41

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

adi.bondor A scris:

tocmai ce am intrebat la o firma din Bucuresti, care construiesc acvarii (cred ca sunt destul de cunoscuti..nu stiu daca voie sa zic numele smile ), ei zic ca totusi cu rama, daca este facuta si aplicata corect.. sporeste rezistenta
mai mult decat intariturile de sticla pe fund sau partea superioara?

   Intreaba-i pe ei in cazul asta smile Sau nu era o intrebare? Ca sa-ti ia banii o sa-ti spuna ca-ti trebuie sticla cu laser in ea lol

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

pai tocmai ca ei mi-au raspuns..va intreb pe voi..
adica ancistrus deja mi-a zis in posturile anterioare.. deci 1 contra 1 smile ..mai trebuie un raspuns smile

43

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Setupurile ADA care le-ai postat sunt doar de brand, creanga ADA, sticla ADA, filtrare ADA, apa ADA lol etc! Vezi video asta cu altumi, poate te inspira:
https://www.youtube.com/watch?v=ynj1GwBFoCg

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Eu as pune fund dublu si intarituri longitudinale ,2 transversale (de 12 mm ) sa dorm linistit

45

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Scuza-ma domnu expert ancistrus, daca tu ai zis primul trebuie notat, nu am fost atent la ce ai scris tu. Da poate m-am grabit si am exagerat cand am zis ca nu merg ciclide. Merg anumite ciclide, pt discusi m-am gandit eu ca ar fi ingust. Eu am unu 84x30x52 si imi pare foarte ingust, parca nu ai loc de nimic in el, de asta am facut afirmatia respectiva. Iar daca a intrebat ce sa puna sub acvariu nu inseamna ca e prost si nu s-ar descurca cu un acvariu marin. Eu am dat doar o idee, nu trebuie sa faca ce zic eu sau altcineva.

0771.496.835 Lucian

46

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

kazaku A scris:

Scuza-ma domnu expert ancistrus

   Nu inteleg de ce, dar... se accepta! big_smile

kazaku A scris:

Iar daca a intrebat ce sa puna sub acvariu nu inseamna ca e prost si nu s-ar descurca cu un acvariu marin.

   In afara de tine, nimeni nu a facut nici o afirmatie de genul asta!

47

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Nu s-a facut afirmatia direct, doar indirect: "daca nu stie ce sa puna sub acvariu". Si ma refeream la prost ca acvarist, nu stiu la ce te-ai gandit tu. Daca nu sti ceva legat de acvaristica, nu inseamna ca esti prost, doar ca mai ai de invatat. Nu inseamna ca nu poti face ceva nou. Eu nu pot zic ca stiu prea multe, inca invat si am foarte multe de invatat si cred ca si tu mai ai de invatat. Dar daca stiu ceva mai bine decat altcineva, nu ma apuc sa ii vorbesc de sus, ironic sau sa il iau la misto si sa il consider prost sau inferior. Imi pare rau daca te deranjeaza, nu ti-o zic ca sa te ofensez, dar asta faci tu cam des in foarte multe comentarii pe care le dai si nu e frumos.

0771.496.835 Lucian

48

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

kazaku A scris:

ma refeream la prost ca acvarist, nu stiu la ce te-ai gandit tu. Daca nu sti ceva legat de acvaristica, nu inseamna ca esti prost, doar ca mai ai de invatat.

    lol mai omule, poate incepator, neinitiat etc, dar "acvarist prost" ti se pare un apelativ ok? lol

kazaku A scris:

Dar daca stiu ceva mai bine decat altcineva, nu ma apuc sa ii vorbesc de sus, ironic sau sa il iau la misto si sa il consider prost sau inferior. Imi pare rau daca te deranjeaza, nu ti-o zic ca sa te ofensez, dar asta faci tu cam des in foarte multe comentarii pe care le dai si nu e frumos.

   E treaba fiecaruia cum imi citeste cuvintele, nu pot sa stau de complexele fiecaruia! Acum hai sa lasam topicul omului in pace, vrei? big_smile

49

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Am cam deviat de la subiect, e adevarat. Nu sunt complexat pt ca iti atrag atentia ca esti exagerat. Esti moderator, nu cred ca asta intra in atributiile postului sa jignesti useri, direct sau indirect.

0771.496.835 Lucian

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Ok..cred ca e cazul sa închid topicul.
FYI: stiu ce se pune sub acvariu..doar ca unul de 500kg nu am mai avut. Vroiam doar păreri tehnice..oricum aveam idee despre ele, doar vroiam sa discut cu unii mai "experimentati"
propun administratorilor acestui forum sa acorde categoriile membrilor (aur..diamant etc) nu după nr de posturi ci după veridicitatea solutiilor date sau a discutiilor.
multumesc colegilor de forum pt sfaturi..chiar îmi sunt de ajutor.
succes la toti si "ape limpezi"

51

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

kazaku A scris:

Esti moderator, nu cred ca asta intra in atributiile postului sa jignesti useri, direct sau indirect.

   Nu sunt moderator, nu jignesc, nu ma intereseaza daca nu intelegi :noroc

adi.bondor A scris:

propun administratorilor acestui forum sa acorde categoriile membrilor (aur..diamant etc) nu după nr de posturi ci după veridicitatea solutiilor date sau a discutiilor.

   Perfect de acord!

52

Re: acvariu "mare" 380l - nou proiect

Scuze adi pt off topic. Bafta cu acvariu.

Ancistrus, am avut impresia ca esti moderator. Scuze, greseala mea.

0771.496.835 Lucian