Subiect: pompa aer / femela gestanta

Buna! Sunt noua pe aici si am nevoie de putin ajutor. Cand ar trebui sa mut femela gestanta in acvariul maternitate ? Am nevoie de o piatra de aer neaparat la pompa de aer? Ar trebui sa nu mai folosesc pompa de aer daca pesti sunt speriati de bule sau se vor obijnui? Pot sa ii reduc prin ceva metoda intrensitatea? Cat de repede se extinde planta heminathus cuba? De ce melcul imi mananca plantele, este posibil sa fie hranit prea putin? Multumesc frumos!   :fbr  :of

2

Re: pompa aer / femela gestanta

Sal si bine ai venit in primu rand zine si noua ce femela ai da ar trebui sati pui o piatr ajutor a de aer se gasesc ceva robinete micute care le poti atasa pe furtunu de la pompa pesti nu se se sperie de la bule fii  linistit si in general melci cam mananca plantele  sporuri maxime sper ca tiam putut fii de ajutor

3 Editat de taniatymilas (2014-11-16 12:50)

Re: pompa aer / femela gestanta

Este o femela xipho. Eu am o forma de scoica la capatul pompei care se deschide cand se aduna aer(am sa pun si ceva poze) si cand iese aerul iese o bula mare care face valuri la suprafata si pesti se retrag in partea cealalta. De aceea intrebam daca pot sa ii reduc intensitatea , ca sa pot sa pastrez si scoica si sa nu fie nici pesti stresati . Am pus eu ceva burete pe furtun , dar imi e frica sa nu se arda pompa. O zi buna !  :acv

Re: pompa aer / femela gestanta

Pozele