1

Subiect: trigon 90 L

Salutare,

am reusit in sfarsit sa asez noul trigon intr-o forma.

Astept pareri/comentarii.

2

Re: trigon 90 L

si poza...

3

Re: trigon 90 L

o asezare putin schimbata

4

Re: trigon 90 L

prima populatie

5

Re: trigon 90 L

si poza...

6 Editat de Ancistrus (2014-06-11 23:39)

Re: trigon 90 L

Arata ciudat cu bordura aia alba de nisip in fata asa, zici ca e prajitura smile

Re: trigon 90 L

,,Mama ce tiramisu mare!'' Ti-am ghicit gandu'?  lol

Re: trigon 90 L

sefer jesirah A scris:

,,Mama ce tiramisu mare!'' Ti-am ghicit gandu'?  lol

^:)^

Re: trigon 90 L

Capac nu are? Iluminarea se realizeaza cu ajutorul acelei lampi din partea stanga?

10

Re: trigon 90 L

update.

N03 10
Kh 5
PO4 0,4
Fe 0,2
2 x 30% apa schimb saptamanal

dozare zilnica: 2ml macro, 3ml micro, 2,5ml easycarbo
am inceput sa adaug la fiecare 2 zile: 2ml PO4 si 1 ml Fe de la EasyLife

ma lupt cu diatomee !! si ceva puncte de GSA (pe anubias dar e in lumina directa, dar si pe geam la fiecare 3 zile)

voi mai adauga 2 neoane ptr a ajunge la 1,3kw/L ptr ca plantele rosii sufera de lumina momentan.

11

Re: trigon 90 L

Îmi place mult... substratul! Tiramisu în toată regula smile Felicitări pentru acvariu. Fertilizare tot de la Easy-Life folosești?

http://andreijitareanu.ro

12

Re: trigon 90 L

macro si micro sunt de la cristi.

da, toata lumea se leaga de tiramisu'-ul meu, insa mi s-a parut mai interesant cu bordura aceea alba smile

13

Re: trigon 90 L

fasted A scris:

...voi mai adauga 2 neoane ptr a ajunge la 1,3kw/L...

Cred ca va fi o premiera mondiala momentul in care vei ajunge la 1,3kW/L. smile
Iar punctele de GSA spun asa: carenta de PO4 sau lumina prea multa ca durata sau intensitate. Unde crezi ca te situezi?

14

Re: trigon 90 L

fasted A scris:

voi mai adauga 2 neoane ptr a ajunge la 1,3kw/L ptr ca plantele rosii sufera de lumina momentan.

Nu te supara dar nu ma pot abtine ...citez 1,3kw/L....  lol  lol  lol  lol  lol

15

Re: trigon 90 L

update

16

Re: trigon 90 L

Felicitari colegu !

Se vede evolutia bazinului tau si pot sa spun ca a evoluat in bine .
Imi place ca nu te-ai lasat descurajat de "mistocarelile" unora dintre colegi si ai mers inainte.

Sunt sigur ca aceste "glumite nesarate" s-au vrut de la inceput a fi constructive .

Si chiar daca nu ar fi fost asa .... in cazul tau se pare ca asa a functionat smile

Unii mai uita ca au comis si ei greseli la inceput  si inca mai comit ,poate mult mai mari decat o litera in plus intr-un cuvant( 1,3 kw ) sau ca in loc de "tiramitsu " au avut "loc de joaca pt copii de gradinita" in acvariu ( pietris colorat albastru ,galben sau nu mai stiu eu ce culoare ).

Oricum sunt sigur ca te afli pe drumul bun si te mai asteptam cu noutati si poze,imagini cu bazinul tau .


Bafta in continuare !

---------
0764320771 Lucian

Re: trigon 90 L

luciano_a A scris:

Felicitari colegu !

Se vede evolutia bazinului tau si pot sa spun ca a evoluat in bine .
Imi place ca nu te-ai lasat descurajat de "mistocarelile" unora dintre colegi si ai mers inainte.

Sunt sigur ca aceste "glumite nesarate" s-au vrut de la inceput a fi constructive .

Si chiar daca nu ar fi fost asa .... in cazul tau se pare ca asa a functionat smile

Unii mai uita ca au comis si ei greseli la inceput  si inca mai comit ,poate mult mai mari decat o litera in plus intr-un cuvant( 1,3 kw ) sau ca in loc de "tiramitsu " au avut "loc de joaca pt copii de gradinita" in acvariu ( pietris colorat albastru ,galben sau nu mai stiu eu ce culoare ).

Oricum sunt sigur ca te afli pe drumul bun si te mai asteptam cu noutati si poze,imagini cu bazinul tau .


Bafta in continuare !

Bine zis!  :apl

18

Re: trigon 90 L

sefer jesirah A scris:
luciano_a A scris:

Felicitari colegu !

Se vede evolutia bazinului tau si pot sa spun ca a evoluat in bine .
Imi place ca nu te-ai lasat descurajat de "mistocarelile" unora dintre colegi si ai mers inainte.

Sunt sigur ca aceste "glumite nesarate" s-au vrut de la inceput a fi constructive .

Si chiar daca nu ar fi fost asa .... in cazul tau se pare ca asa a functionat smile

Unii mai uita ca au comis si ei greseli la inceput  si inca mai comit ,poate mult mai mari decat o litera in plus intr-un cuvant( 1,3 kw ) sau ca in loc de "tiramitsu " au avut "loc de joaca pt copii de gradinita" in acvariu ( pietris colorat albastru ,galben sau nu mai stiu eu ce culoare ).

Oricum sunt sigur ca te afli pe drumul bun si te mai asteptam cu noutati si poze,imagini cu bazinul tau .


Bafta in continuare !

Bine zis!  :apl

Cineva trebuie sa-l si incurajeze pa colegul nostru asa-i ? wink

---------
0764320771 Lucian

19

Re: trigon 90 L

Multam luciano,

stai linistit ca nu m-au doborat comentariile hazlii (si oricum tuturor ne face bine cate o caterinca din cand in cand).

Postez pe acest forum la recomandarea unuia dintre membri si pana acum am cules multe informatii si sfaturi utile. In plus, ma ajuta sa tin un jurnal al acvariului, pentru ca imi place sa vad istoricul si cum a evoluat (sau nu smile depinde de caz).

Un lucru insa observ si mi se pare pacat: exista aici unu grup de priceputi care fac acvaristica la nivel inalt (cu multa experienta si ceva ani in spate), o serie de incepatori in cautare de sfaturi (nelipsiti, asa cum este si normal), iar intre aceste 2 categorii... parca nu atat de multa lume.
Eu consider ca am aceasta pasiune, chiar daca nu am devenit un expert si nici nu pretind sa devin vreodata unul, si imi ajunge faptul ca prietenii care imi calca pragul casei sa imi spuna ca le place coltul meu de natura.
Acvaristul "de rand" isi traieste pasiunea in ritmul propriu, si mai ia si "pauze" daca asa e viata, prin urmare va face proiecte uneori reusite, alteori mai modeste (si cate un tiramisu', daca asa i-a trasnit lui capu'!) dar important e ca o face cu suflet si traieste experienta in totalitate. Eu nu vad acest forum ca un concurs "cine are cel mai reusit acvariu" (ca altfel nu aveam eu ce cauta pe aici), ci ca o comunitate (prea mica dupa mine...) care sa sustina "sportul".

In concluzie, oricine are liber la comentarii de orice fel, nici nu se pune problema sa ma opresc din plantat! smile

Re: trigon 90 L

Gresit! ,,Cineva'', din cand in cand, trebuie sa-i aduca cu picioarele pe pamant pe ,,meseriasi"! Aia de au uitat ca ceva vreme in urma, nu deosebeau guppy de beta! Sunt putini care stiu, au rabdare si dau sfaturi pertinente fara ,,mistocareala''. Si, din pacate, dispar si astia de la o zi la alta!  sad