1

Subiect: co2 pt acvarii mari

nu am folosit niciodata asa ceva si m-ar interesa daca pt acvariu de peste 400 l se foloseste? sistem sau tablete si cit?. multumesc da sfaturi si ajutor

Re: co2 pt acvarii mari

pentru un acvariu asa de mare iti recomand o butelie CO2 cu robinet,defapt o instalatie intrega serioasa...cu tablete nu merge te asigur!

3

Re: co2 pt acvarii mari

Inainte sa am ciclide am avut si eu plante in acvariu dar fara butelie co2.Am folosit easycarbo(carbon lichid) cu 4 neoane de 30W(osram865) la 180L.Era jungla in acvariu....

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

4 Editat de bogdivaio (2010-02-18 22:14)

Re: co2 pt acvarii mari

si eu flosesc doar EasyCarbo la un acvariu si le merge foarte bine,doar ca EasyCarbo este doar o aditie de CO2,supliment daca vrei sa-i zici asa...pentru plantele mai pretentioase,in general cele rosii ai nevoie obligatoriu de sitem CO2 altfel nu obtii rezultate...oricum pot sa-ti spun ca face  diferenta un  acvariu cu sistem CO2 fata de unul fara.

P.S.misto acvariul,chiar imi place

5

Re: co2 pt acvarii mari

eu nu vrea plante prea pretentioasept ca deocamdata am 30 de carasi si inca nu am decis ca primavara sa le pun afara in iaz si sa le las acolo sau sa le pastrez in acvariu. deocamdata am decis sa cumpar Aponogeton, Echinodorus, Anubias, Acorus, Bacopa, Ceratopteris, Valisneria. la astea trebuie co2?

Re: co2 pt acvarii mari

nu neaparta la toate...cauta pe net la ficare speciie de planta in parte ce cerinte are...dar eu zic ca nu orea are rost sa-l faci plantat pana nu dai carasi afara din acvariu...carasi cu plantele nu se pre impaca,le scot din substrat si le rup..dar nu e o regula,poate la ai tai merge dar eu unu nu m-as risca

7

Re: co2 pt acvarii mari

multumesc de sfaturi