Subiect: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

azi dimineata cand m-am trezit am vazut un ancistrus cum manca dintr-un neon. e normal sa faca asta ?? nu stiu daca el l-a omorat dar oricum eu stiam ca sunt vegetarieni....

2

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

Fiind clasati ca si "sanitari", ei "curata" acvariul.

Eu n-as pune vina pe el.
Poate ca neonul a murit din cauze naturale, si ancistrusul s-a gandit ca e pacat sa polueze apa.

Eu n-am auzit de ancistrusi agresivi... ei isi vad de treaba lor....

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

haha..asa am patit si eu. Imi dispareau neonii pe capete. Am descoperit ca`i papau melcii, ei cand dormeau saracii se lasau pe fund asa, in deriva si hap pe ei. Poate e si cazul tau, sau poate vorba Luciei, sa fii fost deja mort si sanitarul tau doar sa`si fii facut treaba.

Etiamsi omnes, sed non ego.

4

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

omg.. cum poti sa spui asta?? melcii sa manance pesti vi?? chiar vorbesti serios? cand dorm, neonii nu stau pe fund, inoata la o distanta mica, dar in cazul in care sunt atinsi se trezesc.. D
Deci, sanitari, si aici incadrez asa toti bottom feederii adica cory, pleco ancistrusi, melcii si crevetii, ei curata acvariul de resturi, printre care si pesti morti.. Eu sunt tare curios, cum crezi tu ca poate un pomaceea sau mts sau plarnobis sau physa(sigur una din astea ai) sa manance un peste viu? Pomaceea il prinde cu antene sau il sugruma si apoi mananca din el ca din banana? sau physa, se catapulteaza toti pe saracul neon si il mananca?? Un peste care e viu si doarme, in cazul  in care nu e sanitar, niciodata nu atinge solul, stau pe fund doar daca sunt morti.. Asa ca nici unu melc nu poate ajunge la un peste..
pe langa asta.. eu sunt pasionat de nevertebrate, sunt user activ pe 5 forumuri din afara legate de melci si creveti, si e prima oara in viata mea, cand aud ca melcii mananca pesti vi..
Daca conditiile din acvariu, duc la decesul neonilor din neglijenta voastra, nu da vina pe melcii..
Am avut si eu un neon care a murit prins intre incalzitor si acvariu, si am gasit asassinii in timp ce il savurau.. asta inseamna ca l-au omorat ei..

5

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

apropo, am gasit si creveti care mancau din acel neon.. sa incep sa cred ca a fost cumva o conspiratie la mine in acvariu?
Sunt dezamagit rau.. ca exista userii, care pot sa creada asa ceva, si aparent useri cu ceva experienta pe forum, uitandu-ma la nr de postari.. e ca si cum ai spune ca tu ai un cactus in acvariu, si ii merge bine ca are lumina..
Legile naturii sunt simple.. Ca cele ale fizicii, si se aplica peste tot.. Melci mananca de pe fund, ce gasesc, sunt scavengeri, ei nu pot vana, nu pot manca nimic viu, nu sunt facuti de natura incat sa poata prinda ceva viu.. O mica exceptie, anentome helena, dar nici ei nu mananca altceva decat melci, pt ca pe aia ii pot prinde.. In rest tot ce e mort. NU poti sa fi mancat de ceva de 100 de ori mai lent ca tine.. Daca melcii puteau sa manance pesti erau inzestrati natural, ori cu ceva toxine, cum au serpii sau helenele, ori cu viteza, ori cu o astfel de conformatie..
Cum sa crezi ca un pomaceea(asta e cazul cel mai favorabil, ca restul sunt si mai slab dotati), care are nevoie de timp sa roada, alge, restu.. sa poata manca un peste viu..

6

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

Nu stiu daca, ala pe care l`am vazut eu ca`l manca era mort sau viu, dar au disparut 5 neoni. Ar fii fost culmea sa moara toti noaptea nu? Si am vazut melcu pe el....acum daca tu zici ca nu.. sa fie ca tine. Cine stie, mai aveam pe vremea aia si un caras fff mare, dar caras mancator de alti pesti...nu stiu ce sa zic.

Etiamsi omnes, sed non ego.

7

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

Neonii sunt pesti... relativ sensibili.. Daca vor fi aclimazati cum trebuie si conditiile din acvariu le sunt propice, nu o sa fie probleme cu ei.. In cazul in care ceva nu este in regula in apa unui acvariu, pot sa iti moara, de la 1 pana la toti pestii.. Sanitarii, prin natura lor, sunt specii mai rezistente decat restul..
Neonii sunt si foarte speriosi.. Asa ca daca e posibil sa ii fi trezit brusc, sau ceva i-a speriat.. pe langa faptul ca se pot ascunde, pot sari din acvariu, pot ramane blocati, printre filtre si alte echipamente..
Eu inclin sa cred ca a fost o problema in acvariu, caruia cei 5 neoni, nu i-au facut fata, iar melcii au facut curat..

8

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

Am patit si eu o chestie cu pomacea. Am introdus in acvariu 6-7 neoni micuti, la inceput erau speriati si stateau pe fundul acvariului, unul a fost mancat de pomacea.
ps. am vazut cu ochii mei, pana sa bag mana dupa el nu mai avea codita, neonii aveau maxim 1cm iar pomacea erau f. mari.

9

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

cat de repede ai bagat neonii in acvariu?

10

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

merlin21 A scris:

cat de repede ai bagat neonii in acvariu?

30 minute dar erau micuti.

11

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

deci trebuia sa-l las sa se infrupte pentru ca a murit din alta cauza ??

12

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

despre cat de criminal este mai ramane de discutat, insa ieri un bun amic a ramas fara 80% din ce plantase cu o seara inainte, plante una si una si riccia si java moss etc.
dimineata cand i s-a aprins lumina in acvariu a ramas mut! lol un golanas de ancistrus era cu ultimul fir de moss in coltul gurii lol:lol::lol::lol::lol:

13

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

trebuia sa lasi anicstrusul sa pape neonul...tu ce crezi ca papa ei in mediul lor natural ?
ancistrusii nu au cum sa fie agresivi

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

14

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

E ceva normal, mie pesti care imi mor, sar rapid pe el acistrusi si melci. Insa intr-un timp imi dispareau pesti pe capete din acvariu, , aveam capac dar problema k nu gaseam nimic din ei, macar un os ceva, mi-a disparut si o broasca si nu am gasit nici din ea nimic, Dar acum dupa ce a murit si cealalta broscutza(nu erau testoase) nu am mai avut probleme cu disparitiile misterioase.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

15

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

ai avut broaste in acvariu? smile

16

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

salut si eu am ancistrus  in acvariu impreuna cu neoni si vad ca se inteleg bine ... eu zic ca alta este cauza ..

17

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

aqua A scris:

trebuia sa lasi anicstrusul sa pape neonul...tu ce crezi ca papa ei in mediul lor natural ?
ancistrusii nu au cum sa fie agresivi

credeam ca papa alge tongue

18

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

e un proverb.....calule mananci ovaz?...asa si cu ancistrusii

19

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

valentino A scris:

salut si eu am ancistrus  in acvariu impreuna cu neoni si vad ca se inteleg bine ... eu zic ca alta este cauza ..

se inteleg bine nu asta e problema, problema e dupa ce moare vreu neon atunci il mananca

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

20

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

pelly67 A scris:

ai avut broaste in acvariu? smile

da am avut doua broscute galbene, erau super frumoase, una a disparut, iar cealalta dupa vreo 3 saptamani a murit.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.