461

Re: LOCUINTA NOUA

Am achizitionat o extindere de 4 relee la automatul programabil  avand nevoie sa mai suplimentez la acvariu niste prize programabile.Sunt super multumit de cum lucreaza automatul ,cine vrea merita fiecare banut.

462

Re: LOCUINTA NOUA

Am montat . big_smile xtinderea si trebui sa mai cabez ceva fire,

463

Re: LOCUINTA NOUA

Am reusit si am spalat un filtru eheim care  nu era spalat de peste un an si ceva.Pun cateva poze sa se vada ce era in el ,debitul scazuse destul de mult la el. lol

464

Re: LOCUINTA NOUA

Spalat in cada.

465

Re: LOCUINTA NOUA

Cred ca nu ai destula filrare, de aia ai atata mizerie in filtru. big_smile  big_smile

466

Re: LOCUINTA NOUA

vituzeu A scris:

Cred ca nu ai destula filrare, de aia ai atata mizerie in filtru. big_smile  big_smile

Asta este chiar buna! Cred ca trebuie sa citesti posturile de pe forum sa vezi ce ,,BARACUDA,, are colegul @ Johnny in acvariu si ce metode si medii de filtrare a tot testat. Abia apoi poti face vre-o remarca!  :apl   :noroc

467

Re: LOCUINTA NOUA

Pai  inca nu a avut timp sa rasfoiasca forumul  lol .Intradevar nu ma asteptam sa fie asa jegos,sa vad cum o fi si fratele lui cand o fii sa il spal. lol

468

Re: LOCUINTA NOUA

Am regenerat pentru a doua oara Purigenul si vad ca inca mai are viata lol Am mai luat un led cree rosu ,vreu sa incerc sa combin sa vad daca iese ceva .Am vb cu tipul care mia facut controlerul si imi mai progreameaza o iesire pentru led ca sa il pot dimma si pe asta .Oricum voi tinde spre iluminat cu leduri .Cu controllerul voi putea controla 5 canale individuale la leduri.

469

Re: LOCUINTA NOUA

Am terminat si cu extensia  de programat ,acuma am 10 iesiri complet individuale .Incepand de la lumini neoane ,uv,moonligt,control ventilatoare capac si dulap filtre,control temperatura led..Totul comandat cu relee intermediare d 24volti si fiecare cu protectie individuala. lol

470

Re: LOCUINTA NOUA

Dupa ce mi sau certat intre ei sa ales arowana cu 3 solzi cazuti,imi pare rau ca nu am pus ceva ca sa se vada diferenta cat sunt de mari lol

Re: LOCUINTA NOUA

Mai strange cativa, faci un colier... tongue

472

Re: LOCUINTA NOUA

lol  :stupid Da merci de informatie ,este de viitor chestia cu colierul. :sok

Re: LOCUINTA NOUA

Se apropie 8 Martie... tongue  lol

474

Re: LOCUINTA NOUA

lol  lol

475

Re: LOCUINTA NOUA

Voi merge pana la urma pe varianta de sump la filtrare.A inceput fetita mica sa imi tot traga de furune si de butelii.Si decat sa mi se intample ceva cu ea(sa nu darame sa cada pe ea)mai bine renunt la ele.Singura varianta sa imi incapa tot este in sump. sad Am vb pentru sticla de sump,voi vrea sa fie sticla de 8mm.Va trebui sa imi dau 2 gauri in lateral dreapta in bazin .Voi bean animal cu 3 tevi de 40mm,stiu ca nu voi avea nevoi de asa groase tevi dar sa fie.Pompa din sump voi lua un jebao dc 9000 litri reglabila .Voi renunta treptat la filtre si la buteli. sad Voi posta cum va dura treba cu overflow si sumpul.

476

Re: LOCUINTA NOUA

Am dat ambele filtre 2080 ,fx va pleca si el sambata.Am reusit si am dat comanda la sticla de sump ,miam luat doua pompe jebaoAc 8000 ayi se va taia si piptanele si cutia interioara din acrilat.Am luat si toata fitingaraia din pvc 40mm.Miam luat ieri carota si suport sa gauresc bazinul .Sper ca saptamana asta sa il termin.

477

Re: LOCUINTA NOUA

Arowana la sters dupa baita.. lol

Re: LOCUINTA NOUA

yikes

479

Re: LOCUINTA NOUA

big_smile

480

Re: LOCUINTA NOUA

Dupa 5 zile mia dat afara ventuza care mi-o mancase arowana  lol Am avut noroc ,ca altfel trebuia sa o chinui sa o scot cu japca. lol