Re: Probleme cu algele

Cel putin o saptamana - doua. Mai poti scurta timpul punând colonii de bacterii benefice in filtru gen tetra bactozym, sera nitrivec, jbl filter start, easy life fluid filter medium, etc.

22

Re: Probleme cu algele

Am schimbat si becul,cu Osramul propus.Urmeaza sa donez pestii si sa cumpar microrasbora galaxi.
Intre timp am cumparat si substrat fertilizant Tetra

http://www.tetrafishasia.com/tetra/go/7B4FA824079E3BE3B2540904EC663F1D/?seite=5&group_id=354&group_2_id=12&lang_id=30
E bun substratul acesta,ati folosit produsul acesta?Aveti alte recomandari?
Doresc sa adaug si alte plante mai pretentioase dupa ce se stabilizeaza acvariul.

23

Re: Probleme cu algele

O sa replantez tot acvariul:Valisneria Nana,Sagitaria Subulata,Staurogyne repens,Anubias nana(sau Anubias ''Petite''),Taxiphillum barberi,Marsilea hirsuta si eventual Ludwigia palustris.
Plantele acestea le-am ales dupa ce le-am gasit pe un site de specialitate la categoria de plante easy,nepretentioase.
Din experienta, s-ar putea sa intampin probleme cu vreuna dintre specii?

Re: Probleme cu algele

Ai grija ce faci, termenul generic de planta easy nepretentioasa este general. Sunt plante cu o crestere mai rapida, altele cu crestere medie sau  lenta, dar mai exista un necesar minim de lumina pt. dezvoltarea lor, care difera de la planta la planta, precum si aditie de CO2, micro si macroelemente. Ai grija ca anubiasul are nevoie de lumina mai putina si are o crestere lenta (1 frunza pe luna) trebuie sa il pui cu plante care au cam aceleasi cerinte de exemplu cryptocoryne pontederiifolia sau parva, moss,  etc.

25

Re: Probleme cu algele

Deja au inceput sa moara algele,si plantele arata mai bine.Multumesc de indicatii.