1

Subiect: Se gauresc plantele

Bine v-am gasit!

Am o problema care ma macina de mult timp, mi se mananca/gauresc frunzele plantelor. Planta in sine nu moare, dau frunze noi doar ca se gauresc, ele nefiind mancate de pesti. Dupa Easy test-ul de la JBL, singura anomalie o am la KH care este intre 15 si 20, in rest totul este in valorile normale.

Bazin: 200l (100x40x50cm)
Lumina: 2 x 39w +1 x 25w+3m led - 14 ore/zi
Filtrare: Eheim Ecco Pro 200 + JBL Cristalprofi e 901
Fertilizare: Feropol24 + PlantaStart (la radacina)
Substrat: doar pietris no name

PS: Astept si chiar imi doresc sfaturi de orice fel nu doar legate de gaurirea plantelor.

Re: Se gauresc plantele

Aditie co2? Ph? micro/macro?

3

Re: Se gauresc plantele

Aditie co2 - fara
Ph - 7.2/7.5
micro/macro - fara (sincer nici nu stiu exact ce inseamna)

4

Re: Se gauresc plantele

In general, indica o carenta de K. Adauga si macronutrienti si redu durata de iluminare la 8-9 ore/zi.

5

Re: Se gauresc plantele

Am refacut setarea luminii. Maine merg prin Hornbach, sa vad de macronutrieniti.
Apropos, poate cineva sa-mi indice dupa ce ar trebui sa ma uit.

Re: Se gauresc plantele

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/5677/nutritia-minerala-a-plantelor-micro-si-macroelemente/

7

Re: Se gauresc plantele

Mi-am comandat PIPIPLANT macro & PIPIPLANT micro. Zice-sar ca ar trebui sa acopere toata gama de nutrienti. Tot din spuse, ar trebui sa se vada rezultate dupa 2 saptamani.
Voi reveni cu detalii.

Re: Se gauresc plantele

Salut! Si eu am aceeasi problema! Numitorul comun intre noi doi este iluminarea pe LED. Eu banuiesc ca spectrul emis de Led-uri nu este cel corespunzator. Si eu am inceput cu micro si macronutrienti de o luna de zile si nu prea se vad imbunatatiri in acest sens. Eu am cautat mai mult pe net si am gasit ceva care se preteaza foarte bine: Crypt rot.

9

Re: Se gauresc plantele

Andrei, eu am problema asta de cand aveam doar neoanele.
In weekend bag in functie si CO2, om vedea ce se intampla dupa aia

10 Editat de vituzeu (2015-01-28 23:06)

Re: Se gauresc plantele

Cam asta ar fi situatia actuala

Re: Se gauresc plantele

Si eu am bagat de curand co2 si se vede pe decor cum a inceput putin sa se faca putin GSA in apropierea luminii. Voi modifica led-urile sa nu mai bata direct pe decor. Apropo, tu ce led-uri folosesti? Eu am o banda uzuala, de 6500k.

12

Re: Se gauresc plantele

@Andrei, vis-avis de GSA, eu am gasit alte cauze ale aparitiei ei, mai exact timp prea mult al luminii.

"Cauzele aparitiei. Nivelul scazut al fosfatilor (PO4) din apa duce adesea la o invazie a acestor alge. Nivelul scazut de CO2 sau o iluminare intensa pe o durata lunga de timp poate de asemenea sa contribuie la apritia punctelor verzi."

Re: Se gauresc plantele

La mine au aparut puncte GSA numai in zonele cele mai apropiate de sursa de lumina . M-am hotarat sa cumpar led-uri pro de pe forum, cred ca si din cauza asta nu le merge bine plantelor.