1

Subiect: Compatibilitate

Salutare,

Pot tine in acelasi acvariu:

1M betta, ~10 neoni si RCS?

2

Re: Compatibilitate

In principiu NU. Neonii iti halesc rcs-ii, betta se va agita in preajma neonilor neastamparati....mult stres in bazin=> conditii proaste, boli  di altele.

3

Re: Compatibilitate

Nu ma asteptam ca neonii sa fie "nepoliticosi" cu rcs-ii.
Mersi!  :noroc

4

Re: Compatibilitate

crezi tu ca exista vreun peste care sa refuze hrana vie??

5

Re: Compatibilitate

lol

6

Re: Compatibilitate

xgrec A scris:

In principiu NU. Neonii iti halesc rcs-ii, betta se va agita in preajma neonilor neastamparati....mult stres in bazin=> conditii proaste, boli  di altele.

Salut,

Am tot citit de ieri articole referitoare la compatibilitatea acestor specii si concluzia ar fi ca, scotand din ecuatie rcs-ii, intre betta si neoni nu ar trebui sa existe probleme  roll
Asta nu inseamna ca nu tin cont de parerea ta (altfel nu as fi intrebat  big_smile ).

Drept urmare, o sa incerc "combinatia" si revin cu feedback  lol

7

Re: Compatibilitate

o faci pe pielea ta , poate tu ai noroc de vreun bettan mai linistit.

8

Re: Compatibilitate

Salut! Pe combinatia asta merg de ceva vreme si inca vad rcs cu sutele. Ideea e sa fie plantat bine si sa ai un bettan mai simpatic. Tot asa am mai mers cu ceva vreme in urma, dar cu mai putine plante si acvariu mai mic (60l), insa, dupa o excursie de cateva zile, rcsii au scazut sesizabil in numar. Hranesti zilnic si nu cred ca ai probleme.
Spor

Re: Compatibilitate

Salut! Leo, asa cum spune si AdrianB nu ai probleme daca ai mai multe plante in acvariu. Si eu am o combinatie asemanatoare de peste un an: neoni normali si rosii(10+10), RCS(fara numar), Amano(6) si beta(3M+4F) de la cateva luni pana la 1,5 ani. Pt. creveti poti pune hydrocotyle tripartita, cabomba sau limnophila, etc. care ofera ascunzatori in caz de necessitate. Beta este sociabil daca il bagi de mic in acvariu alaturi de alti pesti, daca creste singur devine agresiv si teritorial. Crevetii RCS nu au probleme cu neonii daca sunt adulti, iar cei mici mai cad prada altor specii de pesti dar oricum se stabileste un echilibru ca sunt foarte prolifici.
Oricum o sa ai niste pesti frumosi si sanatosi daca au un meniu alimentar variat inclusiv hrana vie (RCS) pe care au muncit sa o prinda. Daca fac burta mare mai faci pauza la mancare ca au fastfood :noroc

10

Re: Compatibilitate

Va multumesc de raspuns si acum, cu optimism, imi pun "planul" in aplicare smile
Revin cu poze zilele astea!  :noroc

11

Re: Compatibilitate

:fok Spor!

Re: Compatibilitate

Un pont! O frunza de nuc, varianta autohtona de  nano catappa. testata de mine ( in 3-4 zile este devorata aproape complet de creveti).  :noroc

13

Re: Compatibilitate

^:)^

14

Re: Compatibilitate

bebe panait A scris:

Salut! Leo, asa cum spune si AdrianB nu ai probleme daca ai mai multe plante in acvariu. Si eu am o combinatie asemanatoare de peste un an: neoni normali si rosii(10+10), RCS(fara numar), Amano(6) si beta(3M+4F) de la cateva luni pana la 1,5 ani. Pt. creveti poti pune hydrocotyle tripartita, cabomba sau limnophila, etc. care ofera ascunzatori in caz de necessitate. Beta este sociabil daca il bagi de mic in acvariu alaturi de alti pesti, daca creste singur devine agresiv si teritorial. Crevetii RCS nu au probleme cu neonii daca sunt adulti, iar cei mici mai cad prada altor specii de pesti dar oricum se stabileste un echilibru ca sunt foarte prolifici.
Oricum o sa ai niste pesti frumosi si sanatosi daca au un meniu alimentar variat inclusiv hrana vie (RCS) pe care au muncit sa o prinda. Daca fac burta mare mai faci pauza la mancare ca au fastfood :noroc

tare imi doresc sa vad si eu 3M betta locuind pasnic intr-un acvariu ...poti sa pui o poza?

Re: Compatibilitate

O poza facuta cu telefonul.

16

Re: Compatibilitate

Bebe, ce-mi place culoarea la sessiliflora smile

Re: Compatibilitate

Secretul consta in obtinerea echilibrului din triunghiul: iluminat(4 t5 39W- 1/ 865, 1/ 840 si 2 roz pt. plante la un acvariu de 126L), fertilizanti (HM)  si CO2(HM).

Re: Compatibilitate

Imagini cu reflexia luminii la luciul apei.

19

Re: Compatibilitate

bebe panait A scris:

O poza facuta cu telefonul.

:apl

20

Re: Compatibilitate

bebe panait A scris:

O frunza de nuc, varianta autohtona de  nano catappa. testata de mine ( in 3-4 zile este devorata aproape complet de creveti).  :noroc

Nu este cam mult iod pentru vietuitoare de la frunza de nuc?