Subiect: A mai lipit cineva cu succes dopuri de plastic de PET-uri?

Cu totii am folosit, folosim sau ne-am gandit sa folosim banalele "sticle" de plastic cunoscute ca PET-uri. Fie ca sunt pline initial cu suc, apa, ulei sau mai stiu eu ce lichide, daca nu au fost umplute cu solutii toxice, ne gandim sa le folosim si in acvaristica. Dar avem o problema... eu, cel putin... Am incercat diferiti adifivi dar niciunul nu lipeste dopul de plastic. Aveti vreo idee cu ce as putealipi 2 dopuri intre ele, sa zicem, sau un astfel de dop si un furtun ca cel folosit la aerator?

...dependent de culori...

2 Editat de george.r (2015-01-30 20:29)

Re: A mai lipit cineva cu succes dopuri de plastic de PET-uri?

Incearca cyanoacrylate sau silicon.
Mai poti incerca cu ceva adezivi pentru plexiglas...

Re: A mai lipit cineva cu succes dopuri de plastic de PET-uri?

daca vrei sa faci o bomba, merge si fara ,,lipici''.  smile

4 Editat de rider (2015-02-13 10:10)

Re: A mai lipit cineva cu succes dopuri de plastic de PET-uri?

Daca este vorba de dop pentru bomba, dai o gaura sa intre furtunul fortat si pentru siguranta dai niste silicon. Eu asa am facut si nu au fost probleme.

5 Editat de mutulea_mirel (2015-02-13 15:51)

Re: A mai lipit cineva cu succes dopuri de plastic de PET-uri?

Salut,
eu cand am facut bomba, am trecut prin dop furtunul cat sa iasa pe cealalta parte ,prin el am trecut putin fortat o teava de alama (gasesti in Hornbach diferite marimi), apoi tai teava cat sa poti mufa furtunul in continuare.
Poti sa folosesti o supapa de la co2, bagi furtunul din exterior prin dop, iar din interior, introduci supapa prin furtun, sa preseze pe orificiul dopului. Ai grija sa orientezi supapa cu turul spre iesire, in sus deci.
Trecand teava prin furtun, il preseaza pe gaura dopului si-l etanseizeaza.
Am mai vazut tuburi subtiri cu filet, insa acestea provin din angrenaje fine si sunt mai greu de procurat, le fixezi cu piulite pe dop.......sper sa-ti iasa!

Recunosc ca sunt prost , dar cand ma uit in jur , prind curaj !

Re: A mai lipit cineva cu succes dopuri de plastic de PET-uri?

Exista variante de "capace gata pregatite" mii in comert, la recipientele de gel de dus, detartrant bazin wc, dozatoare de mustar si ketchup, gel de vase etc si voi va complicati atata cu silicoane si tevi... de ce simplu si nu complicat? lol

7

Re: A mai lipit cineva cu succes dopuri de plastic de PET-uri?

Pai , silicon, mustar am doar la borcan, marghiloman de casa  :noroc

Re: A mai lipit cineva cu succes dopuri de plastic de PET-uri?

ce treaba are cafeaua cu silicon, co2......  :smoke

9

Re: A mai lipit cineva cu succes dopuri de plastic de PET-uri?

salut,

setul de la perfuzoare are cu cauciuc, folosestel in garua dopului si apoi introdu furtunul in el .

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

10

Re: A mai lipit cineva cu succes dopuri de plastic de PET-uri?

Eeee, vezi? A mai aparut unu' lol

11 Editat de adevarinstarepura (2015-03-04 13:40)

Re: A mai lipit cineva cu succes dopuri de plastic de PET-uri?

M-am gandit ca s-a mai lovit deja cineva de problema si a gasit si rezolvare.
Deci... nici voi nu stiti cu e se pot lipi zdravan PET-urile (Polyethylene terephthalate) sau dopurile care din cate am inteles sunt PE-HD (High-density polyethylene).
  Nu , nu vreau sa fac bomba, ci filtru extern si skimmer. Cyanoacrylat cu sau fara activator nu lipeste, siliconul -de acvarii sau sanitar, nu lipeste, momentfix, nu lipeste, am obtinut ceva rezultate cu poxipol pe pet, nu pe pe-hd, se pare ca nici "goagal" nu da un raspuns incurajator.
Metoda incalzirii nu e valabila, pet-ul se deformeaza necontrolabil.

Mai e metoda mecanica, pe care o am in vedere, cu stut/niplu cu filet, cu garnitura de cauciuc, dar n-am gasit asa mici, din plastic, in gama 8mm--25mm  diametru.

...dependent de culori...

Re: A mai lipit cineva cu succes dopuri de plastic de PET-uri?

Cu filtru extern din PET, vei intra in istorie!  lol  Imi depaseste imaginatia, sincer. Daca tot vrei filtru extern DIY, sunt multi colegi care au facut, daca cauti, imposibil sa nu gasesti topicuri folositoare.  Dar, in orice caz, nu din PET!

Re: A mai lipit cineva cu succes dopuri de plastic de PET-uri?

@sefer jesirah... "in istorie"... pentru ca!?... multumesc ca te-ai obosit sa scrii nimic. in fine...

...dependent de culori...