Subiect: 200l ciclide africane. Un inceput.

Salutare tuturor iubitorilor de cichlide africane .

Va prezint si eu acvariul meu cu africani malawi.
Acvariu este un eheim 100x40x50
Capac  H.M. din pvc imbracat in autocolant negru.
Substrat : Nisip alb cumparat din Hornbach
Filtrare: 2 filtre: Un intern Resun 2500 si un extern E901.
Materiale filtrante: Am baga Cermec in filtrul intern in locul bilelor de plastic. Iar in expern am buretii din dotare in primele 2 straturi + 1 strat de Micromec + 1 strat de Cermec
Pietre: piatra de coral uscat
Fauna: Cichlide Malawi
- Labidochromis Caeruleus,
- Pseudotropheus DEMASONI,
- Hemichromis lifalili
-1 Ancistrus de aproximativ 9-10 cm

Sunt un iubitor in ceea ce priveste acvaristica. Am avut mai multe acvarii (carasi sau scalari sau banalii gupi cu xifo si altii) in urma cu cativa ani dar nu am putut sta departe de acest hobby foarte mult timp smile

Ma consider incepator mai ales ca am decis sa trec la ciclide africane. Am inceput cu pui de sub 1 cm achizitionati de la colegul Rellu, pentru ca am placerea de a urmari evolutia pestilor mei si de a ii studia. Cu totii stim cat este de relaxant acest lucru smile
Momentan incerc sa identific sexele pestilor ca sa pot crea familii, urmand sa donez ce am extra.

Stiu ca nu este acvariul cu dimensiunile ideale pentru ciclide dar o sa fac tot posibilul sa fac un upgrade in momentul in care o sa scap de chirie smile

Astept criticile,sugestiile si orice sfat legat de acvariu.

Re: 200l ciclide africane. Un inceput.

Critici nu, sugestie: foloseste canistra la maxim pentru filtrare biologica, eu momentan am un 180 L cu 14 ciclide si am bureti doar in filtrul intern si aia mici de prefiltrare in e901. In rest, daca faci upgrade la acvariu la timpul potrivit, e foarte bine. Succes!

3 Editat de PaulX (2014-01-24 03:27)

Re: 200l ciclide africane. Un inceput.

Salut! Bine ai venit!

Nimeni nu s-a nascut invatat, nu-ti face nicio grija! Important e sa progresezi...
Parerea mea personala este ca in primul rand ar trebui sa donezi Ancistrus-ul cuiva, n-are ce cauta acolo, Hemichromis lifalili iarasi provin din raurile africane, dar daca tie iti plac este ok, ei sunt pesti frumosi, insa nu sunt mouthbrooders, vor deveni foarte agresivi cand vor depunde si vor incerca sa-si protejeze puii.
Combinatia Caeruleus si Demasoni in acvariul tau este foarte reusita, din doua puncte de vedere, sunt ciclide pitice si sunt potrivite pt acvariul tau, iar dpdv al combinatiei de culori, nota 10. Sincer, eu as merge doar pe aceste doua specii si cu exemplare cat mai multe, grija insa sa nu supra populezi acvariul.

In rest, ai putea sa postezi cateva poze sa ne facem si noi o idee smile

Iti doresc mult succes!

Re: 200l ciclide africane. Un inceput.

Succes si asteptam poze si filmari . Bine spus PLATINA mai sus sugestiile . Gaseste casa Ancistrus-ul .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: 200l ciclide africane. Un inceput.

Salut! Ai sters pozele sau ce s-a intamplat?

Re: 200l ciclide africane. Un inceput.

Am revenit si cu cateva poze. Astept pareri si sugestii.
Au aparut si locatari noi smile