Subiect: pompa aer vs pompa valuri

M-am hotarat sa-mi cumpar o pompa de aer pentru acvariul meu de 127 l, am tot citit zilele aceste pe net si am ajuns in fata unei dileme : pompa aer vs pompa valuri.
Nu ma pot hotara si as avea nevoie de niste sfaturi de la cineva care are experienta in acvaristica .

ms

2

Re: pompa aer vs pompa valuri

Sunt lucruri diferite. Nu poate fi substituita pompa de valuri cu cea de aer si invers.
Depinde ce ai nevoie..

Re: pompa aer vs pompa valuri

pai eu as vrea o mai buna aerare a apei , si am inteles ca ambele o fac in moduri diferite : https://www.youtube.com/watch?v=MpBqBylfNPA

eu am un filtru jbl CristalProfi e901 GL . pe care il folosesc cu spray bar, dar as vrea sa pompez mai mult aer si spre fundul acvariului

4

Re: pompa aer vs pompa valuri

Eu as merge pe pompa de valuri. De fapt chiar asta aveam in plan. Desi am pompa de aer, n-o folosesc. Prefer sa iau una de valuri.

Re: pompa aer vs pompa valuri

Cum bine a spus @leounltd "depinde ce ai nevoie"! Deci, daca vrei sa-ti miste apa spre sorbul filtrului, din locuri mai greu accesibile (dupa buturugi, pietre etc) pui o pompa de valuri. Daca vrei oxigenare, o poti orienta sa bata spre suprafata apei, dar... lucrul asta il poti face foarte bine si cu spraybar-ul lui JBL e901! Deci de fapt ce vrei tu, sa circule apa pentru o filtrare mai eficienta sau sa oxigenezi mai bine?
   Daca vrei oxigenare mai puternica in 126 litri, pe langa ce-ti ofera e901, te intreb: pentru ce? "aer spre fundul acvariului"... adica? Acolo crezi tu ca are loc oxigenarea apei?  big_smile

Re: pompa aer vs pompa valuri

big_smile ,
in prima faza  ma interesa sa obtin o aerare mai buna a apei pentru ca am 4 botia si am inteles ca lor le trebuie o apa foarte oxigenata dar si un substrat foarte curat .

acum cred ca varianta cea mai buna este sa iau si o pompa de aer si o pompa de valuri .


credeti ca e prea mult?

Re: pompa aer vs pompa valuri

JBL e901 oxigeneaza mai mult decat suficient! Asta daca asezi spraybarul sa bata spre supratafa apei!

8 Editat de leounltd (2014-10-08 23:25)

Re: pompa aer vs pompa valuri

Din pura coincidenta am tot un e901, un acvariu apropiat ca si dimensiuni de al tau si o pompa de valuri pe care o tin in sertar smile
In concluzie, subscriu la parerea lui Ancistrus.
Apropo, ce acvariu e? Plantat?

Re: pompa aer vs pompa valuri

va multumesc pentru sfaturi ,

am un acvariu comunitar  de 127l  , care este medium plantat.


o sa imi iau o pompa de aer si o sa vad cum merge.

ms .

10

Re: pompa aer vs pompa valuri

Asa as fi procedat si eu   :sok