1 Editat de leounltd (2015-02-02 01:50)

Subiect: Inchis

Salutare,

Am un balast de 2x18W, T8, la care am legat doua neoane. Exista posibilitatea sa aprind doar unul din ele?  ^:)^

Leo

Re: Inchis

Din cate stiu, nu.

3 Editat de luciano_a (2015-01-16 19:51)

Re: Inchis

Ar trebui sa mearga .

depinde si ce tip de balast ai .

Daca ai la un capat 2 conexiuni(220v) iar la celalalt ai 4 conexiuni poti alimenta astfel

2(tuburi) x 18 w  sau 1(tub) x36 w.

De asemenea poti lega si doar un tub de 18 w ,adica mergi cu doua fire pe un capat si cu celelalte 2 pe cel de-al doilea capat.

Atentie : firele trebuie sa le legi primele doua (apropiate)pe un capat cu ultimele doua.pe cel de-al doilea capat al tubului.

****  Nu poti lega un tub de neon mai mare de 36 wla balastul tau ,dar mai mic se poate .

Sper ca nu gresesc cu nimic asta,dar se poate proba daca merge cu un tub de 2 lei .
stai fara frica balastul nu va pati nimic si nici tubul de neon nu ar trebui ,decat ca in cel mai rau caz nu se va aprinde cat trebuie sau deloc.

---------
0764320771 Lucian

4

Re: Inchis

Salut Lucian,

Ideea este sa leg un singur tub de 18W.
Pare oarecum logic ce ai scris tu:
"De asemenea poti lega si doar un tub de 18 w ,adica mergi cu doua fire pe un capat si cu celelalte 2 pe cel de-al doilea capat."
..incerc, vad ce imi iese si revin cu feedback.

Leo

Re: Inchis

leounltd A scris:

Salut Lucian,

Ideea este sa leg un singur tub de 18W.
Pare oarecum logic ce ai scris tu:
"De asemenea poti lega si doar un tub de 18 w ,adica mergi cu doua fire pe un capat si cu celelalte 2 pe cel de-al doilea capat."
..incerc, vad ce imi iese si revin cu feedback.

Leo

Bafta!

---------
0764320771 Lucian

Re: Inchis

Sal !

Ai reusit ceva cu legarea tubului de neon la droser???

---------
0764320771 Lucian

7 Editat de leounltd (2015-01-20 02:48)

Re: Inchis

luciano_a A scris:

Sal !

Ai reusit ceva cu legarea tubului de neon la droser???

Salut,
Am legat doua pana la urma, balastul fiind de 2x18.
M-am gandit la toate variantele, inclusiv la cea propusa de tine, dar daca o iei logic, cazul ala presupunea ca pe acel tub sa fie concentrata putere cat pentru doua. Probabil, daca nu instant, zilnic ardeam neonul yikes
Merg cu un neon mai slab si sper sa nu influenteze smile
PS: M-am gandit sa pun un neon ars, doar sa fie fizic, sa fie circuitul inchis...dar balastul mi-a jucat o festa, trebuie sa fie ambele functionale, altfel, pauza  :stupid
Mersi pentru sfat/ interes si sorry pentru feedback-ul meu intarziat. :noroc
Leo

Re: Inchis

M-am lovit si eu de problema asta, de asta iti spuneam...ca, din cate stiu, nu.   :smoke

9

Re: Inchis

sefer jesirah A scris:

M-am lovit si eu de problema asta, de asta iti spuneam...ca, din cate stiu, nu.   :smoke

Da-mi voie sa fiu de acord cu tine!  lol

Re: Inchis

Azi am descoperit ceva interesant, ce unii probabil stiau de zeci de ani... Dintr-un accident, dupa aprinderea unui neon de 36 watti printr-un balast electromagnetic (bobina aia veche- clasica), am intrerupt din greseala unul din firele care mergea catre starter. Neonul a ramas aprins si dupa ce starterul era deconectat.

Cat priveste problema cu al doilea neon pe acelasi droser... Cred ca o varianta ar fi ca in locul neonului sa fieplasat un rezistor de putere si de valoare similara filamentului tubului.  Am masurat cateva tuburi de 18-20 watti de la firme diferite , pe care le aveam in casa si am constatat ca au intre 3,9 ohm si 5 ohm. M-am uitat pe un site de profil cat costa un rezistor de ~5ohm si 10w sau 25w si am vazut ca m-ar costa peste 10 ron si am tras concluzia ca mai bine cumpar un neon ieftin si il las sa functioneze decat sa iau un rezistor smile) Ar mai fi si varianta sa confectionezi un rezistor din sarma de nichelina , subtire, de la reseurile ala antice.- se gasesc inca astfel de "arcuri" pe la electrice.

...dependent de culori...

11

Re: Inchis

adevarinstarepura A scris:

Azi am descoperit ceva interesant, ce unii probabil stiau de zeci de ani... Dintr-un accident, dupa aprinderea unui neon de 36 watti printr-un balast electromagnetic (bobina aia veche- clasica), am intrerupt din greseala unul din firele care mergea catre starter. Neonul a ramas aprins si dupa ce starterul era deconectat.

Starterul este folosit doar la aprinderea tubului... asa ca neonul functioneaza dupa aprindere si fara starter. :noroc