1 Editat de rider (2014-08-12 22:33)

Subiect: Evacuare jbl e901

Salut. Ce evacuare sa folosesc, spray bar sau cea ca o palnie tesita ? Care este mai buna ?

2

Re: Evacuare jbl e901

Le poti folosi pe ambele. Eu, la filtrele externe, folosesc evacuarea tesita cum ii spui tu. E mai discreta. Curentul de apa sa bata cumva spre prima treime din geamul frontal smile

3

Re: Evacuare jbl e901

Multumesc, maine fac probe :noroc

4 Editat de Ancistrus (2014-08-19 15:16)

Re: Evacuare jbl e901

Prin spraybar, in timpul schimbului de apa, se formeaza un mic efect de ploaie, mai ales ca imediat dupa aceasta "ploaie" apa va fi improspatata! Deci, prin metoda asta stimulezi putin pestii maturi sa depuna wink

5

Re: Evacuare jbl e901

Hai ca eu acum am cazut din pom. Deci, spraybar-ul se pune deasupra apei ? Eu l-am pus in apa, probabil de asta nu eram eu multumit  big_smile  Dar nu se stropesc neoanele ? Fac probe acum.

6 Editat de Ancistrus (2014-08-19 16:21)

Re: Evacuare jbl e901

Ce zic eu si ce zici tu... spraybaul il pui in apa, sa bata in asa fel incat sa formeze miscare la suprafata, dar... in timpul unui schimb de apa, ramane tot in apa? big_smile Am si scris "in timpul schimbului de apa..." smile Vrei sa ploua intr-una la tine in acvariu? lol

7

Re: Evacuare jbl e901

Ha ha, nu am fost atent :noroc

8 Editat de rider (2014-08-20 02:19)

Re: Evacuare jbl e901

Vreau sa schimb buretele de pe intrarea filtrului, e bun cu aceasta porozitate ?

Re: Evacuare jbl e901

Cand m-am intalnit cu tine ti-am zis rezerva de Aquael Fan 2, vezi poza.

10

Re: Evacuare jbl e901

Aquael am tinut minte, dar fan 2 a ramas pe drum big_smile  Multam :noroc

11 Editat de rider (2014-08-21 01:14)

Re: Evacuare jbl e901

Ca sa nu mai deschid al topic, va intreb aici. Vreau sa pun siporax in doua sertare la filtru, dar nu stiu cum sa procedez. Siporaxul fiind nou, il spal, il bag direct in filtru, il las intr-un saculet in apa acvariului cateva zile ? Cum fac ?Aum in filtru am micromec si buretii cu care a venit filtrul.

12

Re: Evacuare jbl e901

Il speli la robinet de praf si il pui in seratrele filtrului smile

13 Editat de rider (2014-08-21 01:39)

Re: Evacuare jbl e901

^:)^ Sa traiesti matale. Maine il aranjez, am luat si furtun de schimb, nu am gasit burete pentru sorb, dar gasesc eu. :noroc

14 Editat de rider (2014-08-21 02:22)

Re: Evacuare jbl e901

Citeam acum niste articole despre siporax in care se spune ca, de fapt in acvariile plantate nu-si are rostul din cauza ca are loc denitrificare. Pana la urma pun sau nu siporax daca am acvariul plantat?Sau poate nu am inteles eu bine, azi am citit toata ziua, am obosit si poate le-am cam ametit.

15

Re: Evacuare jbl e901

Daca denitrifica Siporax asa usor nu mai faceam schimburi de apa niciodata! Iti trebuie conditii ceva mai speciale pentru denitrificare, o pompa la filtru cu debit foarte mic, 150-200 litri maxim, un mediu mai toxic... etc.

16 Editat de Faye (2014-08-21 02:29)

Re: Evacuare jbl e901

Din cate am mai citit si eu, denitrificarea se face la debite foarte scazute, undeva la 200l/h. Chiar ma batea gandul sa mai pun un filtru, cu pompa mica, burdusit cu siporax sau matrix.

LE Se postase raspunsul deja.

17

Re: Evacuare jbl e901

Bun, deci bag siporaxul si am plecat la somn. :noroc  la toti

18

Re: Evacuare jbl e901

Siporaxul il pun asa pur si simplu in sertar sau il aranzez cumva sa treaca apa usor ? Nu radeti de intrebare, dar nu vreau sa umblu de doua ori in filtru. :noroc

19

Re: Evacuare jbl e901

http://www.plici.ro/thumbs/p5230023.jpg

uitr aici cum. spor la bibilit.

20

Re: Evacuare jbl e901

Multam. Asta e tare, pana maine am de aranjat big_smile