Subiect: Moli

Cum iti dai seama ca este femela sau mascul?

Re: Moli

Va rog! Un raspuns corect!

Re: Moli

La toti pestii vivipari masculul este mai mic ca talie decat femela si are inotatoarea anala modificata intr-un organ copulator, numit gonopodiu, practic verifici ultima inotatoare de jos,  inaintea cozii: la mascul este ascutita iar la femela este rotunda. :noroc

4 Editat de rider (2014-07-28 23:42)

Re: Moli

Salut. In poza cu cei pesti, cel de jos e mascul, in cea de a doua e o femela. Ramane sa descoperi diferentele  :noroc

Re: Moli

Multumesc! Am avut noroc vanzatoare mi-a pus femela si mascul. Am intrebat care-i care pt ca atunci cand am fost la magazin nu voiam pui dar dupa am vazut cat de frumosi sunt si acm vreau sa ii inmultesc. Mai am 3 intrebari:
1. In cat timp va naste femela?
2. Masculul e alb, femela portocalie am sanse sa iasa cu albi cu pete portocalii sau invers?
3. Am fost o data la pescuit si am prins un pui de sorete. L-am bagat intr-un borcan. Am observat ca mai avea putin si murea si l-am bagat intr-o maternitate in acvariu. Intrebarea mea este: daca ii dau drumul in acvariu nu le va face nici un rau pestilor: moli,zebre si sanitari "cory"?

6

Re: Moli

1 depinde cat timp are femela, daca a ajuns la maturitate sexuala
2 daca se imperecheza cred ca sunt sanse sa-ti iasa in doua culori
3 nu cred ca este bine sa bagi pesti de balta cu pesti de acvariu, ma gandesc la paraziti

Re: Moli

K... Dar alt acvariu nu mai am . Sper sa nu moara niciunul.

Re: Moli

Femela e cam cat masculul poate putin mai mare. Nu stiu daca o sa mai creasca. A ajuns la maturitate sau cat mai are daca este cam cat masculul?

9 Editat de rider (2014-07-29 00:32)

Re: Moli

Baga-l intr-un borcan, taie un bidon de plastic. Sper ca sti de gluma. Ieri m-am certat cu mama omida si nu mai pot sa ghicesc nimic.Probabil molly tai au 4-5 cm, nu? Sa sti ca in captivitate cresc pana la 12cm. Fac pui vi cam la 85 de zile.

Re: Moli

Pai in borcan era doar ca mi s-a parut ca nu mai avea mult de trait asa ca l-am bagat intr-o maternitate in acvariu.

11

Re: Moli

Vezi ca am completat mai sus. Oricum soretele ala va da coltul rapid, nu traieste in borcane, acvarii etc. Si eu aduceam o gramada acasa si degeaba.

Re: Moli

K. Ma gandesc ca nu prea avea cum sa aiba paraziti ca daca l-as fi pus pe gratar ma imbolnaveam si eu smile) si da cam 4-5 cm au molly

13

Re: Moli

Daca e asa, de acum or sa vina si pui.

Re: Moli

Asa arata pestii.

15

Re: Moli

Cel galben e femela, cel alb nu se vede, alta poza. Pietrisul ala vopsit, nu cred ca le face bine.

16

Re: Moli

rider A scris:

Pietrisul ala vopsit, nu cred ca le face bine.

   Nici noua nu ne face bine, cum sa le faca pestilor?

Re: Moli

Ala alb e masculul doar ca mai am o intrebare cat timp dureaza sa nasca femela. Pietrisul l-am luat de la hornbach. O sa postez o poza cu masculul imediat.

Re: Moli

Hai ca am pus 2 sa vezi mai bine wink

19

Re: Moli

rider A scris:

Sa sti ca in captivitate cresc pana la 12cm.

Nu stiu cine te-a mintit, dar eu nu am vazut molly de dimensiunea unui mascul de ancistrus. Poate jumatate, dar 12 cm niciodata.

Re: Moli

xgrec A scris:
rider A scris:

Sa sti ca in captivitate cresc pana la 12cm.

Nu stiu cine te-a mintit, dar eu nu am vazut molly de dimensiunea unui mascul de ancistrus. Poate jumatate, dar 12 cm niciodata.

Si crezi ca au ajuns amandoi la maturitate?