Re: Schimb.(Ultimul Post)

raman pe asta care sunt acuma...

Vorba dulce mult aduce.

82 Editat de miloaleko (2014-07-31 03:02)

Re: Schimb.(Ultimul Post)

kazaku A scris:

E ok sa vanzi sau schimbi pesti primiti la donatie dupa cateva luni, dar sa te inscrii fara a avea nevoie doar pentru a vinde, e foarte urat. Am pus si eu la vanzare pesti primiti la donatie, dar la ceva vreme dupa ce i-am primit si doar cu acordul fostului proprietar. Ma refer la sajica si la cei doi demasoni, sajica au sfarsit prin a fi donati, demasoni am decis sa ii pastrez. Dar niciodata nu m-am inscris la o donatie sa iau pesti pentru ai vinde. Nu sunt de acord cu asta si asa ii inteleg pe cei care sunt deranjati de asta.

E vorba doar de pesti sau se aplica si la echipamente?

Cercetand nitel si avand in vedere ca stiu acvariul respectiv, am ceva de adaugat:
O donatie de pe 23.07.2014 (acum cateva zile):
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ariu-500l/

si un anunt de pe 26.07.2014:
http://www.tocmai.ro/acvariu-500l-18659813.html

    Eu il cunosc pe Kazaku personal si a luat de la mine ceva pestisori si i-am si donat ceva pesti. Pe mine nu m-a deranjat asta. Si nu ma deranjeaza in continuare pentru ca stiu ce va face cu pestii. Eu am fost fericit ca am scapat de ei, sperand ca va avea cineva grija de ei. Ca i-a donat/ vandut nu mi-a pasat mai departe. Daca ii vroiam, nu-i donam. El m-a ajutat intr-un fel. Si daca mai am de donat si ma contacteaza el, am sa-i mai dau fara ezitare pentru ca e OK. Mentionez ca imi asum ca poate ii vinde sau nu. Nu-mi pasa.

    Am intervenit pentru ca s-a dus prea departe discutia asta cu donatiile vandute. Sa se injure lumea ca in codru.

Concluziile ar fi:
1. Kazaku daca primeste ceva, nu neaparat il vrea pentru el. Poate face rost si de ceva bani de pe urma asta... Daca nu vreti sa-i donati, n-o faceti...si atat. De ce asa de lungi polemici si injurii? De ce trebuie sa va certati aici?

2. A evitat nitel adevarul Kazaku si s-a contrazis si de aia m-am bagat. Nu-mi place cand cineva eschiveaza, precum in postul pe care l-am citat mai sus. Omule, daca iei ceva pentru a vinde, nu-i problema. Ti-o asumi si asta e. Nu trebuie sa te ascunzi. Si eu personal nu gasesc nimic rau in ceea ce faci. Poate nu-i etic, dar suntem in Romania si nu mai am pretentii cu etica de mult nu in cazul tau particular, ci in general. La acvariul pe care l-ai luat practic l-ai scutit pe Ricardo de un efort de a-l scoate afara si l-ai scapat de o problema. Plus ca ai carat la el, ai gasit si transport pentru ca e mare.
   Dar nu pune din astea ca e OK dupa o luna si nu-i OK peste 3 zile. Consideri ca e bine sa vinzi ceea ce iei ca si donatie, n-am nici-o problema. Tine-o tot asa si n-o da pe dupa cires wink Eu oricum ti-as dona si alta data daca am ceva pesti pentru ca stiu ca vei veni si vei avea grija de ei indiferent daca ii vei pastra sau pana ii dai/donezi cuiva. Asta ma intereseaza.

3. Inteleg si frustrarea pe de alta parte al celor dezamagiti cu donatiile facute, gasite la vanzari/ schimburi. Eu imi asum ca daca donez nu neaparat cel care ii va lua o sa-i si tina pana sa moara pestii....Nici eu n-am facut-o, daca i-am donat nu? De ce sa-i tina el? Sau cel putin sa-i doneze in loc sa-i vanda? Eu spre exemplu am primit de la un vecin mai demult cativa pestisori, din care doar 2 ma interesau. I-am pastrat pe aia 2 si pe restul i-am donat. Dar asta e cum vreau sa fac eu si nu pot sa cer sa faca asta toata lumea. Ceea ce mie mi se pare normal poate pentru altcineva nu este asa de normal si invers. Nu suntem la fel si nu vom fi cu totii.

4. De acum eu propun ca cei care fac donatii si nu vor sa le vada la vanzari dupa aia, sa nu mai doneze si sa vanda ei singuri cu sume modice, dar sa stea linistiti ca n-au fost fraieriti. In cazul in care nu va intereseaza ce se mai intampla cu pestii donati - donati-i. Nu putem obliga dupa ce donam ceva cuiva sa tina acel lucru 2-3 secole ca asa e normal.... Am mai spus normalitatea este relativa si difera de la unii la altii.

5. Sunt de acord cu toate partile din acest conflict, tocmai din cauza ca eu ii accept pe oamenii asa cum sunt, nu cum mi-as dori eu sa fie.  :fok    Si in functie de cum sunt ei, actionez in consecinta   :noroc wink

Re: Schimb.(Ultimul Post)

Frumos  :apl   ^:)^

Bravo tie , si foarte adevrat cu faza daca vrei sa-i donezi si nu vrei sa-i vezi la vanzare dupa ii vinzi tu si nu-i mai donezi. Practic eu vreau sai schimb nu sa-i vand doar ca am vazut ca nu gasesc  smile

Vorba dulce mult aduce.

84

Re: Schimb.(Ultimul Post)

miloaleko A scris:
kazaku A scris:

E ok sa vanzi sau schimbi pesti primiti la donatie dupa cateva luni, dar sa te inscrii fara a avea nevoie doar pentru a vinde, e foarte urat. Am pus si eu la vanzare pesti primiti la donatie, dar la ceva vreme dupa ce i-am primit si doar cu acordul fostului proprietar. Ma refer la sajica si la cei doi demasoni, sajica au sfarsit prin a fi donati, demasoni am decis sa ii pastrez. Dar niciodata nu m-am inscris la o donatie sa iau pesti pentru ai vinde. Nu sunt de acord cu asta si asa ii inteleg pe cei care sunt deranjati de asta.

E vorba doar de pesti sau se aplica si la echipamente?

Cercetand nitel si avand in vedere ca stiu acvariul respectiv, am ceva de adaugat:
O donatie de pe 23.07.2014 (acum cateva zile):
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ariu-500l/

si un anunt de pe 26.07.2014:
http://www.tocmai.ro/acvariu-500l-18659813.html

    Eu il cunosc pe Kazaku personal si a luat de la mine ceva pestisori si i-am si donat ceva pesti. Pe mine nu m-a deranjat asta. Si nu ma deranjeaza in continuare pentru ca stiu ce va face cu pestii. Eu am fost fericit ca am scapat de ei, sperand ca va avea cineva grija de ei. Ca i-a donat/ vandut nu mi-a pasat mai departe. Daca ii vroiam, nu-i donam. El m-a ajutat intr-un fel. Si daca mai am de donat si ma contacteaza el, am sa-i mai dau fara ezitare pentru ca e OK. Mentionez ca imi asum ca poate ii vinde sau nu. Nu-mi pasa.

    Am intervenit pentru ca s-a dus prea departe discutia asta cu donatiile vandute. Sa se injure lumea ca in codru.

Concluziile ar fi:
1. Kazaku daca primeste ceva, nu neaparat il vrea pentru el. Poate face rost si de ceva bani de pe urma asta... Daca nu vreti sa-i donati, n-o faceti...si atat. De ce asa de lungi polemici si injurii? De ce trebuie sa va certati aici?

2. A evitat nitel adevarul Kazaku si s-a contrazis si de aia m-am bagat. Nu-mi place cand cineva eschiveaza, precum in postul pe care l-am citat mai sus. Omule, daca iei ceva pentru a vine, nu-i problema. Ti-o asumi si asta e. Nu trebuie sa te ascunzi. Si eu personal nu gasesc nimic rau in ceea ce faci. Poate nu-i etic, dar suntem in Romania si nu mai am pretentii cu etica de mult nu in cazul tau particular, ci in general. La acvariul pe care l-ai luat practic l-ai scutit pe Ricardo de un efort de a-l scoate afara si l-ai scapat de o problema. Plus ca ai carat la el, ai gasit si transport pentru ca e mare.
   Dar nu pune din astea ca e OK dupa o luna si nu-i OK peste 3 zile. Consideri ca e bine sa vinzi ceea ce iei ca si donatie, n-am nici-o problema. Tine-o tot asa si n-o da pe dupa cires wink Eu oricum ti-as dona si alta data daca am ceva pesti pentru ca stiu ca vei veni si vei avea grija de ei indiferent daca ii vei pastra sau pana ii dai/donezi cuiva. Asta ma intereseaza.

3. Inteleg si frustrarea pe de alta parte al celor dezamagiti cu donatiile facute, gasite la vanzari/ schimburi. Eu imi asum ca daca donez nu neaparat cel care ii va lua o sa-i si tina pana sa moara pestii....Nici eu n-am facut-o, daca i-am donat nu? De ce sa-i tina el? Sau cel putin sa-i doneze in loc sa-i vanda? Eu spre exemplu am primit de la un vecin mai demult cativa pestisori, din care doar 2 ma interesau. I-am pastrat pe aia 2 si pe restul i-am donat. Dar asta e cum vreau sa fac eu si nu pot sa cer sa faca asta toata lumea. Ceea ce mie mi se pare normal poate pentru altcineva nu este asa de normal si invers. Nu suntem la fel si nu vom fi cu totii.

4. De acum eu propun ca cei care fac donatii si nu vor sa le vada la vanzari dupa aia, sa nu mai doneze si sa vanda ei singuri cu sume modice, dar sa stau linistiti ca n-au fost fraieriti. In cazul in care nu va intereseaza ce se mai intampla cu pestii donati - donati-i. Nu putem obliga dupa ce donam ceva cuiva sa tina acel lucru 2-3 secole ca asa e normal.... Am mai spus normalitatea este relativa si difera de la unii la altii.

5. Sunt de acord cu toate partile din acest conflict, tocmai din cauza ca eu ii accept pe oamenii asa cum sunt, nu cum mi-as dori eu sa fie.  :fok    Si in functie de cum sunt ei, actionez in consecinta   :noroc wink

Cuvinte pe masura caracterului!  :apl

85

Re: Schimb.(Ultimul Post)

Nu am zis nimic de echipament Milo, eu m-am referit strict la pesti. Nu am vandut nici un peste primit de la tine Milo, uni i-am dat la schimb (cele doua femele de victoria) si uni i-am donat. Ma exprim mai greu prin mesaje, uit ce am scris si uneori ma repet. Ai dreptate ca m-am contrazis, pe mine unu nu ma deranjeaza ce face cu pesti primiti. De echipament nu am zis nimic pt ca nu sunt ipocrit.

0771.496.835 Lucian