Subiect: Caras mancator de sanitari

Buna,

Eu si sotul meu suntem incepatori, dar avem deja 2 acvarii maricele.

Am mai avut carasi de marimea celui care a luat in gura un sanitar (cam 10 cm). E un peste pus de 2 zile in acvariu si in seara asta l-am vazut cu sanitarul in gura. L-am mutat repede intr-un acvariu mic de rezerva si orice incerc nu ii da drumul (sanitarul inca se mai zbate).

N-am mai vazut asta la alti carasi. A mai avut cineva o experienta similara sau imi poate da cineva o explicatie?

Re: Caras mancator de sanitari

"Buna"!
   Carasul este un peste omnivor-oportunist si va incerca sa haleasca tot ce poate apuca!
   Daca nu-ti convine raspunsul meu, personal te astept, asa cum ar trebui de fapt, sa treci si pe la rubrica Sa facem cunostinta! Adica intai sa ne cunoastem, sa ne salutam... deci cam cum se procedeaza in viata reala, atunci cand intri la cineva in casa smile

Re: Caras mancator de sanitari

Pe langa prezentarea de care ai sarit, eu cred ca nu mai poate sa-i dea drumul din cauza constructiei sanitarului, ar putea fi nevoie de interventie din partea ta.

Recunosc ca sunt prost , dar cand ma uit in jur , prind curaj !

Re: Caras mancator de sanitari

Imi cer scuze ca am sarit peste prezentare  :pls

Imi faceam griji si pt caras si pt sanitar. Mai ales pt ca nici nu il manca, nici nu ii dadea drumul. Si Google nu prea ma ajuta cu raspunsuri. Nu stiam daca e normal sa faca asa ceva.

M-am chinuit putin pana am reusit sa il scot din gura lui.

Multumesc pentru raspunsuri smile