1 Editat de Popa Cosmin (2014-10-20 03:01)

Subiect: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

Doresc sa stiu daca e bine acvariul meu facut cu sticla de 6 mm...
Am calculat factorul de siguranta si a iesit verry safe...dar cand l am umplut cu apa .. pietre .. lemne .. a facut burta de 5 mm total...asa ca am scos apa din el pana nu a mai fost deloc burta...maine vreau sa merg la un baiat de la magazin acvarii si sa imi lipeasca intarituri ( 2 de 120 mm pe lungime , una sa unesc cele 2 de 120 mm formand un H, iar jos pe fundul acvariului pe toata suprafata lui ca o rama...toate intariturile sa fie cu geam de 6 mm si latimea lor de 3 cm...
   Este bine cum procedez ? Sau nu e sigur cu sticla de 6 si sa fac altul cu sticla de 8..baiatul care imi va face lipiturile mi a zis ca el are de 150 lungime si mult mai lat si inalt .. tot cu sticla de 6 .. dar cu intarituri..si nu are probleme de ani de zile..Ce ma sfatuiti sa fac?!!! Daca se poate raspunsuri cat mai urgente !! Multumesc !!!

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

Popa Cosmin A scris:

Doresc sa stiu daca e bine acvariul meu facut cu sticla de 6 mm...
Am calculat factorul de siguranta si a iesit verry safe...dar cand l am umplut cu apa .. pietre .. lemne .. a facut burta de 5 mm total...asa ca am scos apa din el pana nu a mai fost deloc burta...maine vreau sa merg la un baiat de la magazin acvarii si sa imi lipeasca intarituri ( 2 de 120 mm pe lungime , una sa unesc cele 2 de 120 mm formand un H, iar jos pe fundul acvariului pe toata suprafata lui ca o rama...toate intariturile sa fie cu geam de 6 mm si latimea lor de 3 cm...
   Este bine cum procedez ? Sau nu e sigur cu sticla de 6 si sa fac altul cu sticla de 8..baiatul care imi va face lipiturile mi a zis ca el are de 150 lungime si mult mai lat si inalt .. tot cu sticla de 6 .. dar cu intarituri..si nu are probleme de ani de zile..Ce ma sfatuiti sa fac?!!! Daca se poate raspunsuri cat mai urgente !! Multumesc !!!

Salutare !

Nu este cazul sa renunti la acvariu daca tot l-ai facut .
Fiecare il facem in limita posibilitatilor.
Ca sa te linistesc ,vreau sa-ti spun ca eu am bazinul tot din sticla de 6 mm.
Dimensuinile bazinului meu sunt 160x40x40 = 250 litri.

Doar ca am pus intarituri longitudinale  pe geamul frontal si pe cel din spate , si trei intarituri transversale   distribuite  din 45  in 45 cm.

Adica ,am una la mijloc si alte doua stanga -dreapta le distanta de 45 cm intre ele.

Ca sa fiu mai explicit am intarituri in H.

Bazinul este pus in functiune din luna februarie si nu da semne ca ar ceda .

La startarea lui am stat cu rigla gradata pe el in timp ce se umplea si crede-ma ca nu a facut burta nici macar 1 mm.

Daca ai sa te uiti prin topicurile mele ai sa vezi despre ce vorbesc.

iti las nr de tel ,da-mi un apel .te sun eu si daca ai nelamuriri le discutam in tel.

0749279970 Lucian

---------
0764320771 Lucian

3

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

Trebuie neaparat sa pui intarituri pe paryea de su a acvariuluidoua orizontale si 2 verticale. Teoretic nu ar trebui sa ai treaba dar nici  linistit nu poti dormi. TE AI CAM RISCAT CU STICLA DE 6 mm.
Stai la casa sau la bloc?

CAINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

am si eu cv intrebari....m am gandit sa nu te sun azi..ca este duminica...   big_smile  ..poate ai timp sa imi scrii cateva randuri...deci :
- am multe impuritati in apa...ma gandesc ca o fi din cauza filtrului (AQUA CLEAR 30), care e un filtru de se ataseaza pe exteriorul acvariului...gen cascada...in el am: burete, saculet inele ceramice, si saculet carbuni. Vreau sa te intreb daca imi este de ajuns acest filtru...sau nu?!  Ma gandeam sa cumpar un filtru ieftin intern ... poate asa o sa dispara impuritatile...si automat o sa fie ok si cu filtru Aqua Clear 30...deci sa merg cu asta cascada + filtru intern....

:pls        :noroc

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

Popa Cosmin A scris:

am si eu cv intrebari....m am gandit sa nu te sun azi..ca este duminica...   big_smile  ..poate ai timp sa imi scrii cateva randuri...deci :
- am multe impuritati in apa...ma gandesc ca o fi din cauza filtrului (AQUA CLEAR 30), care e un filtru de se ataseaza pe exteriorul acvariului...gen cascada...in el am: burete, saculet inele ceramice, si saculet carbuni. Vreau sa te intreb daca imi este de ajuns acest filtru...sau nu?!  Ma gandeam sa cumpar un filtru ieftin intern ... poate asa o sa dispara impuritatile...si automat o sa fie ok si cu filtru Aqua Clear 30...deci sa merg cu asta cascada + filtru intern....

:pls        :noroc

Salut !

o sa incerc sa-ti raspund la ceea ce te intereseaza.
Este clar ca acel filtru nu se preteaza cum ar trebui la acvariul tau .
in primul rand ca  pe viitor iti va trebui un filtru extern pt a putea face fata bazinului tau .

Legat de acele impuritati :

este foarte posibil ca acestea sa se datorize caderii apei din filtrul tau cascada sau daca ai cumva piatra de aer in acvariu .

daca acele impuritati nu sunt cumva mizerie ,ci sunt ca niste mici-mici bule de aer  atunci cu siguranta acestea provin datorita caderii apei din filtru)

chiar daca vei suplimenta cu un alt filtru intern ,acesta nu te va ajuta prea mult ( poate doar sa mai traga si el o particica din mizerie ).

Poti proba teoria asta in felul urmator : baga alt filtri intern de proba in acvariu si opreste-l pe cel in cascada  maxim 30 min ( ca sa nu risti vreo deciclare )

Vezi ce se intampla .

Dupa parerea mea acele mici particule ar trebui sa dispara cat de cat in 30 min astfel incat sa-ti dai seama daca este de la filtrul vechi sau nu (cel in cascada)

Parerea mea !

Succes!

---------
0764320771 Lucian

Re: 140 lungime 37 inaltime 29 latime - 150 litri

Rezolvat cu un filtru gen cascada...dar mult mai mare....am aqua clear 70 acum...inainte aveam aqua clear 30...  smile