21

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Aha. Am inteles. Cat de des si cat de mici, tinand cont ca are 25l? Ca sa nu fac vreo prostie.

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

22

Re: Buna! Ana-Maria sunt

3-4 litri la 2-3 zile  wink

23

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Bine! Nu eram chiar aproape. ::))) Eu ma gandeam la 1 l la 2 zile. Multumesc mult pt ajutor!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

24

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Hai sa auzim de bine  wink

25

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Doamne ajuta!!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

26

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Ciclare, ciclare. Dar de unde știi când s-a terminat? Pentru asta e nevoie și de teste de apa. Eu zic in numele meu. Multa munca pentru un acvariu de 25 L cu 2 gupi dacă am citit bine. Viviparii sunt pești rezistenți dacă au apa curata aerisita si se tine sub control cantitatea de mâncare, se curata frunzele moarte, excrementele se fac schimburi de apa si nu ai cum sa ai in acvariu nivel îngrijorător pentru vietăți de nitriți. Sa nu uitam ca noi apa aia o bem deci cât nitriti sa aibe? Am avut vivipari acum 15-16 ani si pe lângă un bolborositor, pietris de balastiera valisneria, elodea, echinodorus, mirophilium si o piatra de aer nu aveam nimic. Nu teste, nu ciclare ci reguli de baza de igiena mentionate mai sus si i-am inmultit de nu mai aveam cui sa ii dau. Ajunsem sa las Mama Natura sa faa selectia puietului. Viviparii ci ciclidele le cresti si in borcan. Asta e parerea mea.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

27

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Horia A scris:

Sa nu uitam ca noi apa aia o bem deci cât nitriti sa aibe?

   Pai apa de la retea nu are nitriti, decat ceva gen 0,004/5 (sa zicem) in schimb nitrati da, aprox 5-6 (mg/l). Asta cel putin in Bucuresti.

Horia A scris:

Viviparii ci ciclidele le cresti si in borcan.

   Ai crescut discusi in borcan vreodata? lol

28

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Tocmai ce va spuneam sa nu contestati cunostintele lui Ancistrus... indiferent de tonul pe care le dezvaluie  lol

29

Re: Buna! Ana-Maria sunt

smile) Horia, Au fost 4 Guppy, au ramas 3 (2 femele si un mascul) si am si un ancistrus mititel. vreo 2 cm maxim.. deocamdata. Am citit ca poate ajunge la 8,10 in acvariu.

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

30

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Ancistrus A scris:

...apa de la retea nu are nitriti, decat ceva gen 0,004/5 (sa zicem) in schimb nitrati da, aprox 5-6 (mg/l)....

Nitritii (NO2) daca sunt mai mari de 0,3 mg/l = toxic iar nitratii (NO3) daca sunt mai mici de 50mg/l = fertilizant. Asta e bine fertilizare moca smile

Ancistrus A scris:

Ai crescut discusi in borcan vreodata? lol

Asa e nu am specificat de care ciclide. Ciclide africane din lacurile Tanganika, Malawi solicita o atentie mai mica in intretinere. Cateva pietre, 2-3 plantute si astea optional iar ph cat casa. Cele sud-americane sunt un pic mai pretentioase si amintesc pe cei mai cuoscuti Discus, Scalar, Meeki (mai mari de 10-15 cm), Ramirez, Apistograma (mai mici de 10 cm).

anamaria A scris:

...Am citit ca poate ajunge la 8,10 in acvariu.

Nu mai retin acum dar era un tabel in care spunea ca pestii pana in 3-4 cm (cand sunt la maturitate) au nevoie de vre-o 5-6 litri de apa.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

31

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Ancistrusul, daca e mascul, depaseste 10 cm. Femelele raman o idee mai micute, dar e cert ca ambele sexe cresc prea mari pentru acvariul tau. Va trebui sa-i dai in cateva luni.

32

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Buna din nou! Vesti proaste! Se pare ca a avea un acvariu nu e asa simplu precum credeam! Deci, unu, guppytele nu au nascut inca si poate e mai bine. Am schimbat cate 2-3 l la 2 zile, acvariul e de 25 l iar filtrul de 200 l/h. Mie mi se pare suficient...dar in substrat (un nisip mai grosier) se afla excremente ale pestilor. Le observ mereu cand torn apa proaspata si se face acel curent care agita excrementele. Cum fac sa scap de ele, sau mai bine zis daca trebuie sa scap de ele, cum anume? Si doi, care e cel mai important, si probabil din cauza problemelor de la nr 1 si a acvariului care nu a fost ciclat complet, PESTISORII MEI AU BOALA PUNCTELOR ALBE !  yikes  yikes  yikes  yikes Am atasat o poza. Se observa cum un neon e f decolorat iar pe cel de jos se vad punctele albe. Chiar si pe codita la Guppy se vad, daca va uitati atenti. Ce medicament este cel mai bun si ce alte masuri sa luam? Greseala noastra a fost ca nu ne-am documentat inainte sa cumparam pestii si ne-am pus increderea in sfaturile celui de la petshop care ne-a zis ca e suficient o saptamana daca sta acvariul fara pesti si ca in 25 l "incap" (adica se simt bine) 10 pesti!!! 10! Saracii, mi-e mila de ei acum cand stiu ca nu le e suficient. Vrem sa cumparam un acvariu de 40-50l si sa-i mutam. Dar o sa va inebunesc din nou cu intrebarile. Dar deocamdata sa lamurim problema cu boala. Astept raspunsuri! Multumesc!!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

33

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Mie mi se pare ca si branhiile sunt inflamate la acest neon! Asa e, sau mi se pare?

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

34

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Pentru curatarea pietrisului se foloseste un aspirator de substrat. Gasesti de la diverse firme, mai ieftine sau mai scumpe. Cand faci schimbul de apa aspiri si mizeria de pe fund. Cam asa:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FHp-xHDhb14[/youtube]

Pestii poti sa-i tratezi cu Punktol de JBL sau daca nu ai medicatia la indemana apelezi la tratamentul rudimentar si speri sa reziste. Dizolvi o lingurita de sare pentru fiecare 10l de apa si ridici temperatura undeva la 29-30 de grade.

35

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Multumesc! De acuma pana maine sper sa reziste! Maine la prima ora merg sa cumpar Punktol. Si daca vreau sa schimb acvariul, trebuie sa o iau de la capat cu ciclatul. Sa mai tin pestii in acvariul mic pana se termina cel mare de ciclat.  Cum as putea accelera procesul de ciclare? Nu stiu... sa adaug si nisipul si plantele din acvariul vechi plus cei 20 l apa? Ajuta la ceva? Scap de 4 5 zile de asteptare? Sau nu e indicat?

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

36

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Daca schimbi acvariul va trebui ciclat, bineinteles. Probabil in filtru s-au format deja ceva bacterii, deci transferi nisipul, apa si filtrul in acvariul nou si completezi cu apa treptat, sa nu le provoci pestilor soc de PH. Pe durata transferului sa nu tii filtrul oprit mai mult de 2 ore, ca-ti mor bacteriile si trebuie s-o iei de la zero.

37

Re: Buna! Ana-Maria sunt

aha. Super sfat! Multumesc tare mult! Deocamdata ma ocup de acesta! Sa ii fac bine si sa fie sanatosi. Intre timp caut acvarii. O sa revin cu poze.

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

38

Re: Buna! Ana-Maria sunt

sa iau maine si un aspirator de substrat, ca presupun ca ii imbolnaveste mizeria in exces din nisip...

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

39

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Mizeria din substrat se transforma in amoniac, deci mai degraba pui un substrat de granulatie 2-3mm decat sa tot aspiri! Ideea cu acvariul mai mare nu este rea dar, daca nu ai o filtrare biologica buna (ciclare) vei ajunge la acelasi rezultat. Recomandat: filtru extern, cu material filtrant dedicat filtrarii biologice!
   Factor declansator al grisului (Ichthyophthirius multifiliis) si nu numai, este imunitatea scazuta a pestilor, deci cam aceeasi discutie: suprapopulare/ciclare etc!

PS: Tratamentul cu sare se face in concentratie mai mare decat a spus @Faye, respectiv 1 lingura de sare la 10 litri de apa, sare neiodata grunjoasa, de muraturi. Dar, concentratia asta este posibil ca neonii sa nu o suporte!

40

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Aha. Multumesc! Pai daca ii tratez doar cu medicament si cu temperatura ridicata, nu e suficient? Nu as vrea sa le fac rau cu sarea la neoni. Iar legat de actualul substrat cam asa arata! Parca are mai mult de 2-3 mm...

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!