Subiect: constructie acvariu

buna, as avea nevoie de putin ajutor in alegerea grosimii sticlei la confectionarea unui acvariu de 100x24x40 (Lxlxh) l-as fi facut de 8 mm dar nu gasesc la mine prin zona (alba iulia), am gasit sticla de 6mm e ok? am nevoie de intarituri sau mai bine sa mai caut sticla de 8mm

Re: constructie acvariu

cosmin_zamora A scris:

buna, as avea nevoie de putin ajutor in alegerea grosimii sticlei la confectionarea unui acvariu de 100x24x40 (Lxlxh) l-as fi facut de 8 mm dar nu gasesc la mine prin zona (alba iulia), am gasit sticla de 6mm e ok? am nevoie de intarituri sau mai bine sa mai caut sticla de 8mm


Sal !

Este ok sticla de 6 mm.
Ca sa-ti argumentez asta ,iti dau exemple acvariile din magazinele Hornbach cu dimens. de 100x40x40 tot din sticla de 6 mm.

Unele dintre acestea au si intarituri longitudinale .

Gandeste-te ca diferenta este de 65 de litri intre ce vrei sa faci tu si cele din comert .

Asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji in privinta sticlei de 6 mm ( daca asta este singura varianta pe care o ai la indemana)

Eu am avut un astfel de acvariu si nu am avut nici un fel de problema cu el
Asigura-te insa ca il lipesti fff bine .

Succes! wink

---------
0764320771 Lucian

Re: constructie acvariu

am reusit in sfarsit realizarea acvariului   L-am facut din sticla de 6 mm de 91/24/40 lipit cu silicon bison transparent Acum vine problema dupa 3 zile am bagat apa in acvariu, de curs nu curge dar problema este urmatoarea a facut burta sticla si nu l-am umplut pana sus mai am 12 cm pana sus de tot probabil ar mai trebui un 7 cm de apa dar am masurat acvariu la mijloc si are burta de 2 mm acuma Nu am mai continuat sa bag apa Intarituri nu am cum ar trebui facute ? cat de groase tot din sticla de 6 mm si doar vin lipite pe lateralele lungi ale acvariului? de e le-as putea face de 2*80cm si vin lipite aproape sus de tot?

Re: constructie acvariu

pierdeti din vedere calitatea sticei din care sunt facute acvariile de diferite firme de specialitate(Eheim,Juwel,etc)sticla de la noi din geamgerii(chiar daca se numesc firme de termopane) este o sticla simpla,comuna,fara prea multe calitati,riscul subdimensionarii grosimii este mare( ai idee cum arata 180 de litri de apa pe parchet?) a fost cazul meu.Sunt stan patitu.

5

Re: constructie acvariu

Nu se compara calitatea sticlei (net superioara)acvariilor din Hornbach,cu calitatea sticlei care se gaseste la noi,sticla reciclata de N-ori.
Fa intaritoare longitudinale din sticla de 6mm, dar sa le faci de minim 5cm latime si daca tot face burta ii poti pune si una pe mijloc prinsa de cele 2 longitudinale (in forma de H se cheama). Eu am avut acvariu facut de mine de 240L, din sticla de 6mm si nu am avut probleme cu el.  :sok

0773797258

6

Re: constructie acvariu

are 24cm latime, daca pune intaritoare de 5cm ramane fara spatiu de manevra!
eu zic ca e mai simplu sa-l desfaci si sa-l refaci cu latimea de minim 40. bineinteles, daca iti permite spatiul.

7 Editat de xgrec (2014-11-30 13:48)

Re: constructie acvariu

mama lui de browser, dubleaza posturile . scuze baieti.

Re: constructie acvariu

am un frl de bar care desparte bucataria de living si am doar 25 cm acolo pe blat dar o sa fac 2 intarituri tranversale de 5 cm si daca imi da cineva o idee de un capac transparent ca , deasupra as avea 2 becuri si nu ar mai trebui sa pun neon in capac  Ar ramane atunci loc destul deasupra doar pt mancare

9

Re: constructie acvariu

Fa-i intaritoarele de 3cm si pui una de 5cm pe mijloc.Daca gaseai sticla de 8mm nu trebuiau intaritoare .

0773797258

Re: constructie acvariu

am facut azi intariturile (sper sa reziste fiind duminica ) le-am facut de 5 cm si una pe mijloc (a iesit un H) dar am folosit stila de 5 ca de asta am avut pe acasa, il las vreo 2 zile apoi revin sa va zic isprava mea

11

Re: constructie acvariu

Salutare!
M-am decis sa imi construiesc singur acvariul. Am insa cateva intrebari, la care as dori sa-mi raspundeti daca aveti cat de cat experienta in asa ceva.
1. Pot folosi sticla de 8mm pentru un bazin de 80x40x40cm (fara intaritoare) sau e mai indicat sa folosesc sticla de 10mm (diferenta de pret nu e prea mare) ?
2. Am observat ca unii acvaristi recomanda "fund dublu" la acvariu; tinand cont ca fundul acvariului se sprijina pe o suprafata rigida rezistenta in majoritatea cazurilor (diverse obiecte de mobilier), ce preiau din forta datorata greutatii apei ce actioneaza asupra fundului acvariului este neaparat necesar acest fund dublu ?
Si tot legat de acest aspect, cum este indicat sa se lipeasca fetele laterale ale acvariului fata de fundul acestuia ? Lateralele "se sprijina" pe fundul acvariului, sau se lipesc de muchiile laterale ale acestuia (sper ca intelegeti la ce ma refer) ?
3. Banda care se lipeste pe marginile acvariului pentru a masca lipiturile este o banda speciala pentru acvarii sau pot folosi orice (in genul autocolantului pentru geamuri sau pentru mobilier) ?
Va multumesc anticipat!

12

Re: constructie acvariu

Salut,daca vrei fara intaritoare este perfecta sticla de 8 mm,daca inaltimea va fi de maxim 45 cm.Daca lipesti lateralele peste fund se va vedea la baza jos cam urat,lipestel cu fundul incastrat . Fund dublu eu am pus la toate acvariile mele,dar eu am ciclide si am multe pietre,inainte de lipire daca pui banda din hartie (nu stiu denumirea,se foloseste la vopsitoriile auto,gasesti la magazinele de piese auto)la interior sa nu murdaresti sticla de silicon,iti iese lipitura ca cea de fabrica si nui nevoie sa mai acoperi lipitura,folosesti silicon negru pentru acvarii,daca tot vrei sa pui ceva gasesti la hornbach coltare pvc/aluminiu. :sok

0773797258

13

Re: constructie acvariu

Multumesc pentru sfaturi!
Am vazut un filmulet pe youtube (e postat link-ul pe undeva prin acest forum) care arata cum sa folosim banda adeziva pentru a nu murdari geamurile cu silicon si sper sa-mi iasa si mie; ma gandeam insa sa pun acea banda pe marginile acvariului mai mult pentru estetica (sa se asorteze cu capacul si masa), nu neaparat pentru a ascunde lipiturile.
Silicon.. am sa folosesc dow corning 881 negru (il iau tot de la firma care imi aduce si geamurile si scap de un drum). Sper sa imi ajunga un tub de 310ml.

P.S. Cred ca o sa iau sticla de 10mm pentru fundul acvariului si atunci chiar numai e nevoie de fund dublu.

14

Re: constructie acvariu

Poti pune autocolant negru sau coltare pvc,gasesti in hornbach mai multe dimensiuni disponibile. Atentie mare cand lipesti acvariu sa degresezi bine sticla

0773797258