1 Editat de Acvarel (2015-01-31 16:25)

Subiect: Probleme acvariu 60 second hand

Salut,

am cumparat un acvariu aquastar de 60x30x30 de la cineva, gata echipat. Acum am doua probleme care m-au blocat.

1. Calcarul - pe spatele lui a avut un peisaj, iar intre peisaj si geam calcarul are cam 1-1.5 mm. Am frecat cu otet, spray anticalcar, bureti, doar piatra ponds mai lipsea. Nimic, nici un rezultat.  mad

2. Lampa neon - in lampa avea apa  yikes
Lampa este sigilata, parca e turnata din plastic. Am scos starterul, am scurs pe acolo cat am putut din apa si am lasat-o la uscat pe calorifer. Ma gandeam sa  tai/desigilez cumva cutia, sa vad daca ii dau de cap la interior. Poate gasesc ce trebuie schimbat la ea... aici recunosc ca nu stiu ce sa fac. Sa cumpar alta lampa? mi-ar parea rau sa n-o pot recupera pe asta...

Merci mult!

Edit - de ce am impresia ca nu am postat unde trebuie?... sper sa nu fi facut vreo gafa, daca am gresit imi cer mii de scuze si rog un moderator sa ma ajute cu mutarea!

Re: Probleme acvariu 60 second hand

Deci, in spatele acvariului a avut un peisaj... ce fel de "peisaj"? Autocolant, 3D? In spate unde? Pe interior, exterior? Nu cumva este silicon si nu calcar? smile

3 Editat de Acvarel (2015-01-31 20:15)

Re: Probleme acvariu 60 second hand

Nu pare silicon, eu zic ca este piatra depusa in muuult timp. Cand il spal da senzatia ca e curat, cand se usuca se albeste si se simte la degete ca e ceva in relief. Am mai curatat putin cu razuitorul, dar... prea putin. Pe spate era o folie (film) exterior din plastic, non-adeziv, prins cu banda adeziva la colturi. Apa care se scurgea de pe capac (probabil de la condens), se infiltra direct intre geam si folie.

Pun si o poza dar e cam slabuta...
Edit- nu mai pun poza, avea 450 kb dar nici asta nu merge smile)
Trebuie sa ma obisnuiesc cu chestiile astea  :smoke

Aceasta intamplare m-a facut sa ma gandesc daca nu cumva la acvariul actual ar trebui sa lipesc cu scotch toata buza de sus, de la o margine la alta, ca sa nu patesc si eu la fel din cauza foliei cu peisajul.

Am rezolvat problema lampii, am curatat bine cutia, am scurs apa din ea, apoi lasata pe calorifer, am schimbat starter-ul, am curatat lamele de contact la starter si la neon si... mergeee  :apl

Re: Probleme acvariu 60 second hand

Acvarel A scris:

Aceasta intamplare m-a facut sa ma gandesc daca nu cumva la acvariul actual ar trebui sa lipesc cu scotch toata buza de sus, de la o margine la alta, ca sa nu patesc si eu la fel din cauza foliei cu peisajul.

   Deci, nu te-a facut sa te gandesti ca mai bine lipesti un autocolant, pe exteriorul geamului, pe tot spatele acvariului? smile

5

Re: Probleme acvariu 60 second hand

Iti multumesc pentru ajutor  smile
Pana la urma am pus pe spate folie non adeziva, lipita pe margini de jur-imprejur cu scotchi, doar pe cant 2-3 mm. A iesit bine. E alimentat in proportie de 60-70% cu apa, urmeaza umplerea maine.

Ramane problema depunerii de calcar, pe care am renuntat sa-l mai raschetez, oricum nu se prea vede prin acvariu.

Acvariul l-am populat si plantat ieri, acum asteptam sa creasca plantele si puii de xifo ca sa-i pot baga la gramada sau la donatii.

Multumesc inca odata, o sa incerc sa pun totusi si poze.