1

Subiect: Intrebare despre hrana

Salutari la toata lumea.
Am observat de curand ca excrementele pestisorilor mei arata ciudat.Solide si lungi.Ca siragurile de margele.Sunt aproape sigur ca sunt constipati.Am auzit ca mazarea ar fi un bun diuretic dar nu stiu cum sa le-o dau.Trebuie proaspata sau este buna si cea de la borcan???Si cum sa procedez cu ea?
Hrana congelata (capsule) nu ar fi o alternativa???
Mai stiti si alte remedii???
Va multumesc anticipat


ps. Felicitari kokos pentru reusita topului.

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

Re: Intrebare despre hrana

Eu zic ca prima data ar trebuie umblat la cauza altfel vei avea mereu probleme..ofera pestilor tai o hrana cat mai variata(fulgi,granule,viermisori tubi,hrana congelata,etc.)...da-le de mancare decat de 2 ori pe zi dimineata si seara in cantitati mici cat sa manance in 2-3 minute..prea multa mancare duce la obezitate si la constipare

In ceea ce priveste folosirea bobului de mazare eu sincer nu am mai auzit poate te ajuta un alt coleg.
Bafta! cool

3

Re: Intrebare despre hrana

Stai ca acum apare Lucia si`ti explica treaba. Cu mazarea fiarta si decorticata ii rezolvi. E laxativ bun. Si in plus ii "curata" si pe ei. Poate si o zi de post...

Etiamsi omnes, sed non ego.

4

Re: Intrebare despre hrana

Multumesc pentru sfaturi
smile

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

5

Re: Intrebare despre hrana

Cezara A scris:

Stai ca acum apare Lucia si`ti explica treaba. Cu mazarea fiarta si decorticata ii rezolvi. E laxativ bun. Si in plus ii "curata" si pe ei. Poate si o zi de post...

Mazarea asta trebuie tocata??Cea de la borcan este buna???

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

Re: Intrebare despre hrana

Despre ce pesti este vorba...?!

Re: Intrebare despre hrana

poate le dai sii cureti de tot :apl  :fbr  big_smile

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!

Re: Intrebare despre hrana

a fost o gluma ineinteles:))

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!

Re: Intrebare despre hrana

eu folosesc un mix de granule de la Sera (4 tipuri de mancare, inclusiv boabe cu spirulina) si ii hranesc dimineata si seara. le dau putina mancare, cat sa manance tot in 2-3 minute si duminica nu ii hranesc deloc.

Pescar hoinar