1

Subiect: Discus

Imi spuneti va rog cum se numeste acest Discus, ca l-am primit ieri si nu stiu nimic despre el, trebuie sa ii cumpar mancare speciala sau sunt buni fulgi de la TetraMin.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

2

Re: Discus

o poza

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

Re: Discus

Se numeste discus bolnav, ramas in urma cu cresterea si deformat!
Poate suna crud, dar a tine, pastra si reproduce acest tip de peste nu are nimic in comun cu acvaristica! In cel mai (ne)fericit caz va da urmasi care vor pastra mult din caracterele lui! Nu vei face altceva decat sa investesti inutil timp, bani, etc!

Daca doresti discusi, ia cativa, chiar si pui in ultima instanta, alege-i inainte din acvariul in care cresc si vei avea un motiv pt care sa te bucuri!

Nu te supara pe mine, dar daca vei avea discusi, peste ceva vreme un asemenea exemplar nu va ajunge niciodata la marimea aceasta in acvariul tau! Il vei arunca tu inainte!

Daca te decizi sa o faci, iti spun cum anume incat sa nu sufere!

4

Re: Discus

ciprian01 A scris:

Se numeste discus bolnav, ramas in urma cu cresterea si deformat!
Poate suna crud, dar a tine, pastra si reproduce acest tip de peste nu are nimic in comun cu acvaristica! In cel mai (ne)fericit caz va da urmasi care vor pastra mult din caracterele lui! Nu vei face altceva decat sa investesti inutil timp, bani, etc!

Daca doresti discusi, ia cativa, chiar si pui in ultima instanta, alege-i inainte din acvariul in care cresc si vei avea un motiv pt care sa te bucuri!

Nu te supara pe mine, dar daca vei avea discusi, peste ceva vreme un asemenea exemplar nu va ajunge niciodata la marimea aceasta in acvariul tau! Il vei arunca tu inainte!

Daca te decizi sa o faci, iti spun cum anume incat sa nu sufere!

Am cumparat un acvariu de 200l acum 3 zile si am primit cativa pesti impreuna cu el printre care si acesta. Dar de ce ziceti ca e bolnav?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

Re: Discus

chiar daca momentan nu mai este, cu siguranta a fost si nu odata! a ramas mult in urma cu cresterea! uchiul e f mare raportat la corp, innotatoarele sunt si ele f mari, forma este total altfel decattrebuia sa fie, culoarea....e f greu de definit! cu siguranta are o varsta mult mai mare decat ar avea un discus cu dimensiunile lui!

6

Re: Discus

nu e singurl, culoare e asa pt k am facut cu camera de la tel poza, poate deaia se vede asa mai ciudat culoare in rest el are ceva nuatent de rosu si albatru pe aripioare si in rest e auriu...

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

7

Re: Discus

Parerea mea sincera e sa-i curmi suferinta si sa te scutesti pe tine de nervi si tristete.
Poti incerca cu uleiul de garoafe sau sa-l bagi la congelator.
Daca nu-i curmi tu suferinta, se va chinui, dar deznodamantul va fi acelasi.
Imi pare rau, dar e singura solutie OMENEASCA!

8

Re: Discus

Nu pot sa il omor, chiar nu pot sa fac asta, am un peste in acvariu pe care nu il mai suport, dar nici pe ala nu pot sa il omor, pai in acvariu mai am asa: o pereche formata de scalari, si vreo 25 de neoni, 3 sanitari, 3 acistrusi, si 9 sumi.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

9

Re: Discus

"Am cumparat un acvariu de 200l acum 3 zile si am primit cativa pesti impreuna cu el printre care si acesta."

Si ciclarea yikes:o:o:o ? Acvariu nu este ciclat nu?

Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.

10

Re: Discus

sorinhc A scris:

"Am cumparat un acvariu de 200l acum 3 zile si am primit cativa pesti impreuna cu el printre care si acesta."

Si ciclarea yikes:o:o:o ? Acvariu nu este ciclat nu?

nu e singurul acvariu pe care il am, acvariul este ciclat, am luat apa dintr-un alt acvariu(100l) in care tineam scalari mei si neoni si am bagat apa din el in asta nou si am completat cu apa, pana la umplere...

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

11

Re: Discus

Razvan 35 A scris:

Puteai sa bagi mai multi neoni vreo 40.  Iti plac discusii daca da si nu vrei sal omori... Poate til ia cineva.

Neoni am sa mai bag, imi plac discusi dar deocamdata nu am bani sa cumpar altii deocamdata, sunt bagat intr-un alt proiect si am nevoie de bani acolo.:D

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

12 Editat de hard to please (2010-04-16 16:56)

Re: Discus

Stiu ca mai este un topic cu discusi, dar nu il gasesc. Pentru ca de cateva zile am si eu , intr-un final, discusi, vin cu intrebarile de rigoare....Am cumparat ieri un con, l-am bagat in acariu si discusii au sarit pe el efectiv. Imi lasa senzatia ca parca il musca, sau il mananca....e un comportament normal? Inainte sa bag conul aveau acelasi comportament vis a vis de incalzitor. De manacat nu mananca, cel putin nu cat stau eu sa ii urmaresc. Am luat niste hrana congelata, am pus un cubulet in acvariu, care s-a desfacut in franjuri franjuri, imi facuse apa varza. Nu stiu cat au mancat ei din el si cat s-a imprastiat in apa, cert e ca atunci cand l-am pus si cat am stat eu pe langa ei, nu s-au aratat interesati. Sa ma alarmez?
Le schimb 30% din apa zilnic, si testele (cele 5 in 1) imi arata ca apa e ok.
Ce alta mancare as mai putea sa le dau, inafara de granule de la puiutu si porcaria aia congelata? Nu am inima de vita, nici nu stiu sa o prepar. Persoana de la care i-am cumparat nu mi-a raspuns daca / ce mancau. Daca citeste post-ul, as ruga sa imi raspunda.
Please...help!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

13

Re: Discus

hard to please A scris:

Am cumparat ieri un con, l-am bagat in acariu si discusii au sarit pe el efectiv. Imi lasa senzatia ca parca il musca, sau il mananca....e un comportament normal?

Stai linistita, se pregatesc de depunere!:D
In aceasta perioada, nu le arde de mancare.
Bafta cu puiutii!!!

Re: Discus

Pe bune?????????????????
Pfffff, foarte tare!!!!
Merci frumos!
Alte sfaturi legate de depunere? Au nevoie de conditii speciale in perioada asta?

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

15

Re: Discus

hard to please A scris:

Pe bune?????????????????
Pfffff, foarte tare!!!!
Merci frumos!
Alte sfaturi legate de depunere? Au nevoie de conditii speciale in perioada asta?

Lasa-i ca isi fac ei treaba singuri

Mixtura se prepara usor! Iti scriu mai tarziu!

Re: Discus

Wowwww!!!!Yupi!!!
Mi-au depus discusii!!!!
Intrebarea este, depun in serii, sau doar o data? Pentru ca sunt vreo 15 icre acolo. Probabil este doar inceputul..
Ciprian, pregateste-te:D

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

17 Editat de ciprian01 (2010-04-17 00:56)

Re: Discus

De cat timp au depus? Depunerea dureaza 1-2 ore si ar trebui sa ai mai multe icre! 2-3 sute...!
Sunt pregatit...! smile

Poza cu ei pe parinti sau inotand liber si....! smile

Re: Discus

Nu stiu, probabil ca atunci incepusera. Si nu am putut sa stau sa ii observ, iar acum nu sunt acasa.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Discus

Dar pe bune ca daca ar iesi pui ar fi culmea ironiei:lol:
Nici macar eu nu ma gandeam ca mai am sanse

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

20

Re: Discus

Nici eu nu ma gandeam c ai vreo sansa....!
Bine...sa nu crezi ca acum iti dau vreuna...!