1

Subiect: Mituri si realitate

Am poluat destul topicul unui coleg care e si asa destul de suparat. Am o nelamurire in ceea ce priveste coloniile de bacterii din filtre. Peste tot am citit avertismente de genul: A nu se opri functionarea filtrului pentru mai mult de 15 minute, pentru ca asta duce la moartea bacteriilor nitrificatoare, moarte cauzata de lipsa oxigenului.
Eu una evit sa curat filtrul extern, de frica sa nu-l deciclez. Limita asta de 15-20 de minute mi se pare un mit, dar cam cat rezista bacteriile alea intr-un filtru oprit?

Re: Mituri si realitate

Elucidarea mitului:

   "All nitrifying bacteria need a well oxygenated environment or nitrification will cease. Ideally the oxygen level needs to be above 3 mg/l (most fish need a dissolved oxygen level of 6 or 7 mg/l). If the environment is totally devoid of oxygen the bacteria will eventually die. The time an aquarium filter can be left off varies with temp. At cooler temps the metabolism of the bacteria slows down and so they will last longer. It also depends on the dissolved oxygen level of the water when the filter was turned off and whether the filters taps were closed or left open. Nitrifying bacteria will all die in the absence of dissolved oxygen after 24 hrs but it will take several hours to reach this point (longer at cooler temps) so if a filter has been turned off for a day or so it is worth restarting it and letting the remaining bacteria recover. Even if 90% have died filter bacteria will double their numbers every 24 hrs. Slow by bacteria standards but even with just 5% left the filter would recover in just 6 days."

3 Editat de rider (2014-08-20 02:00)

Re: Mituri si realitate

Bun subiect. Si eu as fi curios, mai ales ca maine vreau sa schimb furtunele la jbl-ul meu. Aproape toata ziua am citit povesti despre filtre, dar nu am gasit nicaieri nimic despre asa ceva.
Daca trebuie sa curat si canistra, am sa fac in felul urmator, scot 10-20 litri de apa din acvariu intr-un lighean, desfac filtrul si toate sertarele le pun in ligheanul cu apa din acvariu. In tot cazul nu cred ca e valabila treaba cu 15 minute. Cred ca au fost situatii cand s-a oporit curentul 3-4 ore si nu au fost probleme, dar totusi nu bag mana in foc. Tocmai s-a raspuns :noroc

Re: Mituri si realitate

Restul articolului despre bacteriile nitrificatoare de unde am citat, il puteti citi aici!

5

Re: Mituri si realitate

In concluzie alea 15 minute chiar erau un mit.
Si cand ma gandesc ca atunci cand curatam filtrele aratam de parca eram pusa pe fast forward.  lol
Buna barfa, Ancistrus. smile Multumesc pentru lamurire.

Re: Mituri si realitate

Faye A scris:

Buna barfa, Ancistrus. smile Multumesc pentru lamurire.

:kiss  big_smile