1 Editat de sebibv (2015-02-28 00:09)

Subiect: Guppy Bolnavi

Salut,

Va rog sa ma ajutati cu o problema.
Am un acvariu de anul trecut din octombrie. Ciclarea nu am facut-o chair ca la carte, insa am adaugat pesti treptat.
Am un acvariu de 125 de litri in care am:
4 molly galbeni
4 molly negrii
12 neoni
4 zebre
7 guppy

Le schimb apa saptamanal si o tratez cu Aqua Safe.
Dupa primele 3 saptamani, mi-a murit un guppy (am zis ca nu am acvariul ciclat).
Dupa vreo alte 2, a mai murit unul...am zis ca ....in continuare nu e ciclat.
De revelion mi-a murit o femela (am zis ca e una care a nascut pui...si a aptit saraca ceva).
Problema e ca acum 1 saptamana a mai murit un peste iar acum 2 o duc destul de rau. Ce am observat e ca sunt foarte cocosati si slabi.

Ceilalti pesti sunt OK, insa guppy o duc rau. Am facut teste cu JBL 6 in 1 si totul arata ok.

NU am in ce sa izolez pestii si as vrea sa ii tratez dar nu stiu cum. Ajutati-ma va rog, pentur ca nu as vrea sa pierd pestisorii ramasi (la guppy ma refer).

Multumesc.


LE: de mancat mananca toti. Oare e posibil sa nu le dau suficient? Le dau o singura data pe zi, seara.
Ceea ce nu ami fac....este ca ziua e destuld eintuneric la ei si cu neonul ii las doar vreo 1-2 ore.

Pana acum imi facusem un sistem propriu de sifonare: am bagat un furtun intr-un dop de cola si am taiat partea superioara a sticlei, am infiletat dopul cu furtunul si trageam din pietris in fiecare zi. Oare am gresit aici?