Subiect: ramirez in loc de colisa?

Am un acvariu 62x35x45h (gh-7, Kh-10, ph-7.2) in care am cory, oto, microrasbora galaxy. De doua luni caut sa cumpar un mascul si doua femele de colisa lalia coloritul salbatic (vargati). Deoarece nu gasesc m.am gandit sa cumpar trei ramirezi german blue. E bine ce vreau sa fac?

Re: ramirez in loc de colisa?

o poza ar ajuta colegii, care vor sa-ti dea sfaturi.

Re: ramirez in loc de colisa?

Sa ii ajute cu ce, si cu ce sa fie poza?  :omfg

Re: ramirez in loc de colisa?

ncatalin22@yahoo.com A scris:

cu ce sa fie poza?  :omfg

   Pai... o poza de familie. Eventual daca ai si catel, sa-l pozezi si pe el lol

Re: ramirez in loc de colisa?

Am, dar e timid.
On topic: cine cunoaste specia (fara sa aiba nevoie de poze) sa spuna daca sunt conflicte cu pestii si apa pe care o am. Multumesc.

Re: ramirez in loc de colisa?

ncatalin22@yahoo.com A scris:

On topic: cine cunoaste specia (fara sa aiba nevoie de poze) sa spuna daca sunt conflicte cu pestii si apa pe care o am.

   @sefer jesirah se referea la o poza cu acvariul tau, nu cu pestii care vrei sa-i achizitionezi, ca sa poti primi sfaturi on topic wink
   Posibil ca ramirezii sa-ti atace Celestichthys margaritatus.

Re: ramirez in loc de colisa?

Ai pus doar dimensiunile si pestii, nu stie nimeni ce filtrare, lumina, plante, decor.... . Conteaza, rami si colisa n-au in comun decat mediul acvatic. Rami vin din America de Sud si colisa din Asia, daca nu ma insel India. Asa ca amanuntele conteaza. Si inca ceva, rami sunt pesti sensibili si pretentiosi la calitatea apei, asa ca, daca n-ai suficienta experienta, orienteaza-ta spre guppy.