1

Subiect: Filtru intern in locul celui extern

Am un filtru Tetratec EX1200 si azi a curs pt prima data in 5 sau 6 ani, nu mai stiu exact. Dupa cate am citit sunt chiar norocos. Problema e ca nu eram acasa cand s-a intamplat, noroc ca am lasat acasa copilul si bunicii au venit sa vada de el, ca altfel.......
In fine, ce nu inteleg eu cum naiba curge fara sa-l desfac, fara sa umblu la el, asa pur si simplu a inceput sa curga. L-am demontat si nu are nicio garnitura rupta, am pus furtunele pe direct, am uns oring-ul de la capac cu glicerina si tot curge, nu mai ramane decat sa-i schimb acest oring. Citind pe forum am observat ca si alte filtre externe se comporta la fel, adica curg cand iti e lumea mai draga, asa ca ma gandesc sa imi iau filtru intern ( deja am 4 placi de parcet distruse), nu de alta, dar nu vreau sa plec la munca si cand ma intorc sa gasesc casa plina de apa.
Intrebarea e ce filtru sa-mi iau. Am acvariu de 180l, cu africani in el. Vreau neaparat filtru intern, dar care sa fie la fel de eficient ca Ex1200 si la fel de silentios.

2

Re: Filtru intern in locul celui extern

daca imi permiti - sfatul meu - achizitioneaza-ti un sunsun de la tucradio, nu vei regreta trust me !

catalos

Re: Filtru intern in locul celui extern

salut, imi permit sa fac si eu o remarca,nu o sa gasesti nici un filtru intern sa faca ce facea EX1200.

4

Re: Filtru intern in locul celui extern

MaGiCiAnUl A scris:

salut, imi permit sa fac si eu o remarca,nu o sa gasesti nici un filtru intern sa faca ce facea EX1200.

Macar pe aproape, vreau ceva silentios, ca dorm cu el in camera

5

Re: Filtru intern in locul celui extern

catalos A scris:

daca imi permiti - sfatul meu - achizitioneaza-ti un sunsun de la tucradio, nu vei regreta trust me !

Sunsun am citit ca e mai zgomotos. In alta ordine de idei, nu mai vreau extern, nu vreau sa mai patesc ce am patit. Presupun ca si pe Sunsun o sa-l apuce picurarea la un moment dat si eu sa nu fiu acasa.

6

Re: Filtru intern in locul celui extern

Salut!
Parerea mea e ca nu ai cum sa reusesti sa obtii acelasi volum de filtrare cu filtrul intern. Cate filtre interne sa pui ca sa ajungi la 12L de material filtrant? Cred ca cel putin 6...
O solutie ar fi un sump sau un biobox, cel din urma iti va micsora volumul in acvariu si este putin inestetic...
Succes!