41 Editat de Tudor103 (2014-02-26 19:47)

Re: Acvaristica Iasi

Au sosit astazi reductiile pentru tubul de la filtru 19/27->12/16.Am fost nevoit sa le cumpar ca sa pot conecta filtru Jbl E1901 la reactorul aqua medic 1000.Nu am gasit asa ceva prin tara si am fost nevoit sa le cumpar din Germania.Cu transportul a fost ok;adica a ajuns in 7 zile ,dar costul lor+transportul pentru o bucatica de plastic a fost semnificativ.Am sa pun si cateva poze cu ele.
Maine sper sa pot curata filtru mic ca sa-l scot de pe acvariu si sa-l instalez doar pe acesta E1901.Daca reusesc am sa revin cu cateva poze cu acvariul+aparatura.

Calitatea se plateste!

42 Editat de Tudor103 (2014-02-28 16:59)

Re: Acvaristica Iasi

Revin cu poze
Urmeaza sa mai tai din furtunele de la filtru fiindca din cauza reductiilor a cam scazut debitu si ca sa compensez ca si asa furtunele is de 2 ori mai lungi decat as avea eu nevoie.Inelele ceramice apar acolo fiindca am mai taiat din gazon si a iesit din subtrat si sunt puse ca sa-l sustina.

Calitatea se plateste!

43 Editat de Tudor103 (2014-02-28 17:00)

Re: Acvaristica Iasi

Poze
Atept opinii,sfaturi,sugesti.

Calitatea se plateste!

Re: Acvaristica Iasi

inelele ceramice nu dau bine acolo, imprastiile prin zonele cu plate stem.

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

45

Re: Acvaristica Iasi

Inelele ceramice am sa le scot indata ce se va prinde gazonul.

Calitatea se plateste!

46

Re: Acvaristica Iasi

Frumos...dar tot nu inteleg ce are cresterea gazonului cu inelele ceramice  :smoke .....ai putea sa folosesti ce cateva plante cu noanta rosie....parce pare prea verde

47

Re: Acvaristica Iasi

Am niste bacopa colorata si didplisul care incerc sa le inrosesc.Inca ma lupt pentru un echilibru total in acvariu.

Calitatea se plateste!

48

Re: Acvaristica Iasi

Nu am mai scris de multa vreme insa am avut activitatea destul de multa cu acvariul.Au revenit iar problemele si am decis sa cumpar niste teste sa vad unde e problema:
Apa robinet:
Ph-8
Gh-13->15
Kh-13->15
Fe-0,2
Po4-0
NO3-20

Apa acvariu:
Ph-6,5
Gh-8
Kh-8
Po4-1,5
NO3-40

Precizez ca toate testele (inafara de no3) le-am realizat cu teste separate de la JBL.
Acum va rog sa ma ajutati in legatura cu problema mea.Pana acum ceva timp dozam 10ml/zi trace mix si mergeau mai toate plantele,in timp ce pps pro 5 ml la schimbul de apa uneori.In urma cu cateva saptamani am luat decizia sa reduc totusi trace mix la 7ml/zi mi se parea prea mult si sa dozez cate 3mil/zi pps pro. Problema care a aparut este ca didiplisul s-a topit,iar bacopa sp japan a inceput sa-mi faca alge.Singura la care am observat o modificare:s-a inrosit mai tare si are frunzele mai mari a fost la bacopa colorata.Restul plantelor:gazon Hc cuba,pogostemon erectus,staurogyne se dezvolta,dar incetisor.
        Acum intrebarea mea este de ce cu foarte putin pps pro mergeau ok toate plantele si acum cu mai mult cantitate nu mai merg.Ce sa fac?
         Astept opinii si sfaturi.Multumesc!
         
       2.Aveam niste substrat nature soil care statea de geaba si stiam ca scade pH,Gh si Kh si m-am decis sa pun intr-un bidon de 5 litri 250ml substrat in ideea de a renunta la sistemul de osmoza.
         Si rezultatele mult asteptate au venit.La 3 zile parametri:
             Ph-7
             Gh-8
               Kh-8
        Am sa mai astept pana la finalul saptamanii sa vad daca mai scade.

Calitatea se plateste!

Re: Acvaristica Iasi

sal, nu mai am nr tau, da.mi un bip si te sun eu, am ceva de discutat 0735518678

50 Editat de Tudor103 (2014-04-04 14:38)

Re: Acvaristica Iasi

k

Calitatea se plateste!

Re: Acvaristica Iasi

Tudor103 A scris:

Mesaj la 0742125367.Nu prea am timp sa vb la tel.
Nimeni nici o parere referitoare la problema mea?

referitor la problema ta, voiam sa te sun, din pacate cred ca e tarziu. o sa te sun maine. aici nu scriu.

52

Re: Acvaristica Iasi

Dupa o reamenajare si o revenire partiala a plantelor.Sper sa va placa ideea :sok

Calitatea se plateste!