Subiect: intrebare filtru tetratec ex 1200

daca am un acvariu de 60 litrii si folosesc un filtru tetratec ex 1200 curentul de apa o sa fie prea puternic? (indicat pentru acvarii cu volum - 200 - 500 litri) sau de ce nu ar fi bine sa folosesc un asemenea filtru? sa il cumpar sau nu?

2

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

Nu pot sa iti zic exact daca face curenti foarte mari, banuiesc ca face, dar n`o sa fie placut deloc pentru pesti. Am avut si eu un filtru prea puternic si desi inchisesem din gura de iesire si dadusem viteza la mai mic, pestii inotau ff greu in acvariu.

Etiamsi omnes, sed non ego.

3

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

zic si eu parerea...e cam mare pt un acvariu de 60 dar stiu ca ai reglaj si poti regla tu debitul de putere ,iar pe viitor poate o sa.ti cumperi un acvariu mai mare

4 Editat de pelly67 (2010-02-22 21:30)

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

Technische Daten   EX 400      EX 600      EX 700     EX 1200        EX 2400
volum apa (l/h)           400         600          700         1200             2400
capacitate acvariu     10-80 l   60-120 l   100-250 l    200-500 l    400-1000 l
pentru acvariul tau este suficient EX400 cel mult EX600 , si este si mai ieftin!

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

ideea era ca am gasit unul destul de ieftin si deaia vroiam sa iau modelul asta....ma gandeam daca pot sa il folosesc sau il iau degeaba....dar daca nu poate fi dat debitul destul de mic e clar ca nu am ce sa fac cu el o sa imi traga si nisipul din acvariu smile)

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

am gasit pe net ex 400 cu 200 lei la mana a doua iar ex 1200 la 250lei era pacat sa il pierd big_smile asa ca nush ce sa fac nu imi mai cumpar nimic si gata big_smile

7

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

eu tetratec ex 1200 tin pe acvariu de 280 de litri:)) si pot sa spun ca face trb f buna...pe parcurs o sa il schimb cu un jbl e 900 sau mai mult....dak ai ocazia sa iei jbl...cred ca ar fi mai ok decat tetratec....Numai bine!:/

8 Editat de siracan (2010-02-22 22:17)

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

Daca o sa instalezi un Tetratec 1200 la 60 de litrii.....o sa-ti rezulte o masina de spalat! smile
Am unul montat pe 240 L,si i-l folosesc cu prefiltru si reductor pe 'retur'...si tot e mult...

Ciclare usoara si rapida!

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

pai din ce punct de vedere este mai bun jbl decat tetratec? din moment ce esti multumit de tetratec de ce iti iei jbl? big_smile

10

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

am inteles ca la tetratec se uzeaza cel mai repede garniturile..si ca incepe sa curga apa ..asa e?

11 Editat de ciprian01 (2010-02-22 22:44)

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

da! prima data incepe sa curga! repede dupa ce l-ai cumparat! si apoi incep si altele! este aiurea! am si eu unul! alege orice altceva!

12

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

siracan A scris:

Daca o sa instalezi un Tetratec 1200 la 60 de litrii.....o sa-ti rezulte o masina de spalat! smile
Am unul montat pe 240 L,si i-l folosesc cu prefiltru si reductor pe 'retur'...si tot e mult...

nu neaparat! daca ii regleaza debitul la minim, ii schimba m,aterialul filtrant si ii pune un  burete pe tur, scoate un super filtru biologic!

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

atunci o sa caut un jbl. acum am un hailea 206 si e mai mult o gluma decat un filtru big_smile am apa plina de impuritati ....jbl fereste-te ca vin smile)

14

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

poi am cumparat tot un tetratec ...si tare ziceam eu ca o sa.mi para rau ...dar de acum na ..are doar 3 luni:))

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

eu nu am mai avut nici jbl si nici tetra dar am mai citit si in alte parti si pana la urma jbl e mai bun acum depinde si de noroc ...poti sa iti cumperi un jbl sa mearga 2 zile si sa se strice ...

16

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

asta as e si conteaza si cum ai grija de el ...stiu pe cineva are tot tetratec de ceva vreme si merge super fara probleme

17 Editat de siracan (2010-02-23 00:14)

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

Parerile sant impartite...de obicei cine are un model anume,care nu i-a creat probleme,lauda acel model!
Asa si eu..:)..am doua Tetratec 1200...si nu am probleme!...multam' Doamne!

Ciclare usoara si rapida!

18

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

ciprian01 A scris:
siracan A scris:

Daca o sa instalezi un Tetratec 1200 la 60 de litrii.....o sa-ti rezulte o masina de spalat! smile
Am unul montat pe 240 L,si i-l folosesc cu prefiltru si reductor pe 'retur'...si tot e mult...

nu neaparat! daca ii regleaza debitul la minim, ii schimba m,aterialul filtrant si ii pune un  burete pe tur, scoate un super filtru biologic!

asa-i!!!...dar ...parca ai face taxi cu camionul! tongue...:P...e totusi mult prea mare pentru 60 litrii...dar na...fiecare face ce crede mai bine pentru el! smile

Ciclare usoara si rapida!

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

mai e o chestie gasesc pe mai multe site-uri anunturi cu filtre tetratec folosite cateva luni si apoi vandute pe motiv ca e prea mic si isi cumpara acvariu mai mare si nu mai are ce face cu el....jbl nu gasesc deloc ce sa mai zic sa fie folosit cateva luni si vandut nu gasesc nici macare vechi de cativa ani poate nu caut eu bine sau poate a mai observat cineva chestia asta..

20

Re: intrebare filtru tetratec ex 1200

posibil...

Ciclare usoara si rapida!