Subiect: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

Doresc sa stiu daca e bine acvariul meu facut cu sticla de 6 mm...
Am calculat factorul de siguranta si a iesit verry safe...dar cand l am umplut cu apa .. pietre .. lemne .. a facut burta de 5 mm total...asa ca am scos apa din el pana nu a mai fost deloc burta...maine vreau sa merg la un baiat de la magazin acvarii si sa imi lipeasca intarituri ( 2 de 120 mm pe lungime , una sa unesc cele 2 de 120 mm formand un H, iar jos pe fundul acvariului pe toata suprafata lui ca o rama...toate intariturile sa fie cu geam de 6 mm si latimea lor de 3 cm...
   Este bine cum procedez ? Sau nu e sigur cu sticla de 6 si sa fac altul cu sticla de 8..baiatul care imi va face lipiturile mi a zis ca el are de 150 lungime si mult mai lat si inalt .. tot cu sticla de 6 .. dar cu intarituri..si nu are probleme de ani de zile..Ce ma sfatuiti sa fac?!!! Daca se poate raspunsuri cat mai urgente !! Multumesc !!!

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

Popa Cosmin A scris:

Doresc sa stiu daca e bine acvariul meu facut cu sticla de 6 mm...
Am calculat factorul de siguranta si a iesit verry safe...dar cand l am umplut cu apa .. pietre .. lemne .. a facut burta de 5 mm total...asa ca am scos apa din el pana nu a mai fost deloc burta...maine vreau sa merg la un baiat de la magazin acvarii si sa imi lipeasca intarituri ( 2 de 120 mm pe lungime , una sa unesc cele 2 de 120 mm formand un H, iar jos pe fundul acvariului pe toata suprafata lui ca o rama...toate intariturile sa fie cu geam de 6 mm si latimea lor de 3 cm...
   Este bine cum procedez ? Sau nu e sigur cu sticla de 6 si sa fac altul cu sticla de 8..baiatul care imi va face lipiturile mi a zis ca el are de 150 lungime si mult mai lat si inalt .. tot cu sticla de 6 .. dar cu intarituri..si nu are probleme de ani de zile..Ce ma sfatuiti sa fac?!!! Daca se poate raspunsuri cat mai urgente !! Multumesc !!!

Salutare !

Nu este cazul sa renunti la acvariu daca tot l-ai facut .
Fiecare il facem in limita posibilitatilor.
Ca sa te linistesc ,vreau sa-ti spun ca eu am bazinul tot din sticla de 6 mm.
Dimensuinile bazinului meu sunt 160x40x40 = 250 litri.

Doar ca am pus intarituri longitudinale  pe geamul frontal si pe cel din spate , si trei intarituri transversale   distribuite  din 45  in 45 cm.

Adica ,am una la mijloc si alte doua stanga -dreapta le distanta de 45 cm intre ele.

Ca sa fiu mai explicit am intarituri in H.

Bazinul este pus in functiune din luna februarie si nu da semne ca ar ceda .

La startarea lui am stat cu rigla gradata pe el in timp ce se umplea si crede-ma ca nu a facut burta nici macar 1 mm.

Daca ai sa te uiti prin topicurile mele ai sa vezi despre ce vorbesc.

iti las nr de tel ,da-mi un apel .te sun eu si daca ai nelamuriri le discutam in tel.

0749279970 Lucian

---------
0764320771 Lucian

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

Ca sa-ti faci idee despre ce vb atasez poze in faza de constructie .

Tot datorita unor colegi care m-au cam speriat ca nu va tine ,ca nu va rezista presiunii,am lipit alte intarituri  care oricum se mascheaza cu capacul acvariului ( pozele 3 si 4) .

Sincer nu stiu daca intra-adevar mai ere nevoie dar nu am vrut sa ma risc sau sa dau satisfactie acelor colegi mai sceptici.

poti incerca in varianta 1  (pozele 1 si 2)

si daca vrei sa nu mai faca burta deloc  poti apela si la varianta 2 (pozele 3-4)

Te asigur ca nu vei avea probleme .

Acum daca tot ai plecat la drum nu te lasa batut indiferent de ce iti vor spune ceilalti colegi  mai "priceputi" ca nu va rezista presiunii , bla-bla-bla..
Acest lucru ti-l spune cineva care chiar a trecut prin asa ceva si inca trece,adica eu  wink


Hai sa le dovedim ca se poate si la tine .

Succes cu proiectul tau .
Sa ai grija la lipituri  sa fie facute corect ,sa stea bazinul minim 2 saptamani pana se usuca siliconul .

Un alt lucru important :  fiind sticla de 6 mm ,este musai sa faci fundul dublu la bazin . Vei avea nisip si pietre si accidente se pot intampla oricand  atunci can manipulezi un pietroi prin acvariu .

Bafta inca o data si asteptam poze  ! :noroc

---------
0764320771 Lucian

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

Acvariul meu...ciclide africane

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

Acvariul meu - ciclide aficane

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

Ca intarituri i am facut 2 de 120 pe lungimile acvariului...si una lipita pe cele 2 care sunt pe lungime..sa formeze H...doar ca nu sunt 100 % drepte...asa ca am bagat un tub de silicon...nu calcau perfect una pe cealalta...pe marginea intariturilor de vin pe sticla acvariului pe lungime..nu am pus f mult silicon...dar inauntru deasupra imbinarii intre cea care vine pe lungime am bagat deasupra f mult silicon...jos deloc...vad ca burta are max 2 mm total pe mijloc..nu cred sa mai fie probleme...oricum omu care mi a taiat sticla zice ca e normal sa faca putina burta ca asa e sticla asta..dar este o sticla buna facuta la foc..nu am prea inteles eu faza cu sticla facuta la foc..stima !!!

7 Editat de luciano_a (2014-10-21 15:28)

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

Bravo!  :apl   :apl

Reusit bazinul!

Ai insa o mica scapare : ai pus pietris din ceea ce vad eu acolo.

Africanilor le place foarte mult nisipul. Plus ca in lacurile Malawi predomina nisipul ,rareori ai sa vezi zone cu pietris in ele

Tocmai datorita faptului ca ai pus pietris ai sa ai doua-trei mici incoveniente:

1 Vei aveai foarte multa mizerie adunata in substrat ,africanii fiind foarte c...ciosi lol , va trebui sa aspiri foarte des si sa sifonezi substratul ,pe cand cu nisipul nu se intampla asta ,mizeria neavand unde sa se infiltreze si astfel toata se va duce spre filtru.

2. Asa cum am spus acestora le place nisipul fin (0,5 -2 mm max) si nu te vei putea bucura sa-i vezi cum il muta ditr-o parte in alta,cum isi sapa gropi sau locasuri pt a se putea imperechea sau depune .

o mare parte dintre africani  adora sa faca aceste lucruri.

3.Datorita faptului ca le place sa plimbe nisipul ,vei risca oricand sa inghita o piatra mai maricica pe care sa nu o mai poata da afara din gura ,sa ramana blocata acolo fiindca sunt foarte lacomi ,si atunci???  :stupid   :stupid   :ang   :ang

incearca sa te gandesti la acest aspect legat de pietris.

in rest totul  arata ok .

A iesit chiar foarte bine si aceea burte de 2 mm chiar nu constituie nici cea mai mica problema . :noroc

---------
0764320771 Lucian

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

pai si acum.....cum naibii sa scot tot pietrisul...o sa il las asa...ca nu e mare....e granulatie cat de cat mica... Mersi pt cuvintele de lauda - Diamant !!   Stima !!

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

spune-mi si mie te rog , la cum ai vazut acvariul in poze...cam cand trb sa fac curatenie in el ? ... cand trb schimbata apa ? cata cantitate de apa trb inlocuita ? sa las apa de pe o zi pe alta si dupa sa o schimb ? sa iasa clorul din ea ... aaaa .. si daca e ok pt inceput - cu filtrul care il am acum Aqua Clear 30 !!!????

10 Editat de luciano_a (2014-10-21 15:45)

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

Popa Cosmin A scris:

spune-mi si mie te rog , la cum ai vazut acvariul in poze...cam cand trb sa fac curatenie in el ? ... cand trb schimbata apa ? cata cantitate de apa trb inlocuita ? sa las apa de pe o zi pe alta si dupa sa o schimb ? sa iasa clorul din ea ... aaaa .. si daca e ok pt inceput - cu filtrul care il am acum Aqua Clear 30 !!!????


Da-mi un apel si te sun eu sa discutam despre cum poti remedia cat de cat problema cu pietrisul si despre tot ceea ce te mai intereseaza.

ti-am mai lasat si ieri un nr de tel dar banuiesc ca n-ai vazut mesajul

0749279970 Lucian

---------
0764320771 Lucian

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

am si eu cv intrebari....m am gandit sa nu te sun azi..ca este duminica...  big_smile ..poate ai timp sa imi scrii cateva randuri...deci :

- am multe impuritati in apa...ma gandesc ca o fi din cauza filtrului (AQUA CLEAR 30), care e un filtru de se ataseaza pe exteriorul acvariului...gen cascada...in el am: burete, saculet inele ceramice, si saculet carbuni. Vreau sa te intreb daca imi este de ajuns acest filtru...sau nu?!  Ma gandeam sa cumpar un filtru ieftin intern ... poate asa o sa dispara impuritatile...si automat o sa fie ok si cu filtru Aqua Clear 30...deci sa merg cu asta cascada + filtru intern....
:noroc