1 Editat de maphioso (2015-04-09 22:56)

Subiect: Capac Eheim

Salut,

Am un acvariu Eheim Aquapro 180, capacul are instalatia de lumina originala si anume 2 x 30 insa de o saptamana nu se mai aprind neoanele - se aprind cateva secunde si se sting..
nu ma pricep deloc la electrice asa ca intrebarea mea este, daca mai are cineva acest model, este posibil sa se fi dus ambele neoane in acelasi timp? (sunt destul de vechi insa nu le am schimbat ptr ca nu este un acvariu plantat si nu aveam nevoie) sau poate sa fie alta componenta (starter, droser..nu ma pricep insa nu gasesc niciun capacel pe unde s ar putea inlocui o eventuala piesa defecta)

Multumesc

model acvariu https://www.eheim.com/en_GB/products/aquariums/starter-kits/aquapro-180

Re: Capac Eheim

Salut, vorbeste cu colegul Alfyy.

Re: Capac Eheim

Eu am avut modelul de 60L asa facea si al meu capac. L-am schimbat si la fel facea si ala. Au ceva o protectie acolo nu stiu sa spun cert dar sunt din fabrica asa. Nu prea ai ce sa ii faci ca este capsulat . Poti incerca sa il schimbi la ei sa le spui problema. Dar cand il vor verifica se va aprinde la ei. Asa au facut si cu al meu dar mi l-au schimbat. Din hornbach a fost cumparat. Bafta. La mine parca functiona 1 h si 30 min si pauza 40 min apoi se aprindeau singure si tot asa.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

4

Re: Capac Eheim

Multumesc mult. Nu stiu ce sa ii fac..practic daca il scot din priza si il las un pic dupa ce il bag iar se aprind ambele neoane cca 5-10 sec si gata..Cred ca le voi scrie sa vad ce imi recomanda ptr ca este iesit din garantie