapol.

10

Re: Nano Cube

xgrec A scris:
leounltd A scris:

Daca mai cumpar un substrat cu o granulație mai mare și il pe asta peste, as rezolva problema?
Sincer, imi place mult Sabsibarul. smile

si mie imi place la nebunie, dar nu prea
ai ce sa pui peste sa dea bine. incearca sa-l returnezi pe asta si sa-ti iei pietris colorat din hornbach pe care sa-l amesteci cu florapol.

Cred ca nu m-am exprimat bine..sansibar-ul vroiam sa il pun deasupra. Peste un substrat cu o granulatie mai mare..:)

11 Editat de xgrec (2014-07-28 18:48)

Re: Nano Cube

nu prea merge... ar arata aiurea, plus ca prin agitarea substratului, cel mai fin  va cobora catre fund.

12

Re: Nano Cube

Da, am tinut cont de ce ai zis..l-am pus la vanzare.
Daca nu il dau, cred ca imi incerc norocul cu el, sa vad ce iese smile

13

Re: Nano Cube

incearca DOAR cu el.

14

Re: Nano Cube

Da, excat! wink

Re: Nano Cube

Daca faci bazinul pentru creveti,nu va fi o problema acest nisip,caz in care nu prea mai vad rolul Florapolului....

marian37

16

Re: Nano Cube

De acord!
Ideea era daca acest substrat relativ fin, poate sustine radacina plantelor;
O sa pun doua/ trei specii de plante de dimensiuni reduse si cu siguranta si HC cuba smile
Din ce am inteles de la colegi, se pare ca nu este tocmai ok.
Plin de ambitie, o sa incerc totusi (repet, imi place mult sansibar-ul) si poate feedback-ul meu o sa fie de ajutor pe viitor wink

Re: Nano Cube

Atunci,spor !!!

marian37

18

Re: Nano Cube

O alta intrebare in ceea ce priveste acvariul, o am legata de filtrare.
Am avut in trecut un nano, cu un filtru Hang On. Ideea este ca, prin sorb, filtrul imi tragea crevetii inauntru. sad
Care ar fi solutia (ce tip de filtru pot folosi?) sa evit asta?  ^:)^

19

Re: Nano Cube

Pui un burete pe in-ul de la filtru.

20

Re: Nano Cube

visiniu A scris:

Pui un burete pe in-ul de la filtru.

Simplu si eficace  :fok  Plus ca n-ai filtru intern care sa-ti ia din loc, iar in ala extern poti pune si destule medii de filtrare. Eu in locul tau as ramane pe varianta asta cu filtru hangon.