Subiect: help!!! Betta care nu mananca

Buna seara.
Am un Betta de cateva zile si de vreo 3 zile nu mananca absolut nimic.
E adevarat ca in prima zi i-am dat cam vreo 5 grauntele, dar chiar parea nemancat si mi-a fost mila de el.
Zilele urmatoare m-am tot uitat sa vad daca mananca; dimineata ii puneam grauntelele si cand ma intorceam, erau nemancate.
In rest, nu pot sa zic ca s-a comportat ciudat, adica innoata, e jucaus si nici coloritul sau nu e diferit. I-am schimbat si apa de doua ori pentru ca ma gandeam ca poate de la calitatea apei nu are pofta de mancare.
Doar ca am inceput sa ma sperii, am citit pe multe forumuri ca e ok daca nu mananca o zi-doua, dar deja e a treia zi.
I-am si schimbat grauntele, initial i-am dat niste graunte no-name de la un pet-shop Animax si astazi i-am luat Tetra si tot nu a mancat.
Va rog sa imi spuneti ce sa fac, daca are vreo problema de care nu imi dau seama sad
Multumesc anticipat.
Am atasat si o poza pentru a va face o idee si despre cum arata pestele.

2 Editat de notorious_ioana (2015-03-05 15:08)

Re: help!!! Betta care nu mananca

http://www.acvariidevis.ro/images/useri/2015_03/20150304113451_4.jpg
sper sa se vada poza acum  :stupid

Re: help!!! Betta care nu mananca

Ce poza? Ce acvariu? Ce aparatura? Ce schimburi? Baga poze si detalii mai amanuntite!
PS: Un peste devine nemancat de pe la doua saptamani!

Re: help!!! Betta care nu mananca

Tot incerc sau uploadez poza cu pestisorul, dar nu reusesc.
Am un bol in care il tin, de 4 litrii. Nu are nimic ambiental, nici plante, nici pietris si este singur in acvariu.
Ca aparatura, m-am documentat inainte sa il iau si am intees ca nu are nevoie nici de incalzitor si nici de pompa de aer, asa ca nu i-am luat.
Schimb de apa i-am facut de trei ori pana acum, la aprox. 3/4 din apa, iar apa schimbata a foat decantata doua zile si apoi tratata cu picaturile acelea, Sera. cat despre temperatura ei, pot sa spun ca apa era un pic mai calduta decat cea in care statea la petshop.

5

Re: help!!! Betta care nu mananca

Betta - aici e plin netul cu detalii despre acest peste foarte frumos.
Apa acvariului - citat "Apa de la robinet poate fi folosita cu success in cea mai mare parte a acvaristicii dulcicole insa este important de mentionat ca in Romania, tratarea apei se face cu clor, iar din motive tehnice concentratia de clor este mai mare decat necesarul, astfel ca inainte de introdus in acvariu apa de la robinet trebuie lasata la declorinat aproximativ doua zile in vase fara capac si cu gura larga. "
Circuitul azotului
Ingrijirea
Greseli frecvente
Pe langa aceste articole mai sunt de citit si altele.
Macar un incalzitor cu termostat si un termometru este necesar pentru ca acest peste sa poata supravietui - spun supravietui pentru ca aceste conditii nu ofera tocmai cel mai bun mediu pentru el.

Succes!