1

Subiect: Recomandare filtru extern?

Salut , am si eu nevoie de o parere ce filtru as alege pentru un acvariu cu ciclide de 200l .

JBL CristalProfi e901 Greenline sau Filtru extern JBL CristalProfi e701 Greenline ...

plus ca vreau sa-l iau de la emag , ca am reducere 10% big_smile:D:D. Mersi

2

Re: Recomandare filtru extern?

e701 are pompa de 9W, asigura un debit de 700l/h, e901 are pompa de 11W si asigura un debit de 900l/h. Primul are deja un discount de 15% la emag (nu stiu daca se mai adauga si cei 10% ai tai) si costa 357 lei (fata de 429 lei pret normal), al doilea costa 470 lei normal, iar cu discountul tau de 10% ajunge la 423 lei.
Trebuie sa te interesezi daca discountul tau de 10% se aplica si la modelului 701 la pretul ce contine deja discount 15%.. asta ar insemna sa dai pe el vreo 321 lei.
Asta inseamna ca ai de ales intre e701 - 321 lei (sau 357 lei, daca nu se mai aplica discountul) si e901 - 423 lei.
Lasand preturile de-o parte, pe siteul emag scrie ca e701 este pentru acvarii de 60-200l, insa pe siteul JBL scrie ca e pentru acvarii de 60-160l.. deci, la 200l ai tai cred ca e mai recomandat e901 (pentru acvarii de 90-300l).

3

Re: Recomandare filtru extern?

Dap , se aduna smile ramane pretul 321 la e701... acum tre sa ma gandesc bine .. poate  foloseste cineva modelul asta si poate sa zica daca mentine bine filtrarea..

Re: Recomandare filtru extern?

Voi vorbiti serios? Alegeti filtru potrivit/necesar in functie de pret?
In primul rand, depinde ce ai sau vei avea in 200l. 701 iese din discutie din start, 901 este la limita. Ai 3 variante:
- intern + extern, intern maricel care sa-ti faca filtrarea mecanica;
- 1 extern mare ( jbl 1500, tetratec 1200.....);
- 2 externe mai mici.
Personal, as merge pe 2 externe. Le cureti pe rand si nu ai niciodata probleme.

5

Re: Recomandare filtru extern?

Sa imi spun si eu parerea: in 200L cu ciclide nu faci fata nici macar cu 901 GL...701 iese total din discutie sau il poti ajuta cu un intern cum spunea si Dan.

Re: Recomandare filtru extern?

Daca financiar nu este momentul potrivit pentru o achizitie maricica, te poate ajuta ,,sfantul'' bolborositor pana strangi banuti de un filtru bun. Daca cumperi acum ceva limitat de o anumita suma si nu e suficient de mare/puternic, mai tarziu vei fi nevoit sa reinvestesti. Fereste-te sa cumperi lucruri care mai tarziu vei fi nevoit sa le schimbi. Vei pierde bani cand le vei vinde sau ajung sa se umple de praf pe un raft sau intr-o debara. Decide cu calm si fara graba!

7

Re: Recomandare filtru extern?

Mersi de sfaturi , m-am decis si am ramas pe varianta  JBL CristalProfi e1501  big_smile