1

Subiect: Ce peste este acesta?

Salutare, am cumparat doi pesti de la un petshop din Cluj,crezand ca sunt Otto,dar acasa, la o observare mai in detaliu,nu par a fi otto.
Atasez 2 imagini(facute cu telefonul)sper sa se inteleaga.

http://i57.tinypic.com/2m335hl.jpg

http://i59.tinypic.com/2s0inp2.jpg

2 Editat de alex_shukarime2008 (2014-10-30 01:32)

Re: Ce peste este acesta?

Sunt SAE cred. Siamese algae eater.

3 Editat de Dacian (2014-10-30 01:46)

Re: Ce peste este acesta?

Are mustati ca si un somn,incerc sa mai fac o poza.Otocinculus are gura orientata in jos,astia au gura orientata in fata si mustati lungi si subtiri.Otocinculus e mai aplatizat,astia sunt mai fusiformi.

Re: Ce peste este acesta?

https://www.google.ro/search?q=sae+fish&client=ubuntu-browser&es_sm=122&biw=1280&bih=713&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=iVFRVNS8D6PcywP-hYK4BA&sqi=2&ved=0CB0QsAQ

Re: Ce peste este acesta?

SAE nu este, pe mine ma duce cu gandul la pui de Pimelodus... dar nu sunt sigur!

Re: Ce peste este acesta?

am 2 identici cam la 6-8 cm si sunt sae......

Re: Ce peste este acesta?

eduardvalentin2013 A scris:

am 2 identici cam la 6-8 cm si sunt sae......

   Cei din pozele de mai sus au inotatoare adipoasa si mustati, sa nu mai vorbim de forma corpului... catfish! Vezi mai atent ce pesti ai in acvariu si daca tot seamana, inseamna ca nu sunt SAE wink

8 Editat de eduardvalentin2013 (2014-11-21 15:03)

Re: Ce peste este acesta?

am mai intrebat 3acvaristi batrani si au zis ca sunt SAE..tu vad vrei sa ai ultimul cuvant pe orice thread. in plus da cautare pe google si vei vedea ca sunt identici sae cu cei din pozele baiatului de mai sus.sae au 2 mustati la cel de mai sus in poze sunt un pic nu mult mai mari cum au ai mei! nu toti pestii cresc in standarde de manual stii bine...
http://www.nevertebrate.ro/images/pesti/siamese_algae_eater.jpg

Re: Ce peste este acesta?

eduardvalentin2013 A scris:

am mai intrebat 3acvaristi batrani si au zis ca sunt SAE..tu vad vrei sa ai ultimul cuvant pe orice thread. in plus da cautare pe google si vei vedea ca sunt identici sae cu cei din pozele baiatului de mai sus.sae au 2 mustati la cel de mai sus in poze sunt un pic nu mult mai mari cum au ai mei! nu toti pestii cresc in standarde de manual stii bine...

   Mai Eduard, tu si acei "3 acvaristi batrani" ati auzit vreodata in acvaristica asta de "inotatoare adipoasa"? lol Din punctul meu de vedere seamana foarte putin cu SAE si nu ma refer doar la mustati aici... dar eu nu ma consider "acvarist batran", ba chiar unul foarte tanar :pp

10 Editat de Ancistrus (2014-11-21 17:18)

Re: Ce peste este acesta?

M-am grabit cand am spus Pimelodus, nu am fost atent, recunosc! lol Dar acum, ca sa nu zici ca sunt rau, o sa-ti dezvalui ce specie este acest "SAE" de care tot zici (asta ca sa stie si cei "3 acvaristi batrani").
Tadaaaaa: Hyalobagrus flavus

PS: Posibil ca "vreau sa am ultimul cuvant" pentru ca stiu ca am dreptate, iar chestia asta este in interesul celui care vrea sa afle ceva, inclusiv a mea, nu a celui care vrea sa arate ca e mai smecher!
   Google nu m-a ajutat, cum mi-ai recomandat tu mai sus, cu acesti Flavus. Dar... noroc ca mi-am amintit de ei! :pp

LE: Am fost repede pana afara si am intrebat trei babe batrane daca am dreptate, citez din discutie: "Da mama, seamana ca doua picaturi de apa! Alalantu nu (SAE), nu are puncte pe iel!" lol

Re: Ce peste este acesta?

Se rezolva cu un marker!  lol

12 Editat de eduardvalentin2013 (2014-11-25 16:40)

Re: Ce peste este acesta?

mda corect,ai mei nu au punctele alea 2 sub burta si nici prima data nu am vazut poza postata initial decat de pe telefon,si nu am analizat fiecare cm..recunosc ca am fost pripit..am intrat de pe telefon si la prima vedere erau sae..difera punctele alea 2 sub burta si un punct deasupra in rest vad forma culoare lungime ca si la sae..departajarea intre cei 2 este minima la pri,a vedere nici sesizabila...

13

Re: Ce peste este acesta?

Eduard, important este sa purtam o discutie in ajutorul si interesul nostru, celor din aceasta comunitate cel putin. Cei care vor citi acest topic, vor stii ce este Flavus si cum se deosebeste de SAE si asta nu datorita mie, ci faptului ca ne intereseaza smile
O zi buna!