Subiect: start gresit- incerc sa recuperez

Acvariul a fost instalat undeva la jumatatea lunii decembrie 2014.
Mare parte din probleme sunt vina mea(lipsa de informare prealabila), dar banuiam ca apeland la cineva care se pricepe o sa-mi faca acvariul cum trebuie
Acvariul meu : 200x20X60(LxlxH) amplasat pe podet(casa scarii) intre 2 pereti, facut la comanda. Volum de apa 240 litri, real undeva la 220 litri.

Dotari initiale- pompa de aer Sera cu doua iesiri, incalzitor, filtru intern(china) de 1200l/h, Lumina doua neone cu leduri - Fantas Led COLOR 3000k;1700Lumensi cu dimensiunile de 30x1200mm, nisip si 5,6 plante.
Am intrebat de la inceput de ce nu punem un filtru extern- raspunsul nu e nevoie.
Dupa aproximativ o saptamana au fost introdusi si pesti- 50 neoni, 5 discusi(5-6 cm), 4 botia si un mascul beta. Acesta a fost momentul in care am inceput sa studiez mai mult si prima problema, filtrul extern era absolut necesar. Insa meseriasul care mi-a facut acvariul nu mi-a lasat decat 25 cm intre acvariu si podea, filtrele externe au minim 30 cm inaltime.
Am ales sa cumpar o pompa de apa JBL de 1200L, am montat 3 filtre de apa (http://www.uniprest.....a-apei-01.html) pe care le-am umplut cu piatra ponce, pompa de apa pusa pe retur dupa filtre. Filtrul intern l-am lasat doar cu burete si vata perlon pentru filtrare mecanica. Nu stiu daca e foarte bine insa asta a fost varianta care mi-a venit in minte.


Timp de 2 luni acvariul a mers cu filtrul intern si cu cele 4 cani de filtrare apa. 3 umplute cu piatra ponce si una cu burete pentru filtrare mecanica.

Acum 2 saptamani am instalat o canistra de 12 litri din inox umpluta cu 4 litri eheim substrat pro, 3 litri piatra ponce, 1 litru cermec si 1 litru micromec. Pe retur am o pompa JBL proflow 1000. Canistra am legat-o in continuarea filtrelor de apa pentru a realiza in ele o filtrare mecanica si pentru a beneficia de bacteriile deja dezvoltate in piatra ponce.
Canistra a intrat perfect in spatiul pe care-l aveam disponibil sub acvariu.

Acum mi-am indreptat atentia catre lumina si cred ca si aici am o problema insa nu stiu sigur si nici nu stiu ce ar trebui sa aleg in cazul in care trebuie sa schimb ce am acum.
O sa revin si cu cateva poze.

Re: start gresit- incerc sa recuperez

cateva poze.

3 Editat de alinteodor79 (2015-03-25 17:18)

Re: start gresit- incerc sa recuperez

nu reusesc sa adaug pozele.  sad

Re: start gresit- incerc sa recuperez

poze

5 Editat de alinteodor79 (2015-03-25 17:31)

Re: start gresit- incerc sa recuperez

Am obosit. Adaug pozele, in mod previzualizare se Vad, insa dupa ce apas trimite mesaj pozele dispar.

Re: start gresit- incerc sa recuperez

Cand trimiti foto alege Choose file din partea de sus, unde scrie....Adauga imagini (max. 2MB), nu de jos, din dreptul de la Atasamente.

Recunosc ca sunt prost , dar cand ma uit in jur , prind curaj !

7

Re: start gresit- incerc sa recuperez

Sau poti pune pozele pe un site extern ex. plici.ro si pui aici linkul.

Re: start gresit- incerc sa recuperez

Faye A scris:

Sau poti pune pozele pe un site extern ex. plici.ro si pui aici linkul.

Re: start gresit- incerc sa recuperez

Carcasa filtru extern

Re: start gresit- incerc sa recuperez

happy fish