Subiect: Incepator, am nevoie de ajutor!

Buna ziua Acvariidevis.ro astazi vreau sa va pun cateva intrebari despre SetUP-ul pe care l-as putea avea ca incepator
La pretul de 40 de lei pot profita de urmatoarele:
1)Un acvariu de circa 20/25l in subsol nu sunt sigur daca are 20/25.
2)Un filtru, marca nu o stiu.
3)Si o plasuta de prins pesti.
Acum dupa ce v-am spus cateva cuvinte despre SetUP vreau sa va pun cateva intrebari:
1) Pentru SetUp-ul asta ce fel de pesti/peste pot pune in acvariul de 20/25.
2)Din cate m-am mai documentat pe net am vazut ca acvariul trebuie ciclat [adica?]
si trebuie sa aiba pietricele[substrat] din cate am inteles si la alegere si o planta reala/de plastic pentru decor.
3)In acest acvariu pot pune si niste melcisori nu le mai tin numele exact dar stiu ca, carapacea era de culoare Yellow Apple.

Daca am pocit unele denumiri, gresala mea sunt incepator si am nevoie de sfaturi.

2

Re: Incepator, am nevoie de ajutor!

Se pare ca ai plecat cu stangul, tinand cont ca te-ai gandit sa te "debarasezi" de vechiul ID: bughideva30 si sa o iei de la capat aici.
Este strict parerea mea.
Sunt foarte multi colegi de la care ai ce invata, dar trebuie sa si arati ca intelgi ceva, sau macar ca tii cont de parerea lor.

Iti doresc mult succes si multa rabdare!

Leo

3 Editat de rider (2014-10-19 16:43)

Re: Incepator, am nevoie de ajutor!

La 25 de litri eu as pune un Betta. La 40 lei as mai pune 20-30 lei si as lua unul 50-60 de litri, macar in asta mai mare ar intra vreo 10-12 peștișori. E doar o părere sa nu te superi. Referitor la ciclare mai bine te apuci de citit. 2-3 cuvinte nu sunt suficiente ca sa înțelegi bine ce si cum. :noroc  Citește mai sus de topicul tau ciclul azotului.