Subiect: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

Am cumparat un acvariu complet EHEIM de la Hornbach, de 125 litri in data de 06.01.2009,am bagat in el substrat-cam de 2 cm de extract de turba,si pietris cam 20 kg. Pietrisul l-am incercat cu otet dak este calcaros si cam sfaria dar nu facea spuma si asa k l-am lasat asa cum e. Pietrisul l-a spalat sora mea pana a racit big_smile. Dupa ce am pus pietrisul am bagat apa in acvariu cu furtunul pe o farfurie k sa nu se tulbure apa,cand s-a umplut acvariul nu vedeam dintr-o parte in alta si atunci am crezut k e pietrisul calcaros dar cand m-am uitat la termometru apa avea 3 grade C. Dupa aia am bagat AquaSafe-cam 70ml si SafeStart cam 50 ml. Am mai luat un lemn si niste pietre de la Hornabach pe care le-am bagat de la inceput in acvariu(lemnul l-am fiert in jur de 30-50min), am pus in pic de mancare dimineata si seara. Eu am vrut sa il las la ciclat in jur de 7-8 zile avand in vedere k am pus si SafeStart,apa a ajuns la 25 grade cam in 2 zile.Dupa 3 zile un prieten mi-a dat 4 pesti dwarf puffers de care vroia sa scape deoarece erau cam razboinici si i-am primit ca pe niste cobai. I-am tinut cam trei zile si am vazut ca rezista si mi-am mai luat 4 zebre rosii, 4 sumatrani si 2 sanitari albi, sanitarii au decedat urmatoarele 2 zile(cate unu in fiecare zi). Puffers-ii au stat destul de linistiti pana acum,nu prea agreseaza pe nimeni wink  Cam asta a fost in prima saptamana.
Acum am 5 plante(nu le stiu numele exact) si urmatorii pesti(nu stiu toate denumirile stiintifice):

-3 dwarf puffers- unul a murit
-4 sumatrani(Barbus Tetrazona)
-3 zebre rosii(Danio Rerio)-una a murit cred k de plictiseala smile pt ca statea cam singura
-2 redfin shark
-2 khuli
-2 melci
-6 cardinali
-4 neoni rosii
-3 ramirezi- care nu le stiu sexul
-2 Apistogramma cacatuoides

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

As mai vrea sa bag cam 10-12 neoni normali,2 neoni rosii,2 sumatrani si 1-2 ramirezi.
Sunt cam multi pesti, nu???

3 Editat de soto_san (2009-01-21 20:01)

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

se poate calcula 1 cm (peste ) /litrul de apa tinand cont ca pesti vor creste

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

4

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

Ceva poze?

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

5

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

Pentru ca pestii tai sa fie fericiti, iti sugerezi sa alegi o valoare intre 1 si 3 litri pentru fiecare centimetru de peste. Cu cat mai aproape de 3, cu atat mai bine. 1 este minimul necesar. Nici tu nu cred ca te simti bine intr-o masina de transport public plina fix cu capacitatea calatorilor mentionata de proiectant, nu?

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

regula cu 1 cm de peste \litru este DOAR pentru pestii pasnici cei teritoriali au nevoie de un calcul mai larg wink
exemplu 1 guppy se simte bine in 10 L  cu mentiunea ca guppy mascul atinge 5 cm
              1 kingsizei(ciclida) in 50L                   kingsizei matur 10-15 cm
si calculul se face cu dimensiunile pestelui la maturitate nu la dimensiunile la care il luam wink
exemplu: neon pui 2 cm in 125 L = 62
                       maturi 5 cm in 125 L = 25
dar neonul fiind peste de card poate avea exceptii big_smile

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

Am uitat sa scriu k am schimbat si neoanele pe care le avea acvariul cu:
-Philips Aquarelle-18W
-Aqua-Glo-20w

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

Arata bina acvariul tau Alex, numai ca ai putea sa muti incalzitorul dupa plante si ai grija cu pestii, si asa ai cam multe specii in acvariu. Eu personal sincer nu iti recomand mai mult de 3-4 specii, acuma tu decizi. Spor la treaba in continuare si mai asteptam poze cu acvariul tau.

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

Am mai adaugat 10 neoni si 2 black phantom tetra

10

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

Arata bine acvariul tau, de-abia astept sa il populez pe al meu. Ca si o sugestie daca vrei, poate poti pune incalzitorul tot in spate langa filtru, ca asa apa ce iese din filtru o sa se duca direct in incalzitor, si il poti ascunde si mai bine.
O zi buna!

11 Editat de mangan (2009-01-23 11:34)

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

ai pus o lista cu o gramada de pesti dar in poze nu se vede nici un peste .de ce ?

12

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

vezi ca planta de la suprafata (lemna minor) ti a cam acoperit suprafata. mai scoate din ea in fiecare saptamana ca nu mai au plantele destula lumina plus ca mancarea data de hranitorul automat cade pe planta

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

iti multumesc pt sfaturi mangan negativistu'!
Te asteptam sa ti prezinti acvariul tau de profesionist

14

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

cred ca doar incerca sa te ajute mangan, nu sa te jigneasca in vreun fel ca ai luat-o urat vad. in fine, felicitari pentru acvariu, imi place smile

15 Editat de alexbulgaru (2009-01-23 19:47)

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

e un prieten de-al meu mangan,glumeam cu el, dar orcum el se crede profesionist desi are acvariul cam de 2-3 luni

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

AAAA!!!!! Am uitat sa specific ceva despre mangan, chiar este negativist.

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

alexbulgaru A scris:

AAAA!!!!! Am uitat sa specific ceva despre mangan, chiar este negativist.

Atunci asteptam poze cu acvariul lui sa il ajutam sa nu mai fie negativist, acvaristica a schimbat multe cararctere in ani ce au trecut.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

18

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

ok scuze in cazul asta smile ,nici eu nu eram rautacios oricum, si asteptam acvariul lui

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

am mai adaugat cateva plante

Re: ACVARIUL MEU CEL NOU- 06.01.2009

pt mangan- sa vezi cativa pesti