1

Subiect: Pui xipho

Salutare !
    O femela de xipho a fatat in jur de 30 de pui...sunt singuri in acvariu...intrebarea este cu ce as putea sa ii hranesc ? Galbenusul de ou fiert este bun ?

Re: Pui xipho

Salut! Galbenusul de ou fiert este bun dar nu este indicat deoarece degradeaza foarte rapid apa. Poti sa le dai in cantitate foarte mica de 4-5 ori pe zi fulgi pisati marunt de tetramin baby, sera micron, spirulina, etc. dar numai dupa 24 ore de la eclozare. La inceput puii consuma rezerva din din sacul vitelin.  :noroc

3

Re: Pui xipho

:sok Multumesc !

Re: Pui xipho

Salut , pentru a evita degradarea apei la hranirea puilor cu galbenus de ou fiert tare ,dupa resorbtia sacului vitelin , poti folosi urmatoarea metoda : dizolvi foarte bine galbenusul intr-o cantitate mica de apa la temperatura camerei dupa care il dozezi cu ajutorul unei seringi in acvariu - cantitati mici , mese dese numai dupa ce au mancat totul . solutia respectiva o folosesti maxim la doua mese deoarece se depreciaza foarte repede . Succes !

Re: Pui xipho

Si eu zic ca tot cu fulgi pisati merge asa le-am dat si eu la puii de ciclide. Eu le-am dat de 2 ori pe zi si nu am avut mortalitati. Totdeauna este bine sa nu exageram cu mancarea este valabil si la noi. Tu poti face cum doresti noi iti spunem prin ce am trecut  la vremea noastra. Bafta.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.