Subiect: putin ajutor daca se poate

va salut.. am o problema cu un acvariu de 60L de la Hornbach: are fundul crapat.. de fapt spart pe jumatate. cum as putea sa ii schimb fundul? acvariul s-a spart gol in urma unui accident

Sacrificiu Unitate Demnitate

Re: putin ajutor daca se poate

O poza ar ajuta mai mult. In principiu, se lipeste alta foaie de geam peste cea crapata. Depinde de crapatura/spartura.

Re: putin ajutor daca se poate

fac acum o poza si incerc sa o incarc de pe telefon... are o dunga dintr-un capat in altul... pe toata lungimea acvariului

Sacrificiu Unitate Demnitate

Re: putin ajutor daca se poate

eu ma gandeam sa il dau jos geamul....

Sacrificiu Unitate Demnitate

Re: putin ajutor daca se poate

Asta nu prea e bine... Ia in calcul daca mai merita reparat, in functie de vechime, starea in care e...

Re: putin ajutor daca se poate

Lipesti acvariul cu silicon pe alta foaie de geam, de preferat mai groasa 0,5-0,6 mm.
Noul fund sa-l faci mai mare, astfel incat sa ai mai mult cu 0,5 mm la fiecare latura, sa aplici silicon si in marginea exterioara, il faci o panta frumoasa si va fi ok. Nu stii daca ajuns crapatura la margine si astfel eviti orice neplacere.
Asa am procedat la un acvariu de 25 litri, numai ca am folosit cauciuc de 0,4 mm si este ok .

Re: putin ajutor daca se poate

pai abia i-am lipit marginile cu silicon... toate ca se desprinsese siliconul din fabrica... vrapatura a ajuns pana in margine.... nu este mai bine sa dau fundul jos si sa pun altul?

Sacrificiu Unitate Demnitate

Re: putin ajutor daca se poate

Asta e maxim ce am putut sa scot din poza asta...

Sacrificiu Unitate Demnitate

Re: putin ajutor daca se poate

Poza

Sacrificiu Unitate Demnitate

10

Re: putin ajutor daca se poate

Nu te mai gandi la cârpeli sau ceva de genul. Ia altul...

Re: putin ajutor daca se poate

da... ai drepate si tu....  din pacate fondurile sunt insuficiente momentan smile))

Sacrificiu Unitate Demnitate

12

Re: putin ajutor daca se poate

Il desfaci complet (tot acvariul, nu doar fundul), cureti siliconul vechi si il refaci cu alt fund.

Re: putin ajutor daca se poate

Si cu ce as curata mai usor siliconul?

Sacrificiu Unitate Demnitate

14

Re: putin ajutor daca se poate

Cu lama de la un cutter.

15

Re: putin ajutor daca se poate

Nu desface tot acvariul lol Desfa doar partea de fund si pui alt geam, eventual de 6 mm ca sa fii mai sigur, dar peste geamuri! Nu incastrat cum este acum!

Re: putin ajutor daca se poate

Asa m-am gandit si eu prima data... geamul care il cumpar sa il iau putin nai mare?

Sacrificiu Unitate Demnitate

Re: putin ajutor daca se poate

Multumesc de sfaturi smile

Sacrificiu Unitate Demnitate

18 Editat de AdrianB (2015-02-03 03:48)

Re: putin ajutor daca se poate

Salut,
Din batrani se zvoneste ca Coca Cola topeste siliconul... Poti incerca o baie maro, dupa care o periere sanatoasa a reminescentelor. Probabil si o intarire a lateralelor ar putea ajuta. Succes

Re: putin ajutor daca se poate

M-ai terminat... eu ce mai beau daca pun cola pe silicon? smile)

Sacrificiu Unitate Demnitate

20

Re: putin ajutor daca se poate

Cola e singura care te termina smile)