Subiect: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

Salutare ! Pe langa acvariul pe care il am cu pesti, doresc sa dau drumu la un alt acvariu de 54 litrii pe care o sa/l populez pentru inceput cu creveti red cherry.
Una bucata acvariu 54l cu capac ce contine 2 neoane osram t8 de 15w, unul de 865 , iar celalalt de 840.
Ca substrat o sa folosesc spartura de piatra vulcanica si volcanit ( gratie bunavointei lui gabi22, caruia ii multumesc).
La filtrare, am fost nelamurit de la inceput, iar dupa ce m/am gandit am hotarat sa filtrez cu un filtru Aquael Turbo 350, in care o sa bag ca material filtrant ceva zeolit, incalzitor de 50w sau de 100w si sa fertilizez ci vimi all in red sau cu micro si macro pipiplant ( aici nu stiu la ce rezista crevetii mai bine).
Ca plante as dori sa fiu ajutat putin, pentru ca nu stiu ce se preteaza la un acvariu cu creveti  tongue

Asta seara o sa ii dau drumul si sper sa fie bine ! :pls

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

Pentru un acvariu de creveti se preteaza foarte bine moss-ul ! , in general orice plante de care se pot agata si ascunde printre ele.
Bafta!

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

bogdivaio A scris:

Pentru un acvariu de creveti se preteaza foarte bine moss-ul ! , in general orice plante de care se pot agata si ascunde printre ele.
Bafta!

Am ceva christmas moss prins pe o buturuga si pe o piatra vulcanica! Merci ! Si ce alte plante mai merg ?!?

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

Intrebare...
Am dat drumul aseara la acvariu, am pus jumatate de apa din acvariul care este deja ciclat si filtru aquael fan 1 ce a fost folosit inainte la un acvariu de 22 l. Pe luni o sa ajunga comanda cu filtrul Aquael Turbo 350. Ce sa fac luni :
1. Sa las ambele filtre in functiune pana se formeaza bacterii si in filtrul nou
2. Sa las doar filtrul nou si sa cumpar jbl filter start

Ps. Iar ceea ce priveste materialul filtrant, las in filtru matwrialul cu care vine el sau sa pun zeolit( am comandat 1 l de zeolit), care sper ca este " compatibil" cu crevetii.

Merci !

Nimeni nu e nascut invatat !

5

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

Daca nu ai vietuitoare (pesti, creveti), poti schimba filtrele direct. Oricum acvariul tau nu va fi ciclat in acel moment.
Ca material filtrant biologic, eu as pune Eheim substrate pro sau Sera mini siporax.
Apoi, o luna nu te atingi de el. Poate doar sa bagi plante  smile

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

visiniu A scris:

Daca nu ai vietuitoare (pesti, creveti), poti schimba filtrele direct. Oricum acvariul tau nu va fi ciclat in acel moment.
Ca material filtrant biologic, eu as pune Eheim substrate pro sau Sera mini siporax.
Apoi, o luna nu te atingi de el. Poate doar sa bagi plante  smile

Am inteles sa traiti ! :-P O sa-mi propun sa rezist, iar pe 1 martie vreau sa bag creveteii !

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

Cateva poze cu acvariul. Stiu ca nu ma pricep deloc la aranjarea plantelor, pietrelor si buturugilor in acvariu, asa ca va rog sa ma ajutati ! Multumesc mult !
http://s25.postimg.org/yz537h23f/2015_02_04_19_01_36.jpg
http://s25.postimg.org/tc8q9zzkr/2015_02_04_19_01_15.jpg

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

Stie cineva unde as putea sa gasesc in Bucuresti Sera mini siporax si cat intra intr-un filtru aquael turbo 350 ?!?

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

la Coralis in Militari unde a fost Tricodava

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

rodoselada A scris:

la Coralis in Militari unde a fost Tricodava

Merci mult !

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

Salutare ! Sunt putin nelamurit in legatura cu ph/ul. De cand i/am dat drumul la acvariu, de aproximativ 2 saptamani, nu scade ph/ul mai jos de 8. Fertilizez cu macro si micro pipiplant si cu easy carbo. Sa fie de la faptul ca nu am co2...
Intreb asta pentru ca in celalalt acvariu, acelasi volum am ph/ul 7,5, dar am bomba co2.
Stiu ca la postarea de mai sus, s/a vorbit ca bomba co2 are fluctuatii si nu prea e buna pentru acvariul de creveti.  :noroc

Nimeni nu e nascut invatat !

12

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

Aditia de CO2 te ajuta la scaderea pH-ului. Ai facut un test si la apa de schimb? Cu ce faci testele?

P.S.: La ph-ul ala ai putea sa cresti cardinali smile

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

visiniu A scris:

Aditia de CO2 te ajuta la scaderea pH-ului. Ai facut un test si la apa de schimb? Cu ce faci testele?

P.S.: La ph-ul ala ai putea sa cresti cardinali smile

Apa de la retea are 7,5 ph. Ce ma sfatuiesti sa fac... Testele le fac cu testul de la tetra si cu cel de la jbl.

Ps.  Filtrul intern Resun sp 1100, se poate regla puterea _

Nimeni nu e nascut invatat !

14

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

Singurele metode de scadere a pH-ului sunt aditia de CO2 sau un substrat care sa aiba astfel de proprietati (gen Shirakura). Mai sunt si altele, dar nu iti ofera asta decat pe termen scurt.
Nu am folosit astfel de filtru, deci nu te pot ajuta...

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

visiniu A scris:

Singurele metode de scadere a pH-ului sunt aditia de CO2 sau un substrat care sa aiba astfel de proprietati (gen Shirakura).

Poate e ciudat acum ce intreb.. :omfg, m/am gandit si eu la shirakura, dar imi trebuie pe putin 8 kg.
Repet...e o intrebare ciudata , dar daca peste spartura de lava pun 4 kg shirakura, se poate schimba cat de cat ph/ul _ Intreb asta pentru ca momentan sunt in criza de finante.
Multumesc ! ^:)^

Nimeni nu e nascut invatat !

16

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

Spartura de lava jos, shirakura deasupra. Nu am incercat astfel de combinatii, dar eu asa as face... smile

P.S.: 8 kg ti-ar fi suficiente la acel bazin

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

visiniu A scris:

Spartura de lava jos, shirakura deasupra. Nu am incercat astfel de combinatii, dar eu asa as face... smile

P.S.: 8 kg ti-ar fi suficiente la acel bazin

Pfuuuu ! Sincer as pune peste spartura de lava, shirakura( asta din motive de buget), dar imi e teama ca nu prea va avea efect si imi e foarte, foarte greu sa le mai separ dupa... O sa ma gandesc si...cine stie, poate a mai incercat cineva si vede postul !:pls

Nimeni nu e nascut invatat !

18

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

Volcanit (Aqua Medic) am inteles, din citite, ca ar creste pH... dar de ce te deranjeaza pH-ul 8?

PS: Nu umbla la pH! Unul fluctuant este mai periculos decat unul mare dar fix!

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

Ancistrus A scris:

Volcanit (Aqua Medic) am inteles, din citite, ca ar creste pH... dar de ce te deranjeaza pH-ul 8?

PS: Nu umbla la pH! Unul fluctuant este mai periculos decat unul mare dar fix!

Ma tot chinui sa cresc niste amarati de rcs de ceva timp. Am avut un acvariu de 22 l si am zis sa incep cu unul mai mare(54l), dedicat lor, insa acum ma lovesc de ph 8.

Ps. Ideea e, cum am mai spus si mai sus, ca in celalalt acvariu de 54 l, unde am aquabasis si jbl manado+bomba co2, ap ph/ul 7,5 !

Nimeni nu e nascut invatat !

20

Re: Acvariu 54 litrii: un nou inceput !

Nu au treaba RCS cu pH, se reproduc si in bere :noroc lol