Re: Femela guppy gravida

In realitate pare burta un pic mai mare. wink

Re: Femela guppy gravida

mai are in jur de o sapt si umpic , doar ca depinde la a cata fatare este...

Vorba dulce mult aduce.

23 Editat de rider (2014-07-29 22:07)

Re: Femela guppy gravida

Stai linistit, poate peste vreo 3 saptamani, cel putin doua.

Re: Femela guppy gravida

Cum am zis cred ca e la prima pt ca de o sapt si ceva am luat-o de la magazin.

Re: Femela guppy gravida

nu ai ce face decat sa o pazesti peste o saptamana , si daca vezi ca este agresiva sau innoata de sus in jos intr-un colt sau sta calma si nici nu mananca o poti separa doar peste o saptamana sa te uitii , acuma ea nu are nimica. Bafta!

Vorba dulce mult aduce.

Re: Femela guppy gravida

E agresiva de atunci. Pe toti pesti a inceput sa ii muste dupa vreo doua zile am bagat-o intr-un acvariu separat cu o alta femela care mi s-a parut gravida doar ca nu o lasa deloc in pace o alerga prin tot acvariu am pus-o la loc si dupa am mai cumparat niste pesti si incepuse si pe ei sa ii muste apoi am bagat-o separat intr-o maternitate pt ca nu mai aveam alt loc unde sa o pun... Acm am bagat-o cu ceilalti guppy si pare cat de cat linistita.

27

Re: Femela guppy gravida

Daca vrei sa-i inmultesti, nu bagi doua femele la un loc, nu ramane un pui.

Re: Femela guppy gravida

Voiam sa vad ce ii face daca mai are putin pana la nastere. Oricum daca fatau ambele in acelasi timp am maternitate cu 2 locuri

29 Editat de rider (2014-07-31 17:37)

Re: Femela guppy gravida

Cornele pana pleci, poate vezi si asta. Vin cu o corectare, frumusica aia de mai sus, a facut pui acum 24 de zile (7 iulie) si a facut 43 de frumusei. Acum doua zile a inceput travaliul, am dus-o in maternitate si azi in doua ore a facut 56 de frumusei. :noroc si distractie frumoasa

Re: Femela guppy gravida

rider A scris:

Cornele pana pleci, poate vezi si asta. Vin cu o corectare, frumusica aia de mai sus, a facut pui acum 24 de zile (7 iulie) si a facut 43 de frumusei. Acum doua zile a inceput travaliul, am dus-o in maternitate si azi in doua ore a facut 56 de frumusei. :noroc si distractie frumoasa

Brovo! Sa-ti traiasca! Multumesc! App daca ii naste in intervalul asta o sa moara puii daca nu ii hranesc pana ma intorc. Eu ma gandeam sa le pun jos in maternitate mancare.

Re: Femela guppy gravida

Daca ii naste in intervalul asta o sa moara puii daca nu ii hranesc pana ma intorc. Eu ma gandeam sa le pun jos in maternitate mancare.

32

Re: Femela guppy gravida

Nu moare nici unul. Stai linistit, macar sa faca ceva.

Re: Femela guppy gravida

M-am intors din vacanta si s-aunintamplat multe lucruri cu pestii mei:
1. Am pus pestoaica in maternitate si acum cand m-am intors parca avea burta mai mica si un punct mic roz
2. Am gasit un peste cory plin de sange
3. Mai am o femela guppy care atunci cand am luat-o nu avea nici burta nici punct acum are burta cat de cat mare si i-a aparut un punct rosu inchis (de 2 sapt am luat-o)
Astept raspunsuri  la urmatoarele intrebari legate de informatiile de mai sus:
1. A pierdut sarcina?
2. Daca il separ intr-un borcan cat timp rezista fara aer?
3. Peste vreo 2 sapt naste nu?

Re: Femela guppy gravida

Cine imi raspunde si mie?

35 Editat de Cornel8772 (2014-08-04 11:04)

Re: Femela guppy gravida

Am gresit la punctul 1. Acum are o pata mare si neagra.

Re: Femela guppy gravida

Asa arata acum pestoaica.

37

Re: Femela guppy gravida

Avand in vedere ca nu se stie cand si daca au mai facut pui, nu ramane decat sa le urmaresti evolutia.
1 se apropie sorocul, dar trebuie sa o urmaresti daca-i mai creste burta si cand se apropie sa nasca devine foarte agitata, inoata rapid in sus si in jos si respira repede.
2 trebuie sa descoperi cauza, poate s-a lovit sau poate e bolnav, nu ar strica sa-l separi si sa-i urmaresti si lui evolutia.
3 la fel, are pui, dar tot la fel, trebuie urmarita treaba.
Ca sa nu mai stai stresat daca si cand naste, eu le-as lasa in pace in acvariu sa nasca linistite. Dupa ce fac pui, atunci vei sti ca in urmatoarele 21-28 de zile vor face pui din nou.
Vezi ca poti modifica posturile, nu mai posta consecutiv. :noroc

Re: Femela guppy gravida

rider A scris:

Avand in vedere ca nu se stie cand si daca au mai facut pui, nu ramane decat sa le urmaresti evolutia.
1 se apropie sorocul, dar trebuie sa o urmaresti daca-i mai creste burta si cand se apropie sa nasca devine foarte agitata, inoata rapid in sus si in jos si respira repede.
2 trebuie sa descoperi cauza, poate s-a lovit sau poate e bolnav, nu ar strica sa-l separi si sa-i urmaresti si lui evolutia.
3 la fel, are pui, dar tot la fel, trebuie urmarita treaba.
Ca sa nu mai stai stresat daca si cand naste, eu le-as lasa in pace in acvariu sa nasca linistite. Dupa ce fac pui, atunci vei sti ca in urmatoarele 21-28 de zile vor face pui din nou.
Vezi ca poti modifica posturile, nu mai posta consecutiv. :noroc

Sincer nu stiu ce sa mai cred cu femela aia de la punctul 1. Si cu care am deschis eu subiectul. Am auzit ca pata neagra apare la mijlocul sarcinii adc la 2 sapt si gestatia lor tine o luna adc inca 2 sapt si eu am luat-o pe 18 iulie si avea pata si nici pana acum nu a nascut dar sincer burta s-a mai marit de cand am luat-o.

Re: Femela guppy gravida

rider A scris:

Avand in vedere ca nu se stie cand si daca au mai facut pui, nu ramane decat sa le urmaresti evolutia.
1 se apropie sorocul, dar trebuie sa o urmaresti daca-i mai creste burta si cand se apropie sa nasca devine foarte agitata, inoata rapid in sus si in jos si respira repede.
2 trebuie sa descoperi cauza, poate s-a lovit sau poate e bolnav, nu ar strica sa-l separi si sa-i urmaresti si lui evolutia.
3 la fel, are pui, dar tot la fel, trebuie urmarita treaba.
Ca sa nu mai stai stresat daca si cand naste, eu le-as lasa in pace in acvariu sa nasca linistite. Dupa ce fac pui, atunci vei sti ca in urmatoarele 21-28 de zile vor face pui din nou.
Vezi ca poti modifica posturile, nu mai posta consecutiv. :noroc

Sincer nu stiu ce sa mai cred cu femela aia de la punctul 1. Si cu care am deschis eu subiectul. Am auzit ca pata neagra apare la mijlocul sarcinii adc la 2 sapt si gestatia lor tine o luna adc inca 2 sapt si eu am luat-o pe 18 iulie si avea pata si nici pana acum nu a nascut dar sincer burta s-a mai marit de cand am luat-o.

40

Re: Femela guppy gravida

Trebuie sa te gandesti si la faptul ca le stresezi mutandu-le mereu de colo colo. Asta intarzie nasterea.